Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy firmy będą zwalniać pracowników?

  • Nowe prognozy ekonomistów kreślą obraz przyszłości rynku pracy
  • Jak mocno wzrosły płace w Polsce? Czy wzrosło bezrobocie?
  • Czy firmy będą zwalniać pracowników? 

 

Fala zwolnień czy rynek pracownika?

Sytuacja pracowników w Polsce jest dobra, wynika z ostatnich statystyk. Płace w Polsce są obecnie znacznie wyższe niż jeszcze rok temu. Z nowych danych GUS wynika, że średnie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w kwietniu o 11,3% rok do roku. To nieco niższy wzrost niż 12% odnotowane w marcu, ale nadal bardzo pokaźna zwyżka.

Co istotne, jest to wzrost, który znacznie przekracza inflację. Wskaźnik CPI w kwietniu przyjął wartość 2,4% rok do roku. W rezultacie, realny wzrost wynagrodzeń w Polsce osiągnął poziom 8,9%. 

 

Reklama

Wykres: Realny wzrost wynagrodzeń w Polsce rok do roku

Źródło: ING.

 

W ujęciu realnym roczny wzrost płac utrzymuje się na poziomie zbliżonym do najwyższego od końca lat 90. i początku XXI wieku. - czytamy w analizie przygotowanej przez ekonomistów ING, Rafała Beneckiego i Piotra Popławskiego.

Reklama

Pracownicy w Polsce zarabiają w Polsce przeciętnie więcej niż rok temu dzięki niskiemu bezrobociu czy wzrostowi płacy minimalnej, uważają eksperci:

Presja płacowa jest napędzana przez bardzo niskie bezrobocie, a także zmiany regulacyjne, takie jak bardzo wysoka podwyżka płacy minimalnej. - dodano. - Na rynku pracy nadal dominują ograniczenia po stronie podaży.

Faktycznie, bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie spoglądając na ostatnie 30 lat historii rynku pracy w Polsce. W marcu 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce według GUS wyniosła 5,3%. 

 

Wykres: Stopa bezrobocia w Polsce w ciągu ostatnich 35 lat - dane GUS

Reklama

Źródło: Dane GUS, Trading Economics.

 

(...) Popyt krajowy pozostaje na tyle silny, że nie doszło do znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. - stwierdzili ekonomiści ING. - W związku z tym wzrost płac pozostaje na podwyższonym poziomie.

 

Czytaj także: Bezrobocie w Europie - znamy komplet danych! Fatalnie w Szwecji i Hiszpanii. Polska mocno zaskoczyła

Reklama

 

Co czeka rynek pracy w Polsce? Spowolnienie gospodarcze wpłynie z opóźnieniem

W II połowie 2022 roku oraz w 2023 roku polska gospodarka mierzyła się ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Widać to po wskaźnika stopy wzrostu PKB z tego okresu. 

 

Wykres: Stopa wzrostu gospodarczego w Polsce w poszczególnych kwartałach.

Reklama

Źródło: Dane GUS, Trading Economics.

 

W 2023 roku łącznie PKB Polski wzrosło zaledwie o 0,2%, wynika z danych GUS. To spowolnienie nie wpłynęło jednak znacząco na zatrudnienie i sytuację pracowników. Polski rynek pracy nadal pozostaje w dobrej kondycji. Pojawiają się jednak sygnały opóźnionego wpływu spowolnienia, uważają ekonomiści z ING.

Chociaż ze znacznym opóźnieniem, poziomy zatrudnienia stopniowo reagują na słabszą gospodarkę, którą obserwowaliśmy w 2023 roku. Jednak skala pogorszenia sytuacji jest znikoma. - czytamy w analizie ING. 

Niektóre segmenty przemysłu wykazują oznaki mniejszego popytu na siłę roboczą. Jego negatywny wpływ na płace jest nadal przyćmiony przez podwyżkę płacy minimalnej. - zauważyli Rafał Benecki i Piotr Popławski z ING.

Dochody ze świadczeń społecznych i wynagrodzeń w sektorze publicznym szybko rosną. W rezultacie popyt krajowy pozostaje na tyle silny, że nie doszło do znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. - dodali.

 

Zobacz również: Praca w Szwecji trudna do zdobycia. Bezrobocie bardzo wysokie, gospodarka w recesji, SEK na dnie

 

Czy firmy będą zwalniać pracowników?

Choć ekonomiści ING mówią o opóźnionym wpływie spowolnienia na rynek pracy, to wygląda na to, że dużych zwolnień w Polsce jednak nie będzie.

Firmy niechętnie redukują zatrudnienie, obawiając się, że nie będą w stanie znaleźć pracowników, gdy wzrost gospodarczy jeszcze przyspieszy. - czytamy w analizie ING.

Na razie najbardziej wyraźne spadki zatrudnienia odnotowywane są w niektórych branżach eksportowych i są równoważone przez rosnące zatrudnienie w innych firmach krajowych lub tworzone przez bezpośrednie inwestycje zagraniczne. - dodano.

 

Raport analityczny ekonomistów ING został opublikowany w języku angielskim i jest dostępny tutaj: Analiza ING o rynku pracy w Polsce.

 

Czytaj również: Praca marzeń. Wysokie zarobki i zero obowiązków. Połowa pracowników Google nic nie robi

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy firmy będą zwalniać pracowników?