Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy ChatGPT-4 jest darmowy

Zainteresowanie ChatGPT nie słabnie, mimo że minęło już kilka miesięcy od jego publicznej premiery. To jednak nie koniec zachwytów nad sztuczną inteligencją, bo OpenAI pokazało kolejny, jeszcze lepszy i „inteligentniejszy” model językowy AI w czwartej wersji. GPT-4 nie tylko powie Ci dlaczego dany obrazek jest śmieszny, ale też zda większość egzaminów i stworzy krótki filmik na podstawie tekstowego opisu.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Coraz mniej sztuczna inteligencja

We wtorek miała miejsce premiera kolejnej, czwartej wersji modelu sztucznej inteligencji tworzonej przez OpenAI - GPT-4. Już poprzednia wersja modelu językowego wykorzystywana w chat bocie ChatGPT robiła ogromne wrażenie, o tyle GPT czwartej generacji jest jeszcze bardziej „inteligentny” i to na wielu płaszczyznach.

Największą rewolucją ma być multimodalność nowej wersji modelu językowego GPT. Oznacza to, że ChatGPT oparty o GPT-4 będzie w stanie odpowiadać nie tylko na pytania tekstowe, ale również dawać odpowiedzi na podstawie materiałów wizualnych (zdjęć, plików dźwiękowych czy filmów), które prześlemy. To daje otwarte pole np. do rozpoznawania i wyszukiwania informacji na temat osób znajdujących się na zdjęciu lub w filmie albo też uzyskania zapisu nutowego wprowadzonego przez nas utworu muzycznego czy tekstu piosenki.

To jednak nie wszystko, bo GPT-4 potrafi również tworzyć grafiki oraz materiały video na podstawie opisu tekstowego. Samo w sobie nie jest to nic nowego, jednak wcześniej nie było takich możliwości.

Czwarta wersja modelu GPT jest też znacznie „inteligentniejsza” niż poprzednia (aktualnie w darmowym ChatGPT wykorzystywany jest GPT-3.5). Dowodem na to ma być fakt, że udało jej się odpowiedzieć poprawnie na większość pytań z egzaminu do Izby Adwokackiej w Stanach Zjednoczonych, a także zdać test SAT (ustandaryzowany test dla uczniów szkół średnich w USA) z wynikiem w pierwszym decylu (czyli wśród 10% najlepszych uczniów). Dla porównania - wcześniejszy model GPT też poradził sobie z pytaniami w testach SAT, jednak uzyskany wynik plasował się w ostatnim decylu (wśród 10% najsłabszych uczniów, którzy uzyskali wystarczającą liczbę punktów).

Reklama

GPT-4 rozumie też więcej w większej liczbie języków - dla przykładu: w języku polskim odsetek poprawnych odpowiedzi (w teście wiedzy wielokrotnego wyboru z 57 dziedzin nauki) wyniósł aż 82%, podczas gdy dla języka angielskiego było to 85%. To zaś sprawia, że nowy model GPT rozumie więcej po polsku niż poprzedni GPT-3.5 po angielsku.

To jednak nie wszystko, bo ewolucja nowego modelu sztucznej inteligencji od OpenAI nie opiera się wyłącznie na udzielaniu poprawnych odpowiedzi na większą liczbę pytań. Odpowiedzi generowane przez GPT-4 mają też być bardziej „ludzkie” i kreatywne. Jako przykład podczas konferencji podano zdjęcie z Reddita, na którym widać plastikowe etui na kabel do ładowania iPhone imitujące złącze VGA (niebieskie, z dwiema ręcznie dokręcanymi śrubami, do podłączania starych monitorów). GPT-4 zapytany o to, co jest śmiesznego na tym obrazku, odpowiedział - w kilku etapach opisujących poszczególne elementy grafiki - że komizm tego obrazka polega na rzekomym podłączaniu dużej, przestarzałej wtyczki do małego gniazda ładowania nowoczesnego smartfona. Brzmi imponująco, choć oczywiście do wyjaśniania przez AI dlaczego dany mem jest śmieszny i o co w nim chodzi zapewne jeszcze długa droga (szczególnie jeśli dotyczy określonego kręgu kulturowego czy społecznego). Wydaje się jednak, że GPT-4 może być świetnym narzędziem np. do sporządzania opisowej dokumentacji na podstawie zdjęć czy schematów graficznych.

