Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy USA uniknie recesji

Czarne chmury zbierają się nad Kalifornią. Zdaniem ekspertów stan, który jest “koniem pociągowym” gospodarki wykazuje pierwsze objawy recesji. 

 

  • Według reguły Sahm Kalifornia doświadcza pierwszych objawów recesji gospodarczej. 
  • Wysoka inflacja, wyższe stopy procentowe i niespokojna giełda pogłębiają problemy na rynku pracy za Zachodnim Wybrzeżu. 
  • Problemy makroekonomiczne skoncentrowane są w branży technologicznej, która przez lata wspierała dynamikę wzrostu lokalnej gospodarki. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Ekonomiści ostrzegają przed recesją w Kalifornii!

Pomimo intensywnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, stopa bezrobocia spadła w USA do najniższego poziomu od lat. Wyjątkiem jest Kalifornia, a więc najbardziej zaludniony stan kraju. To właśnie tam,  zdaniem analityków, stale rosnący poziom bezrobocia powoli “wymyka się spod kontroli”. 

Przyjmuje się, że większość miejsc pracy w Kalifornii generowana jest przez branżę technologiczną. To ona pośrednio odpowiada za obecną sytuację. Problemy gospodarcze popchnęły firmy z grupy Big Tech do podjęcia decyzji o masowych zwolnieniach. Stopa bezrobocia jeszcze w sierpniu 2022 r. wynosiła 3,83%, natomiast w maju br. już 4,5%. Dla porównania krajowa stopa bezrobocia oscyluje wokół 3,7%. Po latach dynamicznego wzrostu, osłabienie koniunktury odbiło się również na innych segmentach, w tym marketingu. W trudnych warunkach również branża rozrywkowa jest w odwrocie. 

Zobacz również: Konferencja Jerome Powella rozczarowująca dla gołębi. Notowania dolara amerykańskiego ostro w górę - to nie koniec podwyżek

 

Reklama

“Sektor technologiczny jest koniem roboczym gospodarki stanu, jego kręgosłupem. Są to dobrze zarabiający ludzie, którzy mogą nie być w stanie udźwignąć państwa tak bardzo, jak robili to w przeszłości” - komentował dla NY Times Sung Won Sohn, profesor finansów i ekonomii na Loyola Marymount University.  

Ekonomiści obawiają się nadchodzącej recesji. Z pomocą przychodzi tzw. reguła Sahm, która pozwala wykryć zapaść gospodarczą, gdy 3-miesięczna średnia stopa bezrobocia wzrasta o pół pkt proc. powyżej najniższego poziomu z poprzednich 12 miesięcy. To dość prosty, aczkolwiek często stosowany wskaźnik.  

“Rozpoczyna się cykl, w którym rosnące bezrobocie, albo przez ludzi pozostających bez pracy dłużej i trudniejszych w znalezieniu nowej pracy, albo przez większą liczbę zwolnień, zmusza obywateli do ograniczenia wydatków, co prowadzi do dalszego zmniejszenia popytu na siłę roboczą” - tłumaczy ekonomistka ZipRecruiter Julia Pollak. 

Zobacz również: Ten rynek w ciągu pięciu lat przekroczy wartość 400 mld USD! Na które pozycje warto zwracać uwagę?

 

Reklama

 

Parker Ross, główny ekonomista Arch Capital Group zgadza się z tą teorią, wskazując na wczesne objawy recesji na poziomie stanowym. 

 

Reklama

 

Dolina Krzemowa cierpi przez pracę zdalną? 

Główna siła napędowa stanu, Dolina Krzemowa, zmaga się z trudnościami, które pośrednio wynikają z wprowadzenia pracy zdalnej podczas pandemii. 

Pomimo że wpływ pracy z domu na gigantów technologicznych i inne firmy wyznaczające trendy gospodarcze jest marginalny, system work from home odbija się na innych znaczących branżach. Według badania przeprowadzonego przez agencję Revelio Labs w Kalifornii ok. 6,9 mln pracowników pracuje z domu, który rzadko znajduje się w obrębie “drogiego” stanu. Z tego powodu cierpią detaliści i mniejsze biznesy nastawione na konsumpcję lokalną.  

“Kalifornia wygląda mniej jak odstający, a bardziej jak lider w okresie dekoniunktury, który może zakończyć się miękkim lądowaniem lub recesją” - wskazuje Chris Tilly, ekonomista z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. 

Reklama

Próg wyznaczony przez zasadę Sahm został przekroczony również w Oregonie, Wirginii i Waszyngtonie. Pomimo tego w maju bezrobocie we wskazanych stanach po raz kolejny spadło, co odsunęło obawy dotyczące prognozowanej recesji. 

Zobacz również: Czy największej gospodarce świata grozi bankructwo? Te dane zatrważają!

Czytaj więcej