Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy ceny nieruchomości w Szwecji spadają

Ceny domów i mieszkań w Szwecji spadły już niemal o jedną piątą od szczytu cenowego w I kwartale 2022. I to może nie być koniec tej głębokiej korekty – ostrzegają ekonomiści. Tymczasem na świecie w ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji, domy już zaczęły tanieć w ujęciu rok do roku.

Ceny domów w Szwecji spadły od wiosennego szczytu już o -17% - wynika z danych państwowego banku hipotecznego SBAB. Uruchomienie przez banki centralne cykli podwyżek stóp wywołały trendy spadkowe na cenach nieruchomości nie tylko w tym skandynawskim kraju, jednak tam są one najbardziej widoczne.

Zobacz również: Ekspert wieszczy spadek cen mieszkań w najbliższym czasie

 

 

Reklama

  

Szwedzkie domy tanieją w oczach

Prognoza ekonomistów szwedzkiego banku centralnego zakładała, że na skutek cyklu podwyżek stóp ceny szwedzkich domów i mieszkań mogą spaść o -20%. Te założenia co do głębokości korekty już teraz zostały niemalże wypełnione, a przecież nie widać jeszcze końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w krajach rozwiniętych.

Ceny nieruchomości spadają również od wielu miesięcy na takich rynkach, jak Kanada, Australia czy Nowa Zelandia. Jednak w żadnym kraju nie poszły w dół tak mocno, jak w Szwecji. Nakłada się na to kilka czynników. Chodzi tutaj nie tylko o rosnący koszt pieniądza i kredytu, ale również o pogarszający się stan szwedzkiej gospodarki i perspektywy, oraz o coraz gorszy klimat społeczny do życia w kraju ze stolicą w Sztokholmie.

W grudniu 2022 ceny nieruchomości w Szwecji spadły o -2% m/m. W listopadzie zmalały o -2,2% m/m, a w październiku o -2,3% m/m. „Jeśli zobaczymy wzrost bezrobocia, to ważne będzie, aby raty kredytów hipotecznych nie rosły. Jeśli bowiem nastąpi jednoczesny wzrost stopy bezrobocia oraz wzrost głównej stopy procentowej, to sytuacja stanie się trudna, zarówno dla kredytobiorców, jak i dla rynku nieruchomości” – stwierdził główny ekonomista SBAB Robert Boije.

Reklama

Ceny domów wolno stojących spadły od wiosennego szczytu o -19%. Ceny mieszkań poszły w dół o -14%. Eksperci wyjaśniają, że domy tanieją bardziej, niż mieszkania, bo są bardziej energochłonne, czyli generują wyższe rachunki za prąd, co przy obecnie zachodzących podwyżkach ceny za prąd nie jest mile widziane przez właścicieli.

Zobacz również: Ceny mieszkań w Polsce – prognozy na 2023 rok

 

Sweden House Price Index

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Ceny domów na świecie po uwzględnieniu inflacji spadają

Reklama

Jak wygląda sytuacja z cenami domów i mieszkań na całym globie? Wedle notowań Global House Price Index firmy Knight Frank, ceny domów w 56 krajach nadal rosną w tempie 8% rocznie, choć spadły ze szczytu 10,9% osiągniętego w I kwartale 2022 r.

Jednak w ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji, ceny domów spadają o -0,3% r/r. Mimo to, w ujęciu nominalnym, 48 z 56 krajów odnotowuje wzrost cen w skali roku. Najszybciej ceny nieruchomości rosną w Turcji (189% r/r w III kwartale), jednak w dużej mierze jest to wzrost napędzany bardzo wysoką inflacją (tempo wzrostu cen po uwzględnieniu inflacji wynosi 58%).

Zobacz również: Turystyczny raj przyjął euro. Jak na tym wyjdzie jego gospodarka?

 

Rynki real estate z największym spadkiem cen od szczytu w I kwartale 2022

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Knight Frank

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Knight Frank

Czytaj więcej