Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy inflacja w Norwegii będzie spadać?

  • Czy inflacja w Norwegii będzie spadać? 
  • Czy stopy procentowe Norges Bank wzrosną w 2024 roku?
  • Jakie są prognozy dla kursu korony norweskiej?

 

Korona norweska wspierana spadkiem inflacji

Dezinflacja w Norwegii przyspiesza, a wskaźnik inflacji bazowej osiągnął najniższy poziom od ponad roku. Według Societe Generale, to może sprzyjać umocnieniu korony norweskiej.

“Inflacja bazowa w lutym spadła bardziej niż oczekiwał rynek i Norges Bank, osiągając 4,9% wobec konsensusu na poziomie 5,3% i prognozy banku centralnego na poziomie 5,5%”

O danych o inflacji w Norwegii w lutym pisaliśmy o tym tutaj: Inflacja w Norwegii - znamy świeże dane i nowe prognozy!

Reklama

“Rynek stóp procentowych wycenia jedynie połowę 25 pb cięcia stopy procentowej przez Norges Bank w czerwcu, a pełne cięcie jest ledwo w ogóle wyceniane na ten rok. Jednak w obliczu trwałego spowolnienia cen, bank centralny może zostać skłoniony do rozważenia wcześniejszego ruchu” - czytamy w analizie Societe Generale.

 

Wykres: Porównanie wysokości stopy inflacji bazowej w Norwegii (oś prawa) oraz kursu euro do korony norweskiej

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Societe Generale.
 

Kurs korony norweskiej - co dalej?

Reklama

Na działania banku centralnego Norwegii zwrócili uwagę również eksperci z banku inwestycyjnego Barclays.

“Połączenie stosunkowo jastrzębiego stanowiska w porównaniu z innymi krajami G10, znacznie niższego przepływu walutowego Norges Bank w 2024 roku oraz dość neutralnego pozycjonowania powinno być korzystne dla NOK. W związku z tym oczekujemy, że korona norweska odbije (...)” - zaznaczyli eksperci z Barclays.

Ekonomiści Bank of America pozostają konstruktywnie nastawieni do NOK w 2024 roku.

“Wyniki NOK w tym roku wydają się nieco oderwane od ruchów stóp procentowych, ale podejrzewamy, że korona norweska nadrobi zaległości, gdy dolar (USD) osłabnie” - skomentowali eksperci z Bank of America.

Korona norweska nie zdołała znacząco umocnić się na początku tego roku pomimo trwającej poprawy nastrojów wśród inwestorów na świecie. Wobec złotego NOK nadal notowany jest w okolicach 0,37 PLN.

Reklama

“NOK nie zrobił wrażenia pomimo mieszanych cen energii w tym roku (ropa lekko w górę, gaz w dół) i skromnych zakupów walut przez Norges Bank” - czytamy dalej w analizie Bank of America.

 

Czytaj również: Kurs korony szwedzkiej pójdzie w górę? Prognozy mogą zaskoczyć analityków

 

Wykres: Cena ropy Brent i gazu ziemnego (holenderski TTF) od początku 2023 roku

TVC:UKOIL Chart Image by FXMAG-CHARTTVC:UKOIL Chart Image by FXMAG-CHART

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Sądzimy, że czynnikiem wyzwalającym umocnienie NOK byłby ostatecznie słabszy dolar amerykański, biorąc pod uwagę odporność gospodarki Norwegii. Zeszłoroczne notowania sugerują, że NOK może szybko nadrobić zaległości fundamentalne, gdy USD zacznie słabnąć” - dodano.

Ekonomiści Bank of America zwrócili uwagę na to co dostrzegają na rynku walutowym. Według nich duży kapitał wycofał się z długich pozycji na koronie norweskiej. To mogło podtrzymać słabe wyniki korony norweskiej w tym roku.

“Powinniśmy również zaznaczyć, że podczas gdy fundusze hedgingowe pozostają przy długich pozycjach na NOK, to klienci Real Money ograniczyli swoje długie pozycje. Może to częściowo wyjaśniać słabsze wyniki NOK w tym roku. Jest zatem dużo miejsca na wzrosty w ciągu 2024 roku” - dodali eksperci z Bank of America.

Reklama

"Real Money" to środki pieniężne, które są inwestowane przez instytucje finansowe, fundusze emerytalne, banki centralne oraz inne duże podmioty finansowe w transakcje walutowe, zamiast być używane do spekulacji lub krótkoterminowych operacji. Stanowią one istotną część rynku walutowego, wpływając na jego płynność i stabilność.

 

Zobacz również: Gospodarka Niemiec to Trabant, a nie Mercedes. “Kapitał popłynie do polskiego złotego” - ekspert TYLKO U NAS

 

NOK najbardziej niedowartościowaną walutą w grupie G10

Jak zauważyli eksperci z Credit Agricole, NOK pozostaje najbardziej niedowartościowaną walutą w grupie dziesięciu najbardziej wpływowych walut na świecie (G10) pomimo ożywienia w II połowie 2023 roku.

“W przypadku NOK kontynuacja wysokich cen energii i globalna skłonność inwestorów do ryzyka są podstawą do trwałego ożywienia, podczas gdy perspektywy koniunktury w Norwegii nadal wydają przekonujące (...)” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.

Reklama

“Perspektywa późniejszego złagodzenia polityki pieniężnej przez Norges Bank niż główne banki centralne jest tego częścią (...)” - dodano.

 

Czytaj również: Uważaj na kurs euro! Gospodarka Niemiec w stagnacji - recesja w 2024 wciąż zagrożeniem

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy inflacja w Norwegii będzie spadać?