Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy Buffett inwestuje w kryptowaluty

W Miami odbyła się jedna z najbardziej kontrowersyjnych konferencji kryptowalutowych reklamowana twarzą prezydenta Salwadoru. Jednym z gości był Peter Thiel, znany z wypowiedzi obrażających Warrena Buffeta i zaciekły krytyk scentralizowanego systemu finansowego. 

 

  • Konferencja w Miami przyciągnęła zwolenników kryptowalut, odrzucających system Trad-Fi. 
  • Na konferencji miała się rozpocząć emisja tzw. obligacji wulkanicznych ogłoszona przez prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele. Zanim jednak wydarzenie się odbyło, w państwie wprowadzono stan wojenny, co, jak wiadomo, szkodzi biznesowi. 
  • Pod nieobecność Bukele największą gwiazdą wydarzenia został Peter Thiel. 

 

Mocne słowa w kierunku Buffetta 

Peter Thiel to amerykański arcykapitalista, współzałożyciel PayPala i zarządca funduszu Clarium Capital, który w swoim wystąpieniu po raz kolejny nawiązywał do tradycyjnego systemu. 

Jak donosi Vanity Fair, podczas prelekcji rzucał ze sceny banknoty studolarowe. Gdy tłum zaczął podchodzić i je łapać, namawiał do zostania “maksymalistami Bitcoina” i odrzucenia tradycyjnych walut. Thiel w zeszłym roku, kontynuując swoje działania deregulacyjne, wypowiadał się w obraźliwych słowach o legendzie inwestowania Warrenie Buffecie, nazywając go „socjopatycznym dziadkiem z Omaha”. 

Zobacz również: Rajd giełdowy sprawia, że ten gigant bije finansowe rekordy

Reklama

 

 

“Myślę, że socjopatyczny dziadek z Omaha jest najbardziej szczery i bezpośredni w tym [próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się Bitcoina]. Krajem rządzi finansowa gerontokracja kontra rewolucyjny ruch młodzieżowy. I musimy wyjść z tej konferencji i przejąć świat” - powiedział kilkanaście miesięcy temu, pokazując zdjęcia Jamiego Dimona (JP Morgan) i Larry’ego Finka (BlackRock), którzy jego zdaniem byli zaangażowani w spisek Buffetta, który miał ograniczyć popularność kryptowalut. 

Buffett przez dekady swojej działalności skupiał się na inwestowaniu w wartość i skupianiu się na firmach, które są tzw. bramami do rynków (m.in. Coca-Cola). W swoim portfelu miał (i wciąż ma) znaczącą część akcji banków, w tym Bank of America. Według krytyków jego strategia inwestycyjna miała zastosowanie w “świecie przedinternetowym”.  Zdaniem Thiela to przesądza o fakcie, że Buffett jest przedstawicielem gerontokracji. 

 

Reklama

 

Chris Skinner, analityk The Finanser zwraca uwagę, że w obecnych warunkach oba systemy są obarczone ryzykiem. Przypomina, że zarówno systemy centralne, jak i systemy zdecentralizowane mają mocne i słabe strony. Scentralizowany system wiąże się zazwyczaj z nadmiernym lewarowaniem i utratą kontroli. W przypadku zdecentralizowanego problemem jest złe zarządzanie siecią.  

Z uwagi na swoje poglądy i kontrowersyjną działalność publiczną na początku 2022 r. Thiel został zmuszony zrezygnować z członkostwa w zarządzie Mety. Warto przypomnieć, że zasiadał tam od 17 lat, był również jednym z pierwszych inwestorów. Obecnie skupił się na wspieraniu środowiska konserwatywnego, w 2016 r. jawnie opowiedział się za kandydaturą Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. 

Zobacz również: Ten rynek jest rozgrzany do czerwoności! To co oferuje, zaskakuje i przyciąga duże rzesze inwestorów!

 

Reklama

 

Konferencja reklamowana twarzą Bukele 

Na konferencji miał zagościć również Nayib Bukele, prezydent Salwadoru. Wprowadzenie BTC do obiegu jako powszechnej waluty w tym państwie przyczyniło się do jego destabilizacji. To zmusiło prezydenta do wprowadzenia stanu wojennego, a nieoficjalnie władzę przejęły gangi i inne ugrupowania przestępcze. Na konferencji Bukele miał ogłosić emisję tzw. obligacji wulkanicznych. 

“Pomysł polegał na tym, że prawdziwi wyznawcy Bitcoina inwestowaliby w obligacje, które sfinansowałyby wydobycie Bitcoina poprzez wykorzystanie energii geotermalnej z wulkanu (Volcán de Conchagua) na wschodnim krańcu kraju. Powstanie “lśniące” Bitcoin City wraz z kolejnym międzynarodowym lotniskiem obsługującym nową metropolię” - relacjonuje Vanity Fair. 

Program, na którym miał się opierać Bukele, dotyczył tzw. Bitcoin City. Koncepcję tę wprowadzono w 2021 r. Headliner konferencji został jednak zmuszony do pozostania w kraju z uwagi na rosnące niebezpieczeństwo wewnętrzne.  

Jak zauważają Ben Mckenzie oraz Jacob Silverman, redaktorzy Vanity Fair, konferencja przypominała “niepokojącą wizję dystopii”. Raczej nie miała rzeczywistej wartości edukacyjnej, ale skupiała kontrowersyjnych biznesmenów, którzy swoje majątki zawdzięczają de facto gerontokracji. 

Zobacz również: Amerykańskie banki zaskakują wynikami! Zobacz jak reagują kursy ich akcji

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy Buffett inwestuje w kryptowaluty