Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy recesja nadal zagraża gospodarce Niemiec?

  • Niedobory pracowników są jednym z wielu problemów niemieckiej gospodarki
  • Czy recesja nadal zagraża gospodarce Niemiec?
  • Co mówią nowe dane o koniunkturze w Niemczech?

 

 

Nowe dane z gospodarki Niemiec - jest poprawa kulejącej koniunktury

Indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo w kwietniu wyniósł 89,4 punktów, wynika z nowych danych opublikowanych w środę. Prognoza konsensusu zakładała, że będzie to 88,9 punktów po 87,8 w marcu.

“Spodziewamy się znacznej poprawy wartości wskaźnika IFO, choć z poziomu, który nadal jest znacznie poniżej poziomu niemieckiego złożonego wskaźnika PMI” - stwierdzili jeszcze przed publikacją wartości wskaźnika za kwiecień ekonomiści banku JP Morgan.

Reklama

 

Wykres: Indeks Instytutu Ifo

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Macronext

 

Reklama

“Naszym zdaniem indeks PMI dla Niemiec dał bardziej wiarygodny sygnał dla wzrostu PKB, a zatem poprawa, którą przewidzieliśmy dla IFO, odzwierciedlałaby raczej dalsze zamknięcie tej luki niż wyraźny sygnał silniejszego wzrostu PKB. W tym drugim przypadku skupiamy się na niemieckim PMI” - daoli analitycy JP Morgan.

Indeks Ifo opracowywany jest na podstawie ankiet wśród około 7 tys. niemieckich firm. Przedsiębiorstwa oceniają koniunkturę oraz oczekiwaną zmianę w ciągu pół roku, a instytut Ifo przetwarza dane w celu uzyskania jednej wartości. Jest ona skorygowana o wpływ czynników sezonowych.

Ekonomiści z UniCredit prognozowali wzrost wartości wskaźnika w kwietniu od 88,8 punktów:

“To będzie trzeci wzrost (wskaźnika Ifo dla Niemiec) z rzędu i najwyższy poziom od maja 2023 roku. Komponent perspektywicznych oczekiwań biznesowych prawdopodobnie wzrośnie silniej niż ocena bieżącej sytuacji przez firmy” - skomentowali ekonomiści UniCredit w analizie przygotowanej jeszcze przed publikacją wartości wskaźnika za kwiecień.

“Głównymi czynnikami wyzwalającymi jest prawdopodobnie to, że przesadny pesymizm we wszystkich sektorach, który został wyceniony, wygasł, wraz z przyspieszeniem handlu światowego i nadziejami na ożywienie popytu wewnętrznego z powodu niższych stóp inflacji. Napięcia na Bliskim Wschodzie mogą jednak osłabić wzrost ogólnych nastrojów biznesowych” - dodali eksperci z UniCredit w odniesieniu do Niemiec.

Reklama

 

Czytaj również: Ten kraj zarobił po 80 tys. PLN dla każdego w 3 miesiące. Rekordowe zyski od państwa dla obywateli

 

Stagnacja gospodarcza w Niemczech - ocenia brytyjski bank

Ekonomiści banku Barclays szacują, że wartość PKB w Niemczech w pierwszych trzech miesiącach tego roku stała w miejscu.

“W związku z bardziej pozytywnymi miękkimi i twardymi danymi wskazującymi na silniejszą dynamikę wzrostu, dokonujemy niewielkich zmian w naszych prognozach wzrostu realnego PKB. W szczególności oczekujemy teraz płaskiego wzrostu na poziomie 0% w Niemczech w I kwartale 2024 roku” - czytamy w analizie ekonomistów Barclays.

Słabej koniunktury w gospodarce Niemczech spodziewają się także progności z Komisji Europejskiej. Prognoza podchodzi z połowy lutego 2024 roku:

Reklama

“Ogólnie rzecz biorąc, prognozuje się, że realny PKB Niemiec wzrośnie o 0,3% w 2024 roku i 1,2% w 2025 roku” - czytamy w analizie Komisji Europejskiej.

 

Zobacz także: Polska gospodarka - ilu Polaków pobiera płacę minimalną?

 

Niedobory pracowników w Niemczech jedną z przyczyn słabej koniunktury - uważa Komisja Europejska

Według prognostów w KE, wskaźniki nastrojów w gospodarce niemieckiej pozostają słabe. Niektóre z nich w styczniu osiągnęły najniższe poziomy od czasu kryzysu pandemicznego. Zdaniem analityków Komisji Europejskiej wskazuje to na stłumiony wzrost gospodarczy w pierwszej połowie 2024 roku w Niemczech.

“Przewiduje się, że wzrost inwestycji pozostanie na niskim poziomie w porównaniu z wartościami sprzed pandemii, na co wpłyną słabe nastroje inwestorów na początku roku. Niedobory siły roboczej nadal stanowią wąskie gardło dla działalności” - czytamy w analizie Komisji Europejskiej dla gospodarki Niemiec.

Reklama

“Ożywienie napędzane handlem jest również mało prawdopodobne, ponieważ eksport i import mają rosnąć zasadniczo w tym samym tempie w obu prognozowanych latach. Oczekuje się również, że zaostrzone warunki polityki fiskalnej będą miały negatywny wpływ na krótkoterminowe perspektywy wzrostu” - dodano.

“Z drugiej strony, warunki finansowania rynkowego uległy umiarkowanemu złagodzeniu i oczekuje się dalszego złagodzenia poprzez kanał pożyczek bankowych. Ponadto oczekuje się, że realne dochody (w Niemczech) skorzystają z solidnego rynku pracy i rosnących płac realnych, które mają wspierać konsumpcję prywatną (...)” - czytamy dalej.

 

Zobacz również: Praca w Wielkiej Brytanii - trwa recesja a rynek pracy wyraźnie się pogarsza, ostrzegają eksperci

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy recesja nadal zagraża gospodarce Niemiec?