Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy praca w Norwegii wciąż się opłaca?

  • Pojawiły się pozytywne prognozy dla gospodarki Norwegii. 
  • Kraj nordycki może uniknąć recesji. 
  • Czy dalej warto wyjechać do pracy do Norwegii? 

 

Gospodarka Norwegii w 2024 roku - promyk nadziei 

Gospodarka rejestruje poprawę na początku 2024 r. Wskaźnik PMI, skorygowany o normalne wahania sezonowe, wyniósł w lutym 51,9 i tym wskazuje na to, że wzrasta aktywność przemysłowa w Norwegii. Indeks wzrósł o 0,8 pkt w stosunku do stycznia, co zostało zrewidowane w górę o 0,4. 

Wyraźna poprawa nastąpiła w trzech subindeksach: nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia. Wskaźnik produkcji w lutym wyniósł 52,4, w porównaniu z 49,8 w styczniu. Warto przypomnieć, że 50 pkt to granica pomiędzy spadkiem a wzrostem. Jeszcze na początku roku pojawiały się głosy wskazujące na możliwą recesję w Norwegii. 

"Norwegia z pewnością postrzega rok 2024 jako bardzo trudny ze względu na słaby popyt zewnętrzny na produkcję i energię w związku ze spowolnieniem wzrostu" - komentowali ekonomiści banku BNY Mellon.

 

Zobacz również: Korona norweska szoruje po dnie! Praca w Norwegii nieopłacalna? Prognozy NOK na 2024

Reklama

 

To pozytywne dane na tle słabego wzrostu w 2023 r. PKB Norwegii kontynentalnej wzrósł o 0,7% w latach 2022–2023. W analizowanym okresie spadki były obecne m.in. w budownictwie. Wzrostowi nie sprzyjały nastroje konsumenckie. Mniejsza konsumpcja towarów przyczyniła się do spadku handlu detalicznego. 

"Rozwój gospodarczy w ciągu roku charakteryzował się wzrostem cen, wyższymi stopami procentowymi i zmniejszonym popytem gospodarstw domowych" - ocenił dyrektor ds. rachunków narodowych, Pål Sletten. 

"Rok 2023 charakteryzował się utrzymującą się wysoką inflacją zarówno w Norwegii, jak i wśród jej partnerów handlowych. Na początku tego roku spodziewaliśmy się, że w 2023 r. stopa procentowa wyniesie około 3%. Tak się nie stało. Zrewidowaliśmy nasze prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji, a główna stopa procentowa została podniesiona wyżej i szybciej, niż przewidywaliśmy" - wynika z uwag Påla Longvy, zastępcy prezesa Norges Banku. 

Wzrost widać jednak w energetyce. Jak podał niedawno Norweski Urząd Statystyczny (SSB), kraj nordycki uzyskuje 87,8% całkowitej produkcji energii elektrycznej z elektrowni wodnych. Biorąc pod uwagę główne czynniki, Fitch Ratings prognozuje, że ogólny wzrost gospodarczy, w tym w sektorze naftowym wyniesie 1,2% w 2024 r. i 1,6% w 2025 r. W gospodarce istnieje duży bufor fiskalny. Analitycy Fitch wskazują, że wartość aktywów Globalnego Funduszu Emerytalnego (GPFG) szacuje się na ok. 15 300 mld NOK (1,4 bln USD) na koniec 2023 r., co stanowi nawet 4-krotność PKB kontynentu.

'Wartość GPFG wzrosła o szacunkowo 3000 mld NOK w 2023 r., czyli o 23%, w wyniku połączenia dobrych wyników rynkowych, dużego napływu ropy naftowej i osłabienia kursu korony norweskiej. Oczekuje się, że przychody z działalności związanej z ropą naftową osiągną 930 mld NOK" - dodają eksperci. 

Reklama

 

Zobacz również: Państwo o najwyższym standardzie życia jest na skraju recesji

 

Czy praca w Norwegii wciąż się opłaca?

Jak widać na poniższym wykresie, korona norweska zaliczyła w ostatnich kilkunastu miesiącach ogromną przecenę. Złoty z kolei widocznie się umacniał, co mogło negatywnie wpływać na finanse rodaków zarabiających w NOK i wydających w PLN. Dla przypomnienia jeszcze w marcu 2020 r., a więc przed falą lockdownów, za jedną koronę norweską należało zapłacić 0,50 zł. Na początku grudnia 2023 r. było to z kolei 0,36 zł. 

"Problemem jest nakłonienie ludzi do przyjazdu do Norwegii w celu podjęcia pracy. W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy gwałtowne pogorszenie tej sytuacji, wraz z osłabieniem kursu wymiany korony" - skomentował Torben Sneve, menedżer Adecco, firmy zajmującej się rekrutacją pracowników, cytowany w norweskich mediach.  

Polska waluta zyskiwała po wynikach październikowych wyborów. Ekonomiści Goldman Sachs wskazują jednak, że korona norweska będzie beneficjentem wyższych cen ropy. Szoki na rynkach surowcowych mogą zatem wpłynąć pozytywnie na kurs NOK

"Oczekujemy, że NOK będzie stopniowo zyskiwać na wartości w ciągu 2024 r., nawet w obliczu krótkoterminowych trudności, ponieważ korzystna różnica stóp procentowych i niższa sprzedaż NOK przez Norges Bank wspierają jednostkę" - uważają analitycy Fitch Solutions. 

Reklama

 

Zobacz również: Gospodarka Norwegii widzi ogromny potencjał pod wodą

 

Korona norweska - deprecjacja w 2023 roku

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Norges Bank

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy praca w Norwegii wciąż się opłaca?