Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy inflacja w marcu spadła

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

Zobacz także: Dane z rynku pracy USA pokazują, że Fed będzie miał trudny orzech do zgryzienia, stopa bezrobocia najniższa w historii

 

 

Na skróty:

  • w nadchodzącym tygodniu najważniejszymi odczytami makroekonomicznymi będą dane na temat inflacji w Stanach Zjednoczonych za marzec (odczyt w środę o godz. 14:30)
  • Dzień później (w czwartek) opublikowane zostaną dane na temat inflacji producentów w USA
  • W piątek poznamy również ostateczne dane na temat marcowej inflacji w Polsce, wraz z kompletnym rozkładem dynamiki cen w poszczególnych kategoriach (szybki szacunek GUS to 16,2% r/r i 1,1% m/m)
  • W tym tygodniu ostateczne dane na temat marcowej inflacji opublikują również m.in. Niemcy, Hiszpania, Francja czy Chiny
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Reklama

 

Poniedziałek, 10 kwietnia

Pierwszy dzień nowego tygodnia będzie wolny od sesji handlowej w większości europejskich krajów, w tym także w Polsce. Giełda będzie działać w standardowym trybie m.in. w Stanach Zjednoczonych czy w Japonii.

W poniedziałek jednak na próżno szukać istotnych odczytów makroekonomicznych - we wczesnych godzinach porannych (godz. 1:50) poznamy saldo rachunku bieżącego Japonii w lutym oraz marcowy odczyt indeksu zaufania konsumentów.

O godz. 9:00 opublikowane zostaną odczyty stopy bezrobocia w Turcji oraz dane na temat salda rachunku bieżącego (za luty).

Spośród odczytów z gospodarki USA warto wymienić jedynie comiesięczne dane o zapasach hurtowników za luty, które mają jednak stosunkowo niski priorytet.

Czytaj także: Inflacja w Chinach idzie w dół. Chińska giełda reaguje wzrostami cen akcji

 

Wtorek, 11 kwietnia

Reklama

W drugi dzień tygodnia rynki zaczną nabierać tempa, choć we wtorek również nie znajdziemy najbardziej istotnych odczytów makroekonomicznych.

O godz. 3:30 opublikowane zostaną marcowe odczyty inflacji konsumenckiej i producenckiej w Chinach. Prognozy analityków zakładają zauważalny wzrost dynamiki cen w ujęciu rocznym - marcowy odczyt ma wynieść 1,9% w skali roku, wobec równego 1% r/r odnotowanego w lutym. Oczekiwany wzrost wskaźnika CPI w ujęciu miesięcznym to zaś 0,2% (wobec -0,5% m/m w lutym). W przypadku wskaźnika PPI (inflacji producentów) konsensusu analityków spodziewa się odczytu na poziomie -1,3% w skali roku, wobec -1,4% r/r w lutym.

O tej samej godzinie (03:30) opublikowany zostanie marcowy indeks zaufania biznesu w Australii.

O godz. 22:40 poznamy cotygodniowe dane na temat zmiany zapasów ropy wg API (American Petroleum Institute), które będą skupiać większą niż zazwyczaj uwagę rynku ze względu na zeszłotygodniowe zapowiedzi cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje zrzeszone w OPEC+. W poprzednim tygodniu zmiany zapasów ropy w USA (wg API)  wyniosły -4,35 mln baryłek.

Zobacz również: Kurs dolara amerykańskiego pogrążony przez dane z rynku pracy! To już koniec podwyżek stóp procentowych

 

Środa, 12 kwietnia

W środę o godz. 01:50 opublikowane zostaną dane na temat zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia w Japonii za luty. Oczekiwany przez analityków odczyt to spadek zamówień o -7,8% m/m w porównaniu do wzrostu o 9,5% w styczniu.

Reklama

O godz. 8:30 poznamy marcowe odczyty inflacji konsumenckiej na Węgrzech, która od pewnego czasu przoduje pod tym względem w Europie. Analitycy spodziewają się nieznacznego spadku dynamiki cen w skali roku, do 24,7% w marcu z 25,4% r/r w lutym.

O godz. 14:00 opublikowane zostaną dane na temat inflacji CPIw Indiach za marzec (szacowany odczyt to 5,8% w skali roku, wobec 6,4% r/r w lutym).

Bezapelacyjnie najważniejszymi danymi tego tygodnia będą jednak środowe odczyty inflacji konsumenckiej i bazowej w Stanach Zjednoczonych, które o 14:30 opublikuje Biuro Statystyki Pracy. Ekonomiści spodziewają się dalszego spadku dynamiki cen w USA w marcu, do poziomu 5,2% w skali roku, wobec równych 6% r/r odnotowanych w lutym. Oczekiwany jest również spadek dynamiki cen w skali miesiąca, do 0,3% m/m, wobec 0,4% m/m w lutym.

