Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy w strefie euro będzie recesja

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

 

 

Pierwszy tegoroczny odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych

Reklama

Na czele wydarzeń makroekonomicznych nadchodzącego tygodnia znajduje się wtorkowy odczyt inflacji konsumenckiej i bazowej w Stanach Zjednoczonych za styczeń. Analitycy spodziewają się dalszego spadku dynamiki cen konsumenckich w USA - prognozowany odczyt to 6,2% w ujęciu rocznym oraz 0,4% w porównaniu do grudnia zeszłego roku. W grudniu inflacja w Stanach wyniosła 6,5% w ujęciu rocznym i 0,1% m/m, zaś tempo wzrostu cen maleje nieprzerwanie od lipca zeszłego roku.

Nieco mniej optymistyczne są odczyty inflacji bazowej w USA, czyli bez uwzględnienia cen żywności, energii i paliwa. Ta bowiem spada zaledwie od września zeszłego roku. Analitycy zakładają, że styczniowy wskaźnik Core CPI wyniesie 5,5%, co oznaczałoby niewielki spadek dynamiki w porównaniu do grudnia (5,7% r/r). Spadek inflacji bazowej w ujęciu miesięcznym szacowany jest zaś na 0,4% m/m (tak samo jak w grudniu).

Dane Biura Statystyki Pracy poznamy o 14:30.

Z godnych uwagi danych w nadchodzącym tygodniu należy wymienić styczniowe odczyty dla amerykańskiego rynku nieruchomości (czwartek o 14:30). Mowa o danych na temat  liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów w USA - oczekiwany odczyt dla styczniowych pozwoleń na budowę to 1,35 mln (wobec 1,337 mln w grudniu), zaś dla rozpoczętych budów 1,36 mln (wobec 1,382 mln miesiąc wcześniej).

W środę o 14:30 poznamy natomiast dane na temat styczniowej sprzedaży detalicznej w USA (w tym bez samochodów oraz bez samochodów i paliw) oraz produkcji przemysłowej.

Reklama

 

Czytaj również: Tydzień poszukiwań sztucznej inteligencji na GPW i kolejny stand-up prezesa Glapińskiego

 

Styczniowa inflacja w Polsce może namieszać

Do najważniejszych odczytów makroekonomicznych nadchodzącego tygodnia z polskiej perspektywy bez wątpienia należy środowy szacunkowy odczyt inflacji za styczeń. O godzinie 10:00 poznamy wstępne dane na temat wskaźnika CPI, które będą wyjątkowo ciekawe. Analitycy prognozują bowiem, że styczniowa inflacja znów powróci do wzrostów, po dwóch spadkowych odczytach (w listopadzie i grudniu). Szacunki ekonomistów zakładają, że inflacja w styczniu wyniesie 17,6% rok do roku, wobec 16,6% odnotowanych w grudniu zeszłego roku. Szczyt tegorocznej inflacji ma jednak nastąpić w lutym ze względu na niską bazę statystyczną związaną z wprowadzeniem Tarczy Antyinflacyjnej (wtedy tempo wzrostu cen spadło w lutym 2022 roku do 8,5% r/r z 9,4% r/r zanotowanych w styczniu). Analitycy zakładają, że tempo wzrostu cen w lutym zbliży się do 20% w ujęciu rocznym.

Z istotnych danych makro trzeba jeszcze wymienić wtorkowe wstępne odczyty wskaźnika PKB za ostatni kwartał zeszłego roku. W walentynki Główny Urząd Statystyczny punktualnie o 10:00 pokaże dane na temat wzrostu gospodarczego w Q4 - konsensus rynkowy zakłada odczyt wskaźnika na poziomie 2,2% rok do roku (po wyrównaniu sezonowym), wobec wzrostu gospodarczego na poziomie 3,6% r/r w trzecim kwartale zeszłego roku. Bez wątpienia spadnie też dynamika PKB w ujęciu kwartalnym (z 1% k/k w poprzednim kwartale).

 

Zobacz także: Podwyżki stóp biją w inflację, a recesji w Polsce nie będzie – zapewnia prof. Adam Glapiński, prezes NBP

Reklama

 

Strefa euro jednak ominie recesję?

W nachodzącym tygodniu poznamy również pierwsze szacunkowe odczyty PKB w strefie euro za ostatni kwartał 2022 roku. Eurostat opublikuje dane we wtorek, godzinę po polskim PKB (o 11:00). Analitycy prognozują, że czwarty kwartał będzie kontynuował scenariusz spowolnienia gospodarczego, jednak bez kurczenia się gospodarki strefy euro - oczekiwany odczyt PKB to 0,1% wzrostu w perspektywie kwartalnej oraz wzrost o 1,9% w porównaniu do poprzedniego roku. Dla porównania: w trzecim kwartale gospodarka strefy euro urosła o 0,3% kwartalnie i 2,3% w perspektywie rocznej.

W tym samym czasie (wtorek 11:00) poznamy również lutowy odczyt indeksu instytutu ZEW, który jest jednym z ważniejszych (po Ifo) wskaźników nastrojów gospodarczych w Niemczech (oczekiwany odczyt do 18 pkt., wobec 16,9 pkt. w styczniu).

W środę o godz. 11:00 Eurostat pokaże dane na temat bilansu handlu zagranicznego strefy euro, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w grudniu zeszłego roku.

 

Czytaj także: Decyzja EBC w lutym - stopy procentowe w strefie euro jak podczas kryzysu finansowego

Reklama

 

Inflacja w Wielkiej Brytanii wpłyną na kurs funta brytyjskiego?

W nadchodzącym tygodniu poznamy również odczyty styczniowej inflacji na Wyspach. Analitycy prognozują, że styczniowy wskaźnik CPI wyniesie 10,3% w ujęciu rocznym, wobec 10,5% r/r w grudniu zeszłego roku. Prognozy zakładają również spadek inflacji w ujęciu miesięcznym o -0,4%. Realizacja tego scenariusza oznaczałaby trzeci z rzędu malejący odczyt brytyjskiej inflacji. W przypadku inflacji bazowej (bez cen energii i żywności) zakładany jest nieznaczny spadek rocznej dynamiki z grudniowych 6,3% do 6,2% r/r w styczniu.

Oprócz tego poznamy także wskaźnik RPI, czyli inflacji uwzględniającej również koszty spłaty długu hipotecznego. Spadek dynamiki oczekiwany przez ekonomistów jest symboliczny - prognoza to 13,2% r/r i -0,3% m/m, wobec 13,4% r/r i 0,6% m/m w grudniu zeszłego roku.

 

Zobacz również: Decyzja o stopach w Wielkiej Brytanii - spora zmienność na funcie, pierwsze komentarze po decyzji Banku Anglii 

Czytaj więcej