Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy stopy w Szwecji spadną

Inflacja producencka w Szwecji w lipcu wyniosła -2,1%. W czerwcu wynosiła -3,1%. Kurs korony szwedzkiej (SEK) nie zareagował na publikację danych. Jednak spowalnianie dezinflacji nie jest dobrą wiadomością dla szwedzkiej gospodarki, która została mocno uderzona wzrostem cen, a w obliczu słabiutkiej korony Riksbank ma problemy z realizacją polityki pieniężnej.

 

  • Inflacja producencka w Szwecji w lipcu wyniosła -2,1% r/r.
  • Dezinflacja spowalnia więc, gdyż w czerwcu wskaźnik PPI wynosił -3,1%.
  • Wysoka inflacja mocno uderzyła Szwedów po kieszeniach, a ci drastycznie ograniczyli zakupy bijąc w gospodarkę.
  • Prognozy dla szwedzkiej gospodarki - w obliczu wciąż wysokiej inflacji i słabiutkiej korony - nie są dobre.

 

Wskaźnik inflacji PPI w Szwecji w lipcu 2023 wyniósł -2,1%, podczas gdy miesiąc wcześniej sięgał -3,1%. Wygląda na to, że dezinflacja cen producenckich w kraju ze stolicą w Sztokholmie spowalnia. Odczyt powrócił do poziomu z maja 2023.

 

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: MacroNext

 

Inflacja mocno uderzyła Szwedów po kieszeniach

Przypomnijmy, że dane o inflacji PPI są wyprzedające dla CPI, czyli inflacji konsumenckiej. A ta daje się szwedzkiej gospodarce mocno we znaki. W lipcu wskaźnik CPI wyniósł 9,3% r/r, tyle samo co w czerwcu. Prognozy dla wzrostu gospodarczego na ten i przyszły rok wciąż są nieciekawe, ponieważ konsumenci pozostają pod presją wyższych kosztów zakupów i życia. Co prawda wskaźnik CPI spadł z 12,3% w grudniu 2022, ale tempo dezinflacji wydaje się rozczarowujące.

 

Wskaźnik CPI – Szwecja

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Wedle najnowszych prognoz rządu Szwecji, PKB wzrośnie o 1% w 2024 r., po spadku o -0,8% w tym roku. Wcześniej szacowano spadek o -0,4% w tym roku, a następnie wzrost o 0,8%. Te prognozy i tak są optymistyczne na tle przewidywań choćby Swedbanku, który widzi -1,1% w 2023 oraz -0,3% w 2024.

 

Prognozy dla szwedzkiego PKB

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Bloomberg

Reklama

 

"Tempo wzrostu PKB Szwecji będzie słabsze, niż oczekiwano do niedawna, i do 2025 r. będziemy mieli do czynienia ze słabą gospodarką" – przyznała wczoraj dziennikarzom minister finansów Szwecji Elisabeth Svantesson. "Mamy zimę gospodarczą, chociaż są pewne jasne punkty. Przyszłość jest ponura, ale jesteśmy przekonani, że razem przez to przejdziemy, że sobie poradzimy" - stwierdziła.

Tymczasem wspomniany Swedbank uważa, że rozpoczął się długi okres spowolnienia gospodarczego w Szwecji, a dochody gospodarstw domowych pozostają pod presją i ostrzegł, że "sytuacja się pogorszy, zanim się poprawi".

Rząd szwedzki chce przedstawić budżet zawierający wsparcie dla gospodarstw domowych w łącznej wysokości 40 mld SEK (3,6 mld USD). To właśnie ograniczanie wydatków przez Szwedów - w obliczu wysokiej stopy inflacji i rosnących kosztów kredytu wynikających z podwyżek stóp procentowych przez bank centralny – ciągnie gospodarkę w dół.

Szwedzki rynek pracy trzyma się dobrze, ale dane z rynku nieruchomości, opublikowane w tym tygodniu, pokazują, że wartość domów gwałtownie spadła w 2022 roku, a tempo budowy nowych mieszkań gwałtownie spada, zagrażając zatrudnieniu. Bankructwa w branży budowlanej są coraz bardziej prawdopodobne.

Zobacz także: Turcja – jest zaskakująca decyzja o stopach procentowych! Zobacz jak reaguje kurs liry tureckiej

 

Riksbank: korona jest „zasadniczo niedowartościowana”

Reklama

Dziś korona szwedzka (SEK) nie zareagowała na dane o PPI za lipiec. Jest ona słaba, co utrudnia pracę Riksbanku. Jego prezes Erik Thedeen powtórzył w czwartek, że waluta jest zasadniczo niedowartościowana i że spodziewa się jej umocnienia. Dodał, że "prawie niemożliwe jest przewidzenie ruchów walutowych w krótkim i średnim okresie". Korona od jesieni 2021 dość dynamicznie osłabia się do głównych walut, np. kurs EUR/SEK w 2 lata urósł o 16,4%.

 

Notowania EUR/SEK - 5 lat

  grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: TradingView

 

Bank centralny Szwecji podniósł swoją główną stopę procentową o 25 pb. do 3,75% pod koniec czerwca 2023 r., co było siódmą podwyżką z rzędu. Koszt pieniądza znalazł się na najwyższym poziomie od 2008 roku. Decydenci przewidują co najmniej jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym roku. Bank centralny widzi obecnie średnią stopę procentową na poziomie 3,75% w III kwartale 2023, potem 4,05% w II kwartale 2024 r. do II kwartału 2025, i 3,75% w II kwartale 2026 r.

Reklama

Riksbank prognozuje CPI na 2023 r. na poziomie 8,9%. Podniósł jednak ostatnio prognozę na 2024 r. do 4,3% wobec 4% wcześniej. Ponadto szwedzki bank centralny zwiększył sprzedaż obligacji rządowych do 5 mld SEK z 3,5 mld SEK, co ma przyczynić się do umocnienia korony i poprawy zdolności do obniżania inflacji.

Zobacz również: O ile spadnie rata kredytu, jeśli RPP obniży stopy procentowe w Polsce? Zobacz wyliczenia!

 

Główna stopa proc. w Szwecji

  grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Trading Economics 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy stopy w Szwecji spadną