Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy stopy procentowe w USA będą dalej rosły

W ostatnim czasie poznaliśmy decyzję FED dotyczącą stóp procentowych w USA. Podwyżka była nie do uniknięcia. W środę o godzinie 20 została ogłoszona decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Zostały one podniesione o 75 punktów bazowych do poziomu 3,25%. Podwyżka ta była zgodna z prognozami analityków. Do tej pory stopy procentowe w USA były na poziomie 2,5%. Była to trzecia pod rząd podwyżka o 75 pb.  

 

Zobacz tskże: Kalendarz makroekonomiczny: to będzie emocjonujący tydzień dla rynku walutowego

 

Stopy procentowe w USA

Pandemia przyczyniła się do obniżki stóp procentowych w USA do niemal zerowego poziomu

Od marca 2020 r. stopy procentowe utrzymywały się na poziomie 0,25%. Trwało to do marca 2022 r. Wówczas miała miejsce pierwsza z serii podwyżek. W marcu stopy procentowe zostały podniesione do 0,5%, w maju do 1%, w czerwcu do 1,75%, a w lipcu do 2,5%. Obecna podwyżka do 3,25% nie stanowiła zaskoczenia dla rynku.

Polityka niskich stóp procentowych była nie do utrzymania na dłuższą metę

Reklama

Stany Zjednoczone zmagają się z inflacją. Ceny rosną, a oszczędności obywateli tracą na wartości. W takiej sytuacji bank centralny stara się walczyć o utrzymanie wartości pieniądza.

 

Zobacz tskże: Narodowa gospodarka ledwo zipie? GUS opublikował szereg mega istotnych danych

 

Dalsze prognozy stóp procentowych 

FED przedstawił też dzisiaj prognozy stóp procentowych na kolejne okresy:

  • bieżąca prognoza stopy procentowej – 4,4%,
  • 1 rok (3 kwartał) – 4,6%,
  • 2 rok (3 kwartał) – 3,9%,
  • 3 rok (3 kwartał) – 2,9%,
  • prognoza stopy procentowej w dłuższym terminie – 2,5%.

 

Reklama

 

W oświadczeniu FOMC stwierdził:

„Ostatnie wskaźniki wskazują na umiarkowany wzrost wydatków i produkcji. W ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja pozostaje na wysokim poziomie, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią, wyższymi cenami żywności i energii oraz szerszą presją cenową.

Wojna Rosji z Ukrainą powoduje ogromne trudności społeczne i gospodarcze. Wojna i związane z nią wydarzenia wywierają dodatkową presję na wzrost inflacji i stanowią obciążenie dla globalnej aktywności gospodarczej. Komitet zwraca szczególną uwagę na zagrożenia inflacyjne.

Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 procent w dłuższej perspektywie. Wspierając te cele, Komitet zdecydował o podniesieniu docelowego zakresu dla stopy funduszy federalnych do 3 do 3,25 procent i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą właściwe. Ponadto Komitet będzie kontynuował redukcję udziału posiadanych obligacji skarbowych i agencyjnych papierów dłużnych oraz agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, jak opisano w Planach zmniejszenia wielkości bilansu Rezerwy Federalnej, które zostały wydane w maju. Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu 2%.”

Reklama

 

Jak zareagowały kursy walut?

W reakcji na decyzję o podwyżce dolar zaczął umacniać się względem pozostałych walut. Po godzinie 20 kurs euro do dolara (EUR/USD) zanurkował w okolice 0,98. Tym samym kurs najpopularniejszej pary walutowej znalazł się na 20-letnich minimach.

Wykres kursu euro do dolara (EUR/USD)Wykres kursu euro do dolara (EUR/USD)

Wykres kursu euro do dolara (EUR/USD)

 

Funt brytyjski też traci względem amerykańskiej waluty

Reklama

W tej chwili kurs funta do dolara (GBP/USD) wynosi 1,1247. Dolar umacnia się też wobec franka szwajcarskiego. W tym momencie kurs dolara do franka (USD/CHF) wzrósł do poziomu 0,9681.

Dolar amerykański umacnia się również względem polskiego złotego

Po godzinie 20 za dolara płacimy 4,86 PLN. Złoty traci też względem pozostałych walut. Przez cały dzień euro umacnia się względem złotego, a w tym momencie kosztuje 4,78 PLN. Frank szwajcarski też zyskuje względem polskiej waluty. W tej chwili za franka płacimy 5,02 PLN. Wzrosty nie ominęły też kursu funta do złotego (GBP/PLN), który wynosi 5,47.

Czytaj więcej