Czytaj także: Jak inwestować małe kwoty: w co zainwestować 100 zł, 1000 zł, 5000 zł? Radzi sztuczna inteligencja ChatGPT

 

Jak uzyskać dostęp do GPT-4?

Nowy model językowy AI robi jeszcze większe wrażenie niż jego poprzednik, który obecnie udziela odpowiedzi w darmowej wersji chat bota ChatGPT. Jak zatem uzyskać do niego dostęp? W tej chwili jest on zarezerwowany dla użytkowników ChatGPT Plus, czyli usługi subskrypcyjnej za 20 dolarów miesięcznie, dostępnej wyłącznie w USA. Badacze wykorzystujący w swojej pracy AI mogą złożyć wniosek o darmowy dostęp, którzy zostanie rozpatrzony przez OpenAI.

Reklama

Co ciekawe, Microsoft potwierdził, że w najnowszej wersji jego chat bota w wyszukiwarce Bing wykorzystywany jest już nowy model GPT-4.

Czytaj także: Chat GPT: zagrożenie czy szansa do dalszej modernizacji sektora finansowego?

 

 

Ciekawostka, która stanie się technologicznym gigantem

Giełdowa hossa związana z rozwojem sztucznej inteligencji na dobre rozpoczęła się w drugiej połowie stycznia, kiedy Microsoft poinformował, że planuje po raz kolejny zainwestować w spółkę OpenAI. Szczegóły wsparcia finansowego dla twórców ChatGPT i Dall-e nie są znane, jednak z nieoficjalnych źródeł wynika, że wsparcie technologicznego giganta ma wynieść 10 mld dolarów w ciągu najbliższych lat. Jak dotąd to największa inwestycja w OpenAI. Poza samym wsparciem finansowym ma ona objąć również integrację narzędzi sztucznej inteligencji z usługami Microsoft Azure, dającymi dostęp do chmury obliczeniowej, zapewniającej potężną wydajność, która jest niezbędna do rozwoju AI. Oprócz tego Microsoft zapowiedział wdrożenie narzędzi rozwijanych przez OpenAI do swoich produktów, w tym między innymi przeglądarki internetowej Edge i wyszukiwarki Bing.

Co ciekawe, to nie pierwsza inwestycja Microsoftu w OpenAI - technologiczny gigant z Redmont po raz pierwszy zainteresował się twórcą ChatGPT już w lipcu 2019 roku. Wówczas OpenAI otrzymał wsparcie w postaci 1 miliarda dolarów, które Microsoft zainwestował w rozwój tzw. silnej sztucznej inteligencji. Wtedy też OpenAI zadeklarował się, że będzie korzystał z usług chmurowych dostarczanych wyłącznie przez Microsoft. W 2021 roku Microsoft po raz kolejny dokapitalizował OpenAI, wówczas jednak nie podając żadnej konkretnej kwoty wsparcia.

Reklama

Samo OpenAI zostało założone pod koniec 2015 roku, początkowo w formie laboratorium pracującego nad rozwojem sztucznej inteligencji na zasadach non-profit. Była to wspólna incjatywa m.in. Sama Altmana (obecnego prezesa), Petera Thiela, Elona Muska, Amazona, Infosys i YC Research, która wystartowała z kapitałem 1 mld dolarów. Od początku założeniem OpenAI była dowolność w wybieraniu parterów biznesowych i technologicznych. Prace nad modelem językowym GPT ruszyły w 2018 roku. W 2019 roku OpenAI zmienił profil działalności na for-profit, po to by zainteresować inwestorów chcących zarobić na rozwoju sztucznej inteligencji. W 2020 roku OpenAI ogłosiło model językowy GPT-3, który pozwalał tworzyć odpowiedzi na zapytania generowane przez sztuczną inteligencję, a w listopadzie zeszłego roku upublicznił chat bota ChatGPT.

Czytaj także: Jak inwestować w sztuczną inteligencję (Artificial Intelligence – AI)?

 

 

Jeszcze wcześniej, bo w lipcu 2022 roku OpenAI udostępniło generator obrazów w oparciu o opis tekstowy DALL-E w wersji drugiej.  

Czytaj więcej