W przypadku marcowej inflacji bazowej (Core CPI) - czyli wskaźnika cen z wyłączeniem żywności i energii - po raz pierwszy od pięciu miesięcy analitycy zakładają wzrost jej dynamiki w ujęciu rocznym - konsensus zakłada odczyt na poziomie 5,6% r/r, wobec 5,5% zanotowanych w lutym.

O godz. 15:00 rozpocznie się konferencja prezesa Banku Anglii, Andrew Baileya, który będzie wypowiadał się również o godz. 21:15.

O godz. 16:00 poznamy natomiast decyzję Banku Kanady w sprawie wysokości stóp procentowych. Analitycy spodziewają się wstrzymania cyklu podwyżek stóp w Kanadzie, który trwa od marca zeszłego roku i który jak dotąd objął osiem zmian oprocentowania dolara kanadyjskiego. Ostatnia podwyżka ze stycznia podniosła główną stopę procentową do poziomu 4,5%. O godz. 16:30 opublikowany zostanie raport Banku Kanady po posiedzeniu na temat polityki monetarnej, a o 17:30 konferencja prasowa.

Reklama

O godz. 16:30 opublikowane zostaną cotygodniowe dane EIA (Energy Information Administration) na temat stanu zapasów ropy, paliw i destylatów w Stanach Zjednoczonych. Analitycy spodziewają się kolejnego spadku stanu rezerw ropy naftowej, tym razem o -0,5 mln baryłek, wobec spadku o -3,74 mln baryłek zanotowanego w poprzednim tygodniu.

O godz. 20:00 opublikowany zostanie protokół z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w marcu.

Sprawdź także: Recesja staje się faktem - tak źle w przemyśle nie było od pandemii! Kurs dolara reaguje

 

Czwartek, 13 kwietnia

W czwartek o północy (z środy na czwartek) opublikowane zostaną dane na temat bilansu handlu zagranicznego Chin za marzec (w lutym wyniósł on 116,88 mld USD na plusie).

O godz. 8:00 brytyjski urząd statystyczny opublikuje komplet danych na temat bilansu handlu zagranicznego w lutym i tempa wzrostu gospodarczego (miesięcznego, kwartalnego i rocznego) oraz produkcji i przetwórstwa przemysłowego.

O tej samej porze (godz. 8:00) poznamy też finalne marcowe odczyty inflacji CPI i HICP w Niemczech.

Reklama

Szacunkowe tempo inflacji w skali roku wyniosło w marcu 7,4%, wobec 8,7% r/r w lutym oraz było identyczne w skali miesiąca (0,8% m/m). Inflacja zharmonizowana (HICP) wg wstępnych danych spadła do 7,8% w skali roku, wobec 9,3% r/r w lutym.

O godz. 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat salda obrotów bieżących i towarowych za luty (prognoza dla salda obrotów bieżących to 280 mln euro, wobec 1,429 mld euro w styczniu).

O godz. 14:30 Biuro Statystyki Pracy pokaże dane na temat inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych za marzec. Analitycy spodziewają się dalszego mocnego spadku wskaźnika PPI, po lutowym odczycie znacznie poniżej oczekiwań. Konsensus zakłada odczyt na poziomie 3,1% w skali roku, wobec 4,6% r/r w lutym. Inflacja producentów w skali miesiąca ma jednak rosnąć (o 0,1% w porównaniu do lutego), podczas gdy miesiąc wcześniej spadała o -0,1% m/m.

W przypadku inflacji bazowej PPI (bez uwzględnienia cen energii i żywności) prognozowany odczyt za marzec to 3,3% w skali roku, wobec 4,4% r/r w lutym.

O godz. 15:00 odbędzie się konferencja prezesa Banku Kanady Tiffa Macklema, po środowym posiedzeniu BoC.

Czytaj również: Dobre wiadomości dla polskiej gospodarki – ciekawe i zaskakujące dane nadeszły z Niemiec!

 

Piątek, 14 kwietnia

Reklama

Ostatni dzień handlowy tygodnia będzie obfitował przede wszystkim w marcowe odczyty inflacji - poznamy finalne dane na temat wskaźników CPI w Szwecji, Francji, Hiszpanii i Polsce. O godz. 10:00 GUS pokaże kompletne odczyty inflacji w Polsce za marzec. Szybki odczyt wskazał na roczną dynamikę cen na poziomie 16,2% oraz 1,1% w skali miesiąca, wobec odczytu 18,4% r/r oraz 1,2% m/m w lutym.

O 14:30 poznamy dane z USA dotyczące marcowej sprzedaży detalicznej (w tym bez samochodów) oraz cen importu i eksportu. Oprócz tego, o 15:15 Fed opublikuje dane na temat produkcji przemysłowej w marcu (prognozowany wzrost o 0,2% m/m).

O 16:00 poznamy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za kwiecień

Sprawdź również: Oto dane podpowiadające co dalej z inflacją w Europie! Zobacz reakcję euro

Czytaj więcej