Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy kupować funty

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii utrzymywane są na najwyższym od 15 lat poziomie. UK zmaga się z uporczywą inflacją, a Bank Anglii (BoE) uważa, że efekt zacieśniania polityki pieniężnej wciąż może być niewystarczający. 

 

  • Bank Anglii jest gotowy do dalszych podwyżek stóp procentowych. 
  • Gubernator Andrew Bailey uważa, że wciąż nie widać “wystarczającego” efektu wpływu stóp procentowych na gospodarkę. 
  • BoE wstrzymał się z podwyżkami we wrześniu, jednak może ponowić cykl podwyżek na zbliżającym się spotkaniu. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Bank Anglii rozważa kolejne podwyżki? 

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey podczas sobotniej konferencji powiedział, że jest zdziwiony obecną sytuacją w brytyjskiej gospodarce. Niepokoi go zwłaszcza “uporczywy wzrost wynagrodzeń”. Uważa, że gospodarka wciąż w pełni nie zareagowała na ostatnie podwyżki.

“Powinienem powiedzieć, że sytuacja jest bardziej zagadkowa i w pewnym sensie czekamy na sytuację w zakresie wynagrodzeń i zarobków, w przypadku której... nie zademonstrowano jeszcze zwykłego mechanizmu transmisji” - powiedział Bailey. 

Według szacunków Banku Anglii wzrost kosztów pożyczek w największym stopniu wpłynął na liczbę zatrudnionych i na rynek mieszkaniowy. Bailey przyznał, że postęp w zwalczaniu inflacji jest zauważalny, jednak wciąż może być niewystarczający. 

Reklama

 

Zobacz również: Nietypowa sytuacja na rynku: cena złota i indeks DXY w górę! Czy wzrost będzie kontynuowany?

 

Gubernator Banku Anglii uważa, że powolne inwestycje przedsiębiorstw uderzyły w potencjalną stopę wzrostu Wielkiej Brytanii, utrzymując inflację na wysokim poziomie. Na początku tygodnia Bailey oficjalnie przyznał, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wywołało znaczący spadek produktywności w gospodarce. W wywiadzie dla Propect.com powiedział, że UK musi dołożyć starań, aby nie popaść w izolacjonizm po brexicie. 

Swati Dhingra, jedna z dziewięciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii uważa, że wysokie stopy najmocniej uderzają w osoby o najniższych zarobkach. 

Gospodarka już się załamała. Uważamy, że tylko około 20–25% wpływu podwyżek stóp procentowych zostało przeniesionych na gospodarkę (...) Stopy procentowe większym stopniu dotykają młodszych, gorzej wykształconych ludzi. Kiedy wyjdziemy z kryzysu, zobaczymy, że prawdopodobnie nierówności będą rosły” - skomentowała ekspertka. 

 

Zobacz również: Kalendarz makroekonomiczny: przed nami kluczowy moment dla giełdy – rynek mówi: sprawdzam!

Reklama

 

Co dalej z funtem? 

We wrześniu gubernator BoE zasugerował, że inflacja “dość wyraźnie spadnie” jeszcze w tym roku. Na tę wiadomość gwałtownie zareagowali inwestorzy, wyprzedając funta. GBP został na początku minionego miesiąca po raz pierwszy od 3 miesięcy zepchnięty poniżej 1,25 USD. Następnie, podczas posiedzenia banku centralnego, zdecydowano o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,25%. Było to pierwsze posiedzenie od listopada 2021 r. na którym nie podniesiono stóp. 

W ostatnim czasie dolar ponownie się umocnił, wywierając presję na funta. GBP spadł po tym, jak ujawniono, że gospodarka UK ożywia się jedynie częściowo

W zbliżającym się tygodniu Wielka Brytania opublikuje dane dotyczące inflacji CPI w Wielkiej Brytanii, co może mieć spory wpływ na notowania pary GBP/USD oraz dalsze prognozy dotyczące działań banku. 

 

Zobacz również: Recesja w strefie euro jest nieunikniona. Bankierzy mają coraz więcej wątpliwości

Reklama

 

Notowania GBP/USD - 5 lat

Źródło: TradingView

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy kupować funty