Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy Fed zrobi pauzę

Dziś Komitet Otwartego Rynku (FOMC) prawdopodobnie zadecyduje o wstrzymaniu cyklu podwyżek stóp procentowych, aby śledzić reakcję rynku. Ekonomiści Goldman Sachs przeanalizowali ujęcie historyczne, wskazując na potencjalne reakcje banków centralnychw II połowie roku. 

 

  • Rynek daje 75% szans na to, że cykl podwyżek stóp w USA zostanie wstrzymany na miesiąc. 
  • Ekonomiści Goldman Sachs sugerują, co nastąpi po czerwcowej pauzie. Przeanalizowali historyczne posunięcia 9 głównych banków centralnych na świecie.  
  • Analitycy zastrzegają, że większość przerw jest stosunkowo krótka, a podwyżki zwykle są wznawiane po 2-3 spotkaniach. 
  • Po wznowieniu, podwyżek zazwyczaj jest kilka. 

 

Banki centralne - co po pauzie?  

W najnowszym komentarzu Global Economics analitycy pod przewodnictwem Jana Hatziusa przedstawiają kolejne kroki, jakie może podjąć Fed po czerwcowej pauzie w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Przedstawiono punkty, które sprawdziły się w przeszłości, gdy banki centralne wstrzymywały cykle podwyżek stóp procentowych. W ramach każdego z nich zdefiniowano pauzę jako dwa kolejne spotkania z zawieszoną stopą procentową, po których następuje co najmniej jedna podwyżka.

Badanie Goldman Sachs obejmuje przerwy w cyklach 9 największych banków centralnych na świecie w latach 1995-2019. Analiza udowadnia, że na tle instytucji z innych państw, Fed był mniej skłonny do pauzowania. 

Zobacz również: Cena dolara (USD) odzyskuje siły przed decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych! To jeszcze nie koniec podwyżek?

Reklama

 

Ile trwają przerwy w zacieśnianiu polityki pieniężnej? 

Praktyka pokazuje, że skłonność do pauz zależy od banków konkretnych państw, jednak można wyciągnąć kilka spójnych wniosków dla zachowań decydentów. Na ogół przerwy w cyklu zacieśniania trwały 3 spotkania lub 5 miesięcy. Obecnie jednak pauzy są krótsze, co obrazuje przykład Australii (wznowiono cykl po jednym spotkaniu) czy Kanady (po dwóch spotkaniach). Ekonomiści sugerują, że te zazwyczaj kończą się, gdy stopa bezrobocia spada, a inflacja przyspiesza. 

 

Częstotliwość występowania pauz w ostatnich cyklach zacieśniania polityki pieniężnej 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Haver Analytics, Goldman Sachs Global Investment Research

 

Reklama

“O ile istnieje wyraźna tendencja do dalszego zacieśniania rynku pracy, prowadzącego do dodatkowych podwyżek, o tyle decyzje po wzroście inflacji są nieco mniej jednoznaczne. Ten wzorzec sugeruje, że przegrzanie rynku pracy było historycznie nieco lepszym predyktorem reakcji banku centralnego, chociaż może to również odzwierciedlać stosunkowo łagodną inflację przez większą część ery nowoczesnej bankowości centralnej uchwyconej przez naszą próbę” - piszą ekonomiści w raporcie. 

 

Zmiany na rynku pracy w perspektywie wznowienia cykli zacieśniania 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Haver Analytics, Goldman Sachs Global Investment Research

 

Co więcej, banki centralne zazwyczaj nie wznawiają cykli podwyżek, jeśli jest konieczna wyłącznie jedna podwyżka. W ujęciu historycznym w 80% przypadkach po wznowieniu cyklu następuje kilka podwyżek. Tym samym, w teorii, jeśli Fed zdecydowałby się na przerwę w czerwcu i wznowienie w lipcu, istnieje spore prawdopodobieństwo, że kontynuowałby cykl również w sierpniu. 

Zobacz również: Ulubiona spółka Buffetta blisko 3 bln USD kapitalizacji, a rekomendacje od analityków w dół

Reklama

 

Które czynniki makroekonomiczne przesądzą o kolejnych podwyżkach? 

Ekonomiści Goldman Sachs uważają, że przerwy sprzyjają skróceniu cyklu. Analizując ujęcie historyczne oczekują, że w tym przypadku pauzy będą prawdopodobnie przerywane niespodziankami inflacyjnymi w górę, a nie napięciami na rynkach pracy. Według nich w obecnej sytuacji to właśnie wzrost cen pozostaje głównym problemem, który próbują rozwiązać banki centralne.

Zobacz również: Tej spółce wieszczono ogromne problemy, a tymczasem akcje mocno rosną! Czy nowa usługa pchnie je jeszcze wyżej?

 

Warto przypomnieć, że w maju dezinflacja w USA okazała się mocniejsza, niż zakładał rynek. Inflacja konsumencka wyniosła 4% r/r oraz 0,1% m/m. To tym samym najniższy odczyt od dwóch lat. Rynek pracy wciąż jest silniejszy niż przypuszczano. Z danych Biura Statystyki Pracy wynika, że w maju liczba etatów w sektorze prywatnym (z wyłączeniem rolnictwa) wzrosła o 339 tys., co przewyższa oczekiwania analityków. Ci spodziewali się raczej wzrostu na poziomie 190 tys. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy Fed zrobi pauzę