Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy AI zapewni silny wzrost produktywności?

  • Ile wynosi zadłużenie USA?
  • Czemu MFW krytykuje USA?
  • Ile wyniesie globalny wzrost gospodarczy w najbliższych latach?
  • Jaka będzie inflacja w 2024 i 2025 według MFW?
  • Czy AI zapewni silny wzrost produktywności?

 

MFW wydał ostrzeżenie dla USA dotyczące wydatków i rosnącego zadłużenia. W corocznym raporcie pochwalił