Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy ceny soi spadną

Cena pod koniec stycznia oraz na początku lutego dynamicznie wzrosła. Notowania osiągnęły poziom 1560 amerykańskich centów za buszel – to najdrożej od 8 miesięcy. Oprócz czynników fundamentalnych, które wpłynęły w znacznym stopniu na wycenę, wzrosty były sugerowane już wcześniej przez formację podwójnego dołka.

Czynnikami, które odpowiadają za wzrosty z ostatnich dni są prognozy zbiorów w Brazylii – największego producenta i eksportera soi na świecie. Zostały one wyraźnie obniżone. Dokonała tego firma doradztwa rolniczego AgRural, która szacuje, że wyniosą one w sezonie 2021/2 o prawie pięć milionów ton mniej i wyniosą 128,5 mln ton. Równocześnie swoje prognozy zrewidowała w dół firma AgResource do poziomu 125 mln ton. To już druga korekta w dół w tym roku w przypadku obydwu podmiotów. Na podobny ruch zdecydowały się inne instytucje, taki jak Cogo oraz Datagro. Pierwsza zakłada spadek do 130 mln ton.

Dynamiczne wzrosty na rynku soi – ceny surowca najwyższe od kilku miesięcy! Korekta spadkowa czy dalszy rajd?- zobacz analizę - 1Dynamiczne wzrosty na rynku soi – ceny surowca najwyższe od kilku miesięcy! Korekta spadkowa czy dalszy rajd?- zobacz analizę - 1

Rewizja prognoz to efekt tego, że obszary znajdujące się na południu kraju zostały dotknięte ostatnio przez suszę oraz wysokie temperatury. AgRural zakłada, że plony spadną do najniższego poziomu od 2015/16 roku. Firma Datagro podkreśliła, że większe spadki zbiorów nie wystąpią jedynie ze względu na fakt, że w ostatnim czasie został zwiększony areał upraw o 3,7 proc.

Reklama

Niższe dostawy brazylijskiej soi w konsekwencji wywołają wyższy popyt na amerykański surowiec. Widać to już teraz w zamówieniach. Departament Rolnictwa USA podał informację o sprzedaży 380 tys. ton soi dla anonimowych nabywców.

Z technicznego punktu widzenia wynika, po dynamicznych wzrostach z ostatnich dni rodzi się ryzyko korekty spadkowej. Niższa podaż powinna jednak w średnim terminie wspierać wysokie ceny. Z wykresu wynika, że techniczny sygnał kupna został wygenerowany już w połowie grudnia 2021 roku, kiedy to notowania przełamały potencjalną linię szyi formacji podwójnego dołka.

Pobierz najnowszy raport TMS

Czytaj więcej