Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy będzie recesja w Europie

Oczekujemy dalszego wzmocnienia złotego w relacji do głównych walut, jednak w zdecydowanie mniejszej skali w porównaniu ze spektakularnym ostatnim kwartałem 2023 r. Aprecjację wspierać będą perspektywy silnego wzrostu polskiego PKB, w szczególności w porównaniu do krajów rozwiniętych oraz napływ funduszy związanych z Krajowym Planem Odbudowy. 

 

Wykres 1. W 2023 r. polska waluta wyróżniała się wyjątkowo pozytywnie w koszyku walut rynków wschodzących umacniając się ponad 11% do dolara…

Reklama

Źródło: Refinitiv

 

Polskiej walucie powinien sprzyjać także zakładany przez nas spadek rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych wraz z rosnącymi oczekiwaniami na rozpoczęcie cykli luzowania pieniężnego w USA i strefie euro. Jednocześnie narastająca presja rynkowa na wznowienie obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, brak wyraźnego ożywienia gospodarczego w Europie i Chinach oraz osłabienie koniunktury w USA mogą wywołać wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych i w konsekwencji ograniczyć przestrzeń do umocnienia złotego. 

 

Wykres 2. …złoty był również najmocniejszą walutą w regionie CEE wyraźnie zyskując w relacji do euro…

Reklama

Źródło: Refinitiv

 

Koniunktura gospodarcza w Polsce poprawia się począwszy od połowy ubiegłego roku a dynamika wzrostu PKB w ostatnim kwartale 2023 r. prawdopodobnie przekroczyła 2%, dzięki silniejszej konsumpcji oraz solidnym inwestycjom i eksportowi. W bieżącym roku ożywienie będzie nabierać tempa i według naszych prognoz produkt krajowy brutto ma szanse urosnąć o blisko 4%, co powinno przyciągać zagraniczny kapitał inwestycyjny i tym samym sprzyjać umocnieniu polskiej waluty. 

 

Reklama

Sprawdź również: Prawdziwy kryzys w Polsce już trwa! Te dane są porażające

 

Wykres 3. …a to doprowadziło do spadku kursów EUR/PLN i USD/PLN do poziomów najniższych od odpowiednio marca 2020 r. oraz września 2021 r.

Źródło: Refinitiv

Reklama

 

Postępujący spadek inflacji prowadzi do wzrostu realnych stóp procentowych i w I kw. 2024 r. będą już one dodatnie, co w wyniku poprawy dyferencjału pomiędzy Polską a rynkami bazowymi skłania inwestorów do zawierania transakcji typu carry trade na złotym. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących powinna przekroczyć na koniec 2023 r. roku 1% PKB i utrzymać się powyżej tego poziomu również w 2024 r. 

 

Wykres 4. RPP wstrzymała w listopadzie 2023 r. cykl luzowania pieniężnego sygnalizując możliwość kontynuacji pauzy w I kw. 2024 r. i to pomimo dalszego, wyraźnego spadku inflacji.…

Reklama

Źródło: Refinitiv, NBP, GUS, PKO Bank Polski (prognoza)

 

Poprawa termsof-trade skutkująca lepszymi parametrami równowagi zewnętrznej będzie fundamentalnie wspierać złotego, ale barierę dla silniejszej aprecjacji stanowi negatywny wpływ mocnej waluty na rentowność eksportu, szczególnie w warunkach słabej koniunktury u europejskich partnerów handlowych. Mocny złoty stanowiący problem dla eksporterów przy spadku inflacji w okolice górnego ograniczenia celu inflacyjnego NBP, którego się spodziewamy w marcu lub kwietniu br., prawdopodobnie skłoni Radę Polityki Pieniężnej do wznowienia cyklu obniżek stóp procentowych, co zmniejszy napływ kapitału spekulacyjnego do polskich instrumentów dłużnych. 

 

Sprawdź również: Dolar po 3,70 PLN w 2024?

 

Reklama

Wykres 5. …co kontrastuje z oczekiwaniami rynkowymi wywierającymi presję w kierunku dalszych obniżek stóp procentowych NBP.

