Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy RBA podniósł stopy procentowe

Bank centralny Australii podniósł stopę procentową do 3,35%, w rekordowej dziewiątej z rzędu podwyżce, by okiełznać inflację. AUD zyskuje dziś do USD 0,5%.

Zgodnie z oczekiwaniami, RBA podniósł dziś nad ranem polskiego czasu główną stopę o 25 pb., do poziomu najwyższego od dekady. Kraina Kangurów walczy z inflacją i wspiera kurs AUD.

Reklama

Aussie, czyli dolar australijski, jest dziś jak na razie najbardziej zmienną walutą na forex.

W ciągu 3 ostatnich miesięcy AUD wzmocnił się w stosunku do USD o 8%. Może warto zastanowić się, czy masz właściwego dolara w portfelu, skoro to jeszcze nie koniec podwyżek stóp w Australii?

 

Zobacz również: Waluta stworzona przez niewolników. Poznaj historię dolara australijskiego

Reklama

 

 

Notowania AUDUSD i EURAUD grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Zobacz również: Legendarni inwestorzy nie widzą świetlanej przyszłości dla Bitcoina, wygłaszają kontrowersyjne tezy

Reklama

 

 

RBA jest zdeterminowany w walce z inflacją

Posiadacze kredytów hipotecznych cierpią również w Australii. Inwestorów powinny jednak interesować perspektywy dla AUD, a te wydają się dobre. RBA wskazuje bowiem na dalsze podwyżki, które mają doprowadzić do opanowania inflacji.

"Globalna inflacja pozostaje bardzo wysoka" - powiedział gubernator RBA Philip Lowe. „Jest jednak umiarkowana, biorąc pod uwagę niższe ceny energii, problemy z łańcuchem dostaw i zacieśnienie polityki monetarnej. Minie jednak trochę czasu, zanim inflacja powróci do celu” – stwierdził.

Reklama

RBA zakłada wzrost stopy o co najmniej 0,5 pp. Jak powiedział Lowe: „Rada oczekuje, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą potrzebne w nadchodzących miesiącach, aby zapewnić powrót inflacji do celu. Dzięki nim ten okres wysokiej inflacji jest tylko tymczasowy".

W grudniu inflacja cen konsumpcyjnych w Australii wynosiła 7,8% r/r. To najwyższym wynik od ponad 32 lat. Bank centralny Australii prognozuje, że do końca tego roku CPI spadnie do 4,75%, a w połowie 2025 roku będzie w okolicach 3%.

Główna ekonomistka EY Cherelle Murphy wskazuje, że RBA nie czuje się komfortowo z perspektywami inflacji i jest zdeterminowany, aby uniknąć spirali cenowo-płacowej. „Kluczowym ryzykiem na horyzoncie jest klif hipoteczny. Przez niego możemy zobaczyć gwałtowne spadki dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych" - powiedziała.

Na koniec ciekawostka. Australijczycy zaczynają dystansować się od monarchii brytyjskiej i Commonwealthu. Nie będzie w związku z tym Karola III na banknotach.

Reklama

 

Zobacz również: Dzięki tej decyzji Rosja dostanie ostro po kieszeni. My też, bo diesel może kosztować nawet 10 PLN za litr

Czytaj więcej