Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy giełda pojdzie do góry

Hossa na giełdzie w USA trwa w najlepsze, a amerykańskie indeksy wspinają się na roczne maksima. Wielki rajd zaliczyła grupa siedmiu spółek Big Tech. Jedną z największych przeszkód dla “Wspaniałej Siódemki” może być to, co popchnęło ją ku górze: sztuczna inteligencja. Konkretnie: nowe przepisy i wzmożona konkurencja.

 

  • Wąska grupa spółek napędzała rajd amerykańskiego rynku akcji w 2023 roku
  • Nie brakuje opinii, że ich wyceny są zbyt wysokie
  • Obecna sytuacja przywołuje na myśl bańkę dot-com sprzed ponad dwóch dekad

 

 

Hossa pod dyktando “Magnificent 7”

Giełda w USA nie zawiodła inwestorów w 2023 roku. Indeks S&P 500 od początku stycznia zyskał blisko 25%. Wyniki benchmarku pchała w górę przede wszystkim wąska grupa spółek, zwana “Wspaniałą Siódemką (Magnificent 7). Są to: Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, Alphabet, Meta Platforms oraz Tesla.

Reklama

To grono firm od początku 2023 roku zyskało łącznie ponad 107%, jak wynika z indeksu CNBC Magnificent 7 (MAG7).

 

Wykres: Indeks CNBC Magnificent 7

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: CNBC

 

Reklama

O skali potęgi wzrostu spółek “Big Tech” w 2023 roku świadczy to, że 72% akcji wchodzących w skład indeksu S&P 500 osiągnęło w tym roku gorsze wyniki niż sam indeks. Jest to najwyższy odsetek od 1980 roku, czyli 43 lat!

Nawet w szczytowym okresie bańki internetowej “dot-com”, która swój kres miała w 2001 roku, wskaźnik ten nie przekroczył 70%.

Co więcej, grupa spółek wchodząca w skład Magnificent 7 osiągnęła blisko 20 razy większą stopę zwrotu niż 493 pozostałe firmy wchodzące w skład S&P 500. Teraz, 10 największych komponentów stanowi 35% całego indeksu.

Wąska grupa walorów napędza cały rynek. Nie jest tajemnicą, że akcje spółek technologicznych przewodziły rynkowi w tym roku” - stwierdził Adam Kobeissi, analityk The Kobeissi Letter.

“Jednak pozostała część rynku musi nadrobić zaległości, aby zapewnić trwały wzrost” - dodał.

 

Czytaj również: Akcje spółki w górę o 44% - wysoka rekomendacja wielkiego banku

Reklama

 

Sztuczna inteligencja motorem napędowym giełdy w USA

Powód zwyżki “Wspaniałej Siódemki”? Wiara inwestorów w rozwój sztucznej inteligencji. To właśnie amerykański “Big Tech” przewodzi tej rewolucji. Według obecnych szacunków oczekuje się, że do 2025 roku rynek oprogramowania AI będzie generował ponad 100 mld USD przychodów rocznie.

Według firmy analitycznej Gartner Inc, obecnie 37% branż już przyjęło jakąś formę sztucznej inteligencji, a tempo wzrostu zastosowań AI jest oszałamiające.

 

Czy giełda nadal będzie pchana w górę przez AI?

Wiele kluczowych i fundamentalnych kwestii pozostaje niepewnych. Trwa spór o to czy obecny rajd nie spowodował znacznego przewartościowania akcji gigantów technologicznych. Możliwe przecież, że entuzjazm inwestorów popchnął wyceny zbyt daleko w przyszłość.

Skok notowań tych 7 spółek może nie wynikać z raportowanych wyników finansowych. To także w dużej mierze efekt wiary rynku w przyszłe zyski tych spółek uzyskane dzięki zdobyciu pozycji lidera AI. Inwestorzy wierzą, że wyścig po przewodnictwo w rewolucji sztucznej inteligencji ma zapewnić tym spółkom wzrost przychodów i rozmiarów działalności.

Reklama

 

Zobacz również: Hity giełdy spadły o 45%! Jest jednak szansa na ich duży wzrost

 

Problem polega na tym, że w rywalizacji o tytuł nowego króla sztucznej inteligencji firmy te znajdują się na wzajemnym kursie kolizyjnym. Wątpliwym jest, że wszystkie z tych firm poradzą sobie w rozwoju AI w podobnym stopniu i nie “powygryzają” się z rynku.

Co więcej, regulacje związane ze sztuczną inteligencją prędzej czy później zostaną wprowadzone. Zwłaszcza w segmencie tak kontrowersyjnym i budzącym odruchowe obawy jak AI.

Rynek ma tendencję do systematycznego pomijania zbliżających się regulacji, szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie. Historia lubi się powtarzać: jedną z przyczyn pęknięcia bańki “dot-com” było wprowadzenie regulacji i nowego podatku od handlu e-commerce. Wówczas , między innymi nowe przepisy i wzmożona konkurencja zabiły fantastyczne perspektywy w umysłach inwestorów, których iluzję stworzyła nowa technologia.

Czy historia powtórzy się tym razem?

Reklama

 

Wykres: Bańka dot-com na NASDAQ w latach 1994-2002

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Kampas Research

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy giełda pojdzie do góry