Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy inflacja w Polsce jeszcze wzrośnie?

Zeszłotygodniowe dane dotyczące rynku pracy oraz sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych okazały się lepsze od oczekiwań. Wobec wyjątkowo odpornej gospodarki USA oraz prognoz dotyczących braku ryzyka wystąpienia recesji, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych Fed w marcu spadło do ok. 50%. Co zrobi Fed w marcu?

 

 

Coraz więcej sygnałów wskazuje na mocny rynek pracy w USA, co może dać sygnał do zanegowania pierwszej obniżki stóp procentowych Fed w marcu. Z drugiej strony, wyraźnie gorzej wypadają indeksy regionalne, co może wskazywać na pogorszenie się sytuacji od początku roku. Jeszcze do niedawna prawdopodobieństwo luzowania polityki monetarnej na marcowym posiedzeniu Fed sięgało 80% - obecnie, taki scenariusz wyceniany jest na ok. 50%. Dalsze oczekiwania wobec przyszłych działań Fed będą kluczowe dla wyceny USD. Indeks dolara jest bowiem niemal perfekcyjnie skorelowany z prawdopodobieństwem cięcia stóp - jeśli te spadnie o kolejne 10 czy 20 punktów procentowych, dolar może zyskać jeszcze 2-3%.

Silny dolar oraz wyraźnie jastrzębie EBC nie pomagają wycenie EURUSD. Główna para walutowa przetestowała w minionym tygodniu okolice 1,09, a komentarze bankierów centralnych EBC utrzymują wspólną walutę pod presją. Wobec słabości gospodarczej strefy euro i dużej szansy braku obniżki stóp procentowych przez Fed w marcu - EURUSD może kontynuować spadki w kolejnych tygodniach.

Reklama

Tymczasem w Polsce, inflacja bazowa spadła już do poziomu 6,9%, a w lutym lub marcu jej poziom może dotrzeć w zakres celu inflacyjnego. Czy wobec słabszej kondycji europejskiej gospodarki, w Polsce istnieje przestrzeń do luzowania warunków monetarnych?

 

W dzisiejszym webinarze:

  • Co zrobi Fed w marcu?
  • Co dalej z ceną BTC?
  • Czy inflacja w Polsce jeszcze wzrośnie?



Oglądaj online

 

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Czytaj więcej