Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy kursy walut polecą na łeb na szyję

Na koniec III kw. 2022 r. prognozujemy umocnienie kursu złotego wobec euro: EUR/PLN 4,64 oraz umocnienie wobec dolara: USD/PLN 4,42 w związku z zakładanym utrzymaniem kursu EUR/USD przy poziomie 1,05.

 

 

W bieżącym kwartale istotny wpływ na notowania złotego będą wywierały nastroje rynkowe związane z globalnym procesem podwyżek stóp procentowych, dokonywanych w otoczeniu zbliżającej się recesji gospodarczej. W najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała cykl zacieśniania pieniężnego wraz z oddalającym się terminem osiągnięcia szczytu inflacji w bieżącym roku. W związku z tym, realne stopy pozostaną głęboko ujemne, a działania Rady będą nakierowane na ograniczenie negatywnego wpływu tego czynnika na notowania polskiej waluty. Aprecjację złotego mogą jednak hamować podwyżki stóp procentowych w krajach rozwiniętych oraz ryzyko deficytu energetycznego w Europie.

 

Reklama

Zobacz też: Zobacz prognozę walutową i przekonaj się, co dalej z najważniejszymi walutami

 

Inflacja w kolejnych miesiącach tego roku zaskakuje podwyższoną dynamiką, ocierając się o górny przedział prognoz prezentowany w marcowej projekcji NBP. Sporej trudności dostarcza ocena kiedy w tym roku nastąpi jej szczyt i czy będzie on oznaczał początek szybkiego zejścia z dwucyfrowej dynamiki wzrostu cen w ujęciu rocznym. Jest to szczególnie utrudnione poprzez silne wahania notowań na rynku surowców (zwłaszcza energetycznych), które wywierają duży wpływ na importowy komponent wzrostu cen.

 

Oczekujemy, że w III kw. RPP będzie kontynuowała proces podwyżek stóp procentowych, a według notowań instrumentów pochodnych, możliwe jest osiągnięcie poziomu zbliżonego do 7,5% na koniec tego okresu. Prognozujemy, że restrykcyjna polityka polskich władz monetarnych będzie sprzyjać umiarkowanej aprecjacji złotego zarówno wobec euro jak i dolara.

 

Reklama

Zobacz też: Inflacja CPI w lipcu w Polsce zrobiła niespodziankę!

 

Lokalne otoczenie makroekonomiczne nie powinno stanowić przeciwwskazań do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Pomimo prawdopodobnego wejścia w recesję na przełomie 2022 r. i 2023 r, według prognoz ekonomistów PKO BP dynamika wzrostu PKB w tym roku wyniesie 4,9%, a w przyszłym 1,3%. Zakładamy, że pozytywny wpływ na złotego z tytułu akceptacji przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy został już w pełni odzwierciedlony w rynkowych wycenach. Ewentualny dalszy korzystny efekt może następować przy wymianie środków unijnych na złote bezpośrednio na rynku, do czego jednak wymagane będzie wypełnienie kamieni milowych zapisanych w KPO.

 

Zobacz też: Sprawdź, ile kosztuje euro, rubel, funt, dolar, forint, frank, jen, korony

 

Reklama

Proces podwyżek stóp procentowych w Polsce (i innych krajach Europy Środkowo- Wschodniej) rozpoczął się już w ubiegłym roku, jednak banki centralne krajów rozwiniętych dopiero w tym roku zaczęły swoje restrykcyjne działania (na co zdecydował się nawet mocno gołębi do tej pory szwajcarski SNB). Podwyższona inflacja przy ciasnym rynku pracy prawdopodobnie skłoni Fed do dalszego podnoszenia stopy funduszy federalnych w pobliże 3% na koniec tego kwartału. Oczekiwana docelowa stopa Fed zauważalnie przesunęła się w górę w ostatnich tygodniach, jednak spadki indeksów badających nastroje oraz aktywność gospodarczą, sygnalizują nadchodzącą recesję, co powoduje powstrzymanie ruchu wzrostowego na kontraktach pochodnych opartych o stopy procentowe.

 

Z kolei w strefie euro, rynek do niedawna oczekiwał, że polityka ujemnych stóp procentowych może zakończyć się nie wcześniej niż pod koniec roku w 2022 r, a obecnie wyceniony jest ruch stopy depozytowej nawet w kierunku 1% na koniec roku z obecnych -0,50%. Oczekujemy, że zmiana nastawienia decydentów ze strefy euro będzie ograniczała ryzyko przebicia tegorocznych dołków przez kurs EUR/USD, a lekki wzrost na tej głównej parze walutowej będzie stanowić wsparcie dla walut regionu CEE, w tym złotego.

 

Zobacz też: Kursy walut: szykuje się kolejny wystrzał na dolarze, mocna presja na euro!

 

Reklama

Na notowania polskiej waluty wciąż negatywny wpływ ma podwyższona awersja wobec ryzyka powiązana z trwającą wojną w Ukrainie oraz wynikającymi z tego tytułu obawami o bezpieczeństwo energetyczne Europy. Ryzyko dalszego ograniczenia dostaw surowców energetycznych z Rosji może zwiększać obawy dotyczące skali recesji gospodarczej oraz skutkować zwiększonym popytem na aktywa bezpieczne, kosztem między innymi walut rynków wschodzących.

 

Zobacz też: Kurs euro do dolara: apokaliptyczne wizje III wojny światowej, czyli "Zapalny" trójkąt: "Chiny – Tajwan – USA”

 

 

Prognozy dla rynku walutowego.

Reklama

Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 1Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 1Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 2Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 2Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 3Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 3Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 4Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 4Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 5Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 5Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 6Kursy walut runą jak kamień?! Cena dolara (USD/PLN), franka (CHF/PLN), euro (EUR/PLN), eurodolara (EUR/USD), euro do franka (EUR/CHF) - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty  - 6

Czytaj więcej