Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy opłaca się inwestować w akcje IFIRMA

Sytuacja jest częściowo efektem znanych wcześniej problemów segmentu rekrutacji, ale też prawdopodobnie zaostrzonej walki konkurencyjnej w segmencie internetowych biur rachunkowych i rozwiązań do samodzielnej księgowości, skutkującej istotnym wzrostem kosztów sprzedaży, które nie przynoszą efektu w postaci wyższych przychodów. IFIRMA w 2023 r. wprowadziła odpłatność za rozwijany od kilku lat projekt Firmbee, ale jak przyznano w najnowszym raporcie zainteresowanie nową usługą było znikome.

W związku z powyższym skorygowaliśmy nasze prognozy dla IFIRMY. W wycenie przestaliśmy również ujmować projekt Firmbee, który dotychczas uwzględnialiśmy w wysokości kosztów poniesionych (3,6 mln PLN). Ostatecznie zmieniamy cenę docelową dla akcji IFIRMY do 21,4 PLN za akcję (poprzednio 30,9 PLN) i utrzymujemy rekomendację „neutralnie”.

Główny konkurent IFIRMY na rynku internetowych biur rachunkowych i rozwiązań do samodzielnego prowadzenia księgowości - firma InFakt, należąca do norweskiej grupy Visma ujawniła sprawozdanie za 2023 r. w KRS. Firma, której przychody jeszcze w 2020 r. były niemal takie same jak IFIRMY w minionym roku urosła aż o 59%, a jej przychody były już niemal 2-krotnie wyższe niż IFIRMY i wyniosły niecałe 100 mln PLN. Spółka na koniec roku posiadała 33,3 mln PLN wolnych środków pieniężnych, kolejny rok z rzędu nie wypłaci dywidendy akcjonariuszom i planuje dalsze zwiększanie skali działalności. InFakt prawdopodobnie nadal będzie prowadził zatem agresywny marketing zagarniając tym samym coraz większą cześć rynku internetowych biur rachunkowych. W związku z tym zakładamy, że bieżący rok może być dla IFIRMY kolejnym rokiem ciężkiej walki o pozyskiwanie nowych klientów. 

IFIRMA nie ogłosiła jeszcze czy w bieżącym roku podwyższy cennik usług. W świetle rosnących kosztów zakładamy jednak, że do podwyżki dojdzie. W poprzednich 2 latach spółka podnosiła cennik kilka punktów powyżej inflacji i zakładamy, że podobnie będzie w bieżącym roku. W ostatnich 2 latach decyzja była ogłaszana pod koniec czerwca. 

Reklama

IFIRMA potwierdziła rozpoczęcie prac nad ofertą pełnej księgowości i planuje przyjąć pierwszych klientów jeszcze w bieżącym roku. Jak podkreśla spółka, nie należy jednak spodziewać się pozytywnych efektów ekonomicznych tych działań w krótkim czasie.

W zakresie zakładanych i wznawianych oraz zamykanych i zawieszanych działalności w CEiDG w 1Q’24 nie widać było poprawy - rynek ciągle się kurczy, a statystyki były w tym kwartale bardzo zbliżone do statystyk z 1Q’23. Impulsem, który może skłonić do zakładania nowych działalności mogłoby być zapowiadane od przyszłego roku obniżenie składki zdrowotnej.

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur zostało przesunięte. Start systemu miał nastąpić 1 lipca 2024 r. Nowa data wprowadzenia nie jest jeszcze znana, jednak prawdopodobnie stanie się to w 2025 r.

 

Zobacz także: Włoski Madoff, polski boks i piramida finansowa na której Polacy stracili miliony

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Wycena

Wycenę IFIRMY przeprowadziliśmy w oparciu o metodę DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) i metodą porównawczą. Na podstawie metody DCF uzyskaliśmy wartość spółki na poziomie 137,5 mln PLN, czyli 21,5 PLN na akcję. Z kolei przy użyciu metody porównawczej wyceniliśmy spółkę na 136,2 mln PLN (21,3 PLN na akcję). Zastosowaliśmy wagi odpowiednio 50% i 50%. Ostatecznie Uzyskaliśmy wycenę spółki na poziomie 136,8 mln PLN, czyli 21,4 PLN na akcję. W związku z uzyskaną wyceną utrzymujemy rekomendację dla IFIRMY na poziomie „neutralnie”.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

 

Wycena porównawcza

W skład grupy porównawczej włączyliśmy jedną polską oraz osiem zagranicznych spółek, które tworzą oprogramowanie do prowadzenia księgowości lub oferują usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych. W wycenie posłużyliśmy się wskaźnikiem P/E oraz EV/EBITDA.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Wycena DCF 

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Do wyceny DCF przyjęliśmy następujące założenia:

  • wolne przepływy gotówkowe obliczyliśmy na podstawie naszych prognoz wyników na lata 2024 – 2029
  • do oszacowania stopy wolnej od ryzyka w kolejnych latach prognozy użyliśmy rentowności obligacji skarbowych
  • długoterminowa stopa wolna od ryzyka na poziomie 5,7%
  • premia rynkowa za ryzyko równa 5%
  • współczynnik beta na poziomie 1,0
  • stopa wzrostu wolnych przepływów pieniężnych po roku 2029 na poziomie 2,5%
  • efektywna stopa podatkowa w okresie prognozy na poziomie 19%

Ze względu na duży wpływ rezydualnej stopy wzrostu, rezydualnej stopy wolnej od ryzyka oraz założonego poziomu współczynnika beta na poziom wyceny, prezentujemy także jej wrażliwość na te parametry.

 

Reklama

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy opłaca się inwestować w akcje IFIRMA