Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy kupić akcje cisco

Oto pięć najciekawszych, choć niekoniecznie najbardziej oczywistych wykresów minionego tygodnia.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

U nas ceny mieszkań tylko w górę, u naszych sąsiadów rekordowe spadki

Rynek nieruchomości w Niemczech, w poprzednich latach napędzany zerowymi stopami procentowymi w strefie euro, przechodzi bardzo trudny okres. W piątek niemiecki Destatis pokazał oficjalne dane wskaźnika cen nieruchomości mieszkaniowych w drugim kwartale. Ceny mieszkań w skali roku, czyli w porównaniu do drugiego kwartału 2022 r., spadły o 9,9 proc. Tak dużego spadku r/r nie było jeszcze w historii niemieckich danych statystycznych z rynku nieruchomości, czyli od 2000 roku. Jeszcze większy spadek zanotowały ceny samych domów jednorodzinnych i bliźniaków oraz domów w zabudowie szeregowej. Ich średnie ceny obsunęły się o 12,6 proc. W skali roku, co równo też jest największym spadkiem w historii danych. 

Ceny mieszkań w porównaniu do pierwszego kwartału spadły o 1,5 proc. i jest to już trzeci rzędu kwartalny odczyt na minusie. Ostatni przypadek spadku cen mieszkań w skali roku w Niemczech miał miejsce… w ostatnim kwartale 2010 roku.

Zobacz także: Koszty wynajmu mieszkania - w tych miastach to już prawie połowa przeciętnej pensji

  grafika numer 1 grafika numer 1

 

Rentowność amerykańskich obligacji leci w kosmos

Reklama

Amerykańskie obligacje skarbowe cały czas lecą w dół, co oznacza, że ich rentowność rośnie. I tak np. w tym tygodni rentowność dziesięciolatek zbliżyła się do poziomu 4,50 proc., czyli najwyższego od końca 2007 roku. Jeżeli ktoś uważa, że Fed będzie szybko obniżał stopy procentowe i luzował politykę monetarną, to wykres rentowności US10y powinien dać mu do myślenia.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Indeks pięciuset spółek tylko z nazwy

O tym, że od pewnego czasu indeks S&P500 jest przede wszystkim indeksem spółek technologicznych dość powszechnie wiadomo. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że S&P500 jest w znacznie mniejszym stopniu zdywersyfikowany niż często krytykowany Nasdaq-100, który zresztą niedawno przeszedł nadzwyczajny rebalancing portfela. 

Reklama

Obecnie 10 największych spółek z S&P500 stanowi… 30,5 proc. wagi całego indeksu, który składa się z ponad 500 komponentów. To najwyższy poziom koncentracji w S&P500 od początku lat 80. ubiegłego wieku. Ryzyko czy okazja? Jedno nie wyklucza drugiego.

 

Zobacz także: Podatek Belki będzie rekordowy. Polacy go nie chcą, eksperci domagają się zmiany

 

  grafika numer 3 grafika numer 3

 

Rekordowy udział inwestorów zagranicznych na GPW

Reklama

Wielkiej Pokoleniowej Hossy na warszawskiej giełdzie nie będzie bez… zagranicznego kapitału. Tak było w sumie od wielu lat, ale w pierwszej połowie tego roku widać to jak na dłoni. 65 proc. obrotów na głównym parkiecie GPW pochodzi od zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Pozostała część tego giełdowego tortu dzieli się niemal po równo pomiędzy inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych z Polski.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Masz szczęście… albo wiesz wcześniej niż inni

W czwartek informatyczny gigant Cisco ogłosił, że przejmuje notowaną na Nasdaq spółkę Splunk, płacąc po 157 dolarów za akcję, czyli ponad 30 proc. więcej niż wynosił kurs akcji ze środowego zamknięcia (119,59 USD). Informacja ta wywołała mocne wzrosty akcji Splunk na czwartkowej sesji, co nie powinno wzbudzać zdziwienia. Zaskakiwać może jednak szczęście, jakie spotkało jednego z traderów - na środowej sesji kupił on opcje call (kupna) akcji Splunk za lekko ponad 22 tys. USD. Dzień później ich cena poszybowała z kilu centów do ponad 18 dolarów, co oznaczało że stopa zwrotu z tej transakcji przekroczyła 45 650 proc. W kilkanaście godzin ktoś zamienił 22 tys. USD w ponad 10 mln dolarów. To się dopiero nazywa szczęście!

Reklama

 

Zobacz także: Notowania tej spółki spadają, a analitycy "na przekór" prognozują nawet 50% wzrost

  grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: @ComposerTrade
Czytaj więcej