Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy kupić złoto

Zespół analityków Goldman Sachs prognozuje, że 2024 r. będzie sprzyjającym okresem dla surowców. Zyskać mają nie tylko towary nastawione na transformację energetyczną, ale również ropa. 

 

  • W przyszłym roku na rynkach surowcowych możemy obserwować hossę. 
  • Zainteresowanie surowcami jako tzw. bezpieczną przystanią wciąż będzie obowiązywać. 
  • Popyt na ropę naftową ma być wysoki przez cały 2024 r. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

W 2024 roku czeka nas surowcowa hossa? 

Ekonomiści Goldman Sachs rekomendują zajmowanie długich pozycji, spodziewając się wzrostu cen spot na rynku surowcowym. Ma to być “wartość zabezpieczająca” przed geopolitycznymi zakłóceniami. Zdaniem analityków dobre perspektywy ma przed sobą przede wszystkim ropa.

“Uważamy, że słabnąca polityka pieniężna, wycofujące się obawy przed recesją i zmniejszona redukcja zapasów w przemyśle będą wspierać popyt i ceny spot w 2024 r. Obecnie prognozujemy, że cena ropy Brent wzrośnie do średniej w 2024 r. na poziomie 92 USD/bbl (w porównaniu z 98 USD wcześniej), biorąc pod uwagę poprawę podaży, a ceny ponownie sięgają górnej granicy zakresu 80–100 USD” - komentują eksperci GS.

Dzięki silnej aktywności usługowej popyt utrzyma się również w 2024 r., szczyt osiągnie w sierpniu (95 USD/bbl). 

Reklama

 

Zobacz również: Cena złota będzie reagować na te dane. Jak się do nich przygotować?

 

 

Cena ropy - prognozy na 2024 rok 

_grafika_1_grafika_1

Źródło: Goldman Sachs 

Reklama

 

W przypadku ropy to siła cenowa ma napędzać wzrost, spadające zapasy wpłyną na cofnięcie się rynku. Hamulcem dla cen mogą się okazać zwiększone wolne moce produkcyjne OPEC.

 

Notowania ropy Brent - YTD

_grafika_2_grafika_2

Źródło: TradingView 

Reklama

 

Te metale będą mieć przed sobą “złoty rok” - uważają ekonomiści 

Na podstawie prognoz przyszłorocznych, znacząco mają zyskać notowania miedzi i aluminium. Odbicie poprowadzi je ku szczytom w połowie dekady, a wszystko za sprawą sztywnej podaży. Niedobory i wzrost popytu na ekologiczne produkty to zjawiska, które będą widoczne w cenach już w II połowie przyszłego roku. 

Według umiarkowanych przewidywań, średnia cena całoroczna miedzi będzie na poziomie 9 200 USD/t (w porównaniu z 12 000 USD/t wcześniej), pozostawiając 25% wzrostu ceny spot z 12 miesięcy.

 

Zobacz również: Cena metalu mocno w dół! A znany bank prognozuje… wielką hossę

 

Wyjątkami będą jednak gaz oraz metale akumulatorowe. 

Reklama

Jesteśmy niedźwiedzi w przypadku amerykańskiego gazu ziemnego (brak wzrostu zapotrzebowania netto w 2024 r.) i metali akumulatorowych (nadmiar podaży)” - komentują ekonomiści Goldman Sachs. 

Ekonomiści zwracają również uwagę, że aktywne zakupy banków centralnych i silny popyt detaliczny zmniejszyły presję na spadek cen złota

 

_grafika_3_grafika_3

Źródło: Goldman Sachs 

Reklama

 

“W ujęciu netto spodziewalibyśmy się, że skala wyprzedaży będzie ograniczona ze względu na gołębią postawę Fed, spowolnienie wzrostu płac i prężne zakupy obligacji. Z taktycznego punktu widzenia potencjalną wyprzedaż złota postrzegalibyśmy jako okazję do zakupów, ponieważ otoczenie o podwyższonych kanałach ryzyka wpływa na walory zabezpieczające złota” - skomentowano.

 

Notowania XAU/USD - YTD

_grafika_4_grafika_4

Źródło: TradingView 

Reklama

  

Dlaczego warto rozważyć pozycje długie? 

Ekonomiści Goldman Sachs rekomendują zajmowanie długich pozycji, co uzasadniają poprawiającą się sytuacją cykliczną, znacznymi zwrotami z tytułu przeniesienia w związku ze strukturalnymi niekorzystnymi czynnikami. Istotna będzie także wartość zabezpieczająca przed negatywnymi szokami podażowymi, którą można utożsamić z rynkiem. 

 

Zobacz również: Zamieszkanie wokół KGHM - czy doszło do wypowiedzenia umowy? 

Czytaj więcej