Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy USA przechodzi kryzys kredytowy

  • Znacznie wzrosło także zadłużenie i zaległości spłat kredytów samochodowych
  • Największe problemy mają najmłodsi obywatele USA
  • Zmienne oprocentowanie pożyczek znacznie wzrosło z uwagi na najwyższe od 23 lat stopy procentowe

 

Olbrzymie zaległości w spłacie kart kredytowych w USA

Przeciętny Amerykanin ma coraz większe trudności ze spłatą kart kredytowych, wynika z nowych danych przedstawionych przez Rezerwę Federalną w Nowym Jorku. Zaległości w spłacie kart kredytowych wzrosły o ponad 50% w 2023 roku do najwyższego poziomu od 16 lat. Z kolei całkowite zadłużenie konsumentów wzrosło do 17,5 bln USD. To najwyższa suma w historii.

Tylko w ostatnim kwartale całkowite zadłużenie z tytułu kart kredytowych w USA wzrosło o 50 mld USD do rekordowego poziomu 1,13 bln USD. Wzrosło ono o 14,5% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. 

 

 

Z kolei “poważne przeterminowanie”, czyli zadłużenie na kartach kredytowych, które nie zostało spłacone przez co najmniej 90 dni, wzrosło o blisko 60% rok do roku w IV kwartale 2023 roku . Obecnie, 6,4% posiadaczy kart kredytowych mierzy się z takim problemem.

Zaległości Amerykanów wzrosły również w przypadku kredytów hipotecznych oraz samochodowych.

Reklama

"Zarówno kredyty samochodowe, jak i karty kredytowe, odnotowały szczególne pogorszenie w kwestii nowych zaległości, a wskaźniki przekraczają obecnie poziomy sprzed pandemii" - powiedzieli ekonomiści oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. - "Zaległości w spłacie kart kredytowych i kredytów samochodowych wciąż rosną powyżej poziomów sprzed pandemii" 

"To sygnał podwyższonych napięć kredytowych, zwłaszcza wśród młodszych i mniej zamożnych gospodarstw domowych" - dodano.

Łączne zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło w IV kwartale 2023 roku o 212 mld USD. To wzrost o około 3,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. 

Zadłużenie z tytułu zakupu samochodu wzrosło do 1,61 bln USD, co oznacza wzrost o 12 mld USD w ujęciu kwartalnym i 55 mld USD rocznie, czyli o 3,5% rok do roku. Wskaźniki zaległości w spłacie kredytów samochodowych wzrosły do 8%. To pierwsza taka zwyżka w tej kategorii od czasu recesji i kryzysu finansowego w 2008 roku.

"Koncentrując się na kredytach samochodowych, wskaźniki opóźnień w spłacie przekroczyły poziomy sprzed pandemii, a pogorszenie wydaje się być szeroko zakrojone” - stwierdzili ekonomiści Fed.

Reklama

"Nabywcy w 2022 i 2023 roku musieli stawić czoła wyższym cenom samochodów i mogli być zmuszeni do zaciągania większych pożyczek przy wyższych stopach procentowych" - dodali.

 

Czytaj również: Wielka firma zwolni 17% załogi, choć wyniki finansowe są świetne

 

Wykres: Wysokość przeciętnej raty nowego kredytu samochodowego wzrosła o blisko 20% w ciągu ostatnich trzech lat

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: IRS, New York Fed.

 

Piętno wysokich stóp procentowych w USA

Głównym powodem wzrostu zadłużenia jest to, że kredytobiorcy odczuwają konsekwencje wyższych stóp procentowych. Rezerwa Federalna zacieśniała politykę pieniężną między marcem 2022 roku oraz lipcem 2023 roku.

Łącznie, stopa funduszy federalnych wzrosła o ponad 5 punktów procentowych i sięgnęła zakresu 5,25-5,50%. To najwyższy poziom od 23 lat, bo od wiosny 2021 roku.

 

Reklama

Wykres: Stopa procentowa Rezerwy Federalnej

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Tymczasem, zdecydowana większość konsumenckich produktów dłużnych w Stanach Zjednoczonych jest oparta na zmiennym oprocentowaniu zależnym od wysokości stopy procentowej Fed. Odkąd bank centralny rozpoczął zacieśnianie, przeciętne oprocentowanie kart kredytowych wzrosło z około 14,5% do aż 21,5%, wynika z danych Rezerwy Federalnej. 

Reklama

"Programy stymulacyjne wspierające gospodarstwa domowe już dawno się zakończyły, a wskaźniki przeterminowania dla większości rodzajów kredytów wzrosły po osiągnięciu dołka w 2021 roku" - czytamy w analizie nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej.

Pomimo tej zwyżki, zadłużenie z tytułu kart kredytowych jako udział w dochodach gospodarstw domowych jest jeszcze nadal poniżej poziomów sprzed pandemii.

“Chociaż wzrost zaległości w spłacie kart kredytowych ma miejsce z dość niskich poziomów, to trend ten wymaga obserwacji. Teraz gospodarka ma się dobrze, a nawet rośnie” - stwierdzili ekonomiści Nikko Securities.

"Co się stanie, jeśli gospodarka zwolni, a bezrobocie szybko wzrośnie? Wówczas zaległości mogą zwiększać się, co z kolei doprowadzi do samonapędzającego się kryzysu kredytowego". Innymi słowy, łagodne spowolnienie może przerodzić się w głęboki kryzys"

Zadłużenie hipoteczne wzrosło o 2,8% w 2023 roku, ale suma zaległości spłat w tej kategorii wzrosła o niecały 1%. 

Reklama

“Oprocentowanie zadłużenia na kartach kredytowych osiągnęło rekordowe 25%, a oprocentowanie nowych pożyczek kartowych osiągnęło również niespotykane wcześniej 9%” - stwierdził Adam Kobeissi z The Kobeissi Letter.

"Od 2020 roku co kwartał opisujemy ogromny wzrost zadłużenia z tytułu kart kredytowych. Za każdym razem, gdy wydaje się, że poziomy zadłużenia osiągają szczyt, rosną jeszcze wyżej. O ile realistycznie może to wzrosnąć?" - dodał ekspert Kobeissi Letter.

Co ciekawe, problemy zadłużenia i niewypłacalności nasilone są w przypadku młodszego pokolenia.

"Zaległości mają tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, a młodsze pokolenia mają wskaźniki zaległości nieco wyższe niż ich poprzednicy" - stwierdzili ekonomiści nowojorskiego oddziału Fed.

 

Czytaj również: Fundusz czyha na spadki spółki z WIG20. Akcje spadły o 47% od IPO

Reklama

 

Stosunek kredytów samochodowych, które przekształcają się w zaległości spłaty (powyżej 30 dni) do wszystkich pożyczek w USA w podziale na grupy wiekowe

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: tradingview.com 

 

Reklama

"Zaległości w spłacie zadłużenia gospodarstw domowych osiągnęły historycznie najniższy poziom w okresie pandemii, dzięki umorzeniom kredytów hipotecznych i federalnych pożyczek studenckich oraz płatnościom stymulacyjnym. Jednak wraz z zakończeniem rządowej wyrozumiałości i wyczerpaniem oszczędności z płatności stymulacyjnych, dla wielu gospodarstw domowych wskaźniki zaległości ponownie wzrosły w przypadku wszystkich rodzajów zadłużenia" - podsumowali.


Zobacz również: Akcje banku runęły o 60% - powodem kryzys nieruchomości. Szef Fed ostrzega przed upadłościami

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy USA przechodzi kryzys kredytowy