Źródło: Refinitiv

 

Pod koniec 2023 r. wpłynęło do Polski 5 mld euro zaliczki z programu RePowerEU a zapowiadane przez rząd zmiany legislacyjne, mające na celu wypełnienie tzw. ,,kamieni milowych” określonych w Krajowym Planie Odbudowy, otwierają drogę do wypłaty zawnioskowanej już transzy unijnych środków w wysokości 6,9 mld euro. Trudno przesądzić, czy waluta będzie wymieniana bezpośrednio na rynku czy w banku centralnym, jednak bez wątpienia otrzymane środki i perspektywa napływu kolejnych będą wspierać złotego, a co najmniej wpływać na jego notowania stabilizująco. 

Reklama

 

Wykres 6. W 2024 r. wzrost PKB powinien przekroczyć 4%, napędzany rosnącą konsumpcją prywatną oraz inwestycjami dodatkowo wspartymi napływem funduszy unijnych na KPO…

Źródło: Refinitiv, GUS, PKO Bank Polski (prognoza)

 

Reklama

Spodziewamy się utrzymania pozytywnych nastrojów na globalnym rynku finansowym w związku z postępującą dezinflacją i dalszym spadkiem rynkowych stóp procentowych na rynkach bazowych pod wpływem narastających oczekiwań na rozpoczęcie cykli obniżek stóp procentowych w rozwiniętych gospodarkach. 

 

Wykres 7. …co wraz z utrzymującą się nadwyżką na rachunku obrotów bieżących, wzmacnianą taniejącymi surowcami, powinno fundamentalnie wspierać dalsze umocnienie złotego.

Źródło: Refinitiv, NBP, GUS, PKO Bank Polski (prognoza)

Reklama

 

Zakładamy, że zarówno Fed jak i EBC rozpoczną łagodzenie polityki pieniężnej w I połowie 2024 r. z większym prawdopodobieństwem wcześniejszego startu po stronie amerykańskiego banku centralnego. 

 

Wykres 8. Aktywa rezerwowe utrzymywane w NBP sukcesywnie rosną od kilku lat, a napływ środków unijnych w ramach KPO, w przypadku ich wymiany w banku centralnym, może tę pozytywną tendencję wzmocnić.

Reklama

Źródło: Refinitiv, NBP

 

Dodatkowo, wynikający z grudniowych projekcji FOMC spadek realnych stóp procentowych w USA w 2024 r. będzie wspierał aktywa ryzykowne. To, wraz z utrzymywaniem się relatywnie niskich, w porównaniu do ubiegłego roku, cen surowców energetycznych powinno premiować zarówno euro jak i waluty rynków wschodzących kosztem amerykańskiego dolara. 

 

Sprawdź również: Sprawdzamy prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-3

 

Reklama

Wykres 9. Notowania instrumentów pochodnych wskazują na dynamiczny spadek stóp procentowych w strefie euro i USA co wpłynęłoby na poprawę dyferencjału stóp procentowych pomiędzy rynkami bazowymi a rynkami wschodzącymi…

Źródło: Refinitiv

 

Jednak przedłużająca się stagnacja niemieckiej gospodarki oraz brak wyraźnego ożywienia w Chinach, będą te pozytywne dla krajów rozwijających się tendencje osłabiały. Dodatkowo, coraz wyraźniejsze stają się symptomy wskazujące na spowolnienie amerykańskiej gospodarki, co rozbudzając obawy o nadejście globalnej recesji ogranicza popyt na ryzykowne aktywa, w tym waluty rynków wschodzących.

Reklama

 

Wykres 10. …a to o wraz z dalszym spadkiem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i towarzyszącą temu deprecjacją dolara powinno wzmacniać atrakcyjność inwestycyjną wysokooprocentowanych walut EM, w tym złotego.

Źródło: Refinitiv

 

Sprawdź również: Po tyle będzie węgiel! Zobacz, ile kosztuje ekogroszek oraz jakie są aktualne ceny węgla

Reklama

 

Prognozy dla rynku walutoweg: EURUSD, EURPLN, USDPLN, EURCHF, CHFPLN  

       

**************

Kursy walut NBP 26.02.2024 r.: kurs euro wystrzeli?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy będzie recesja w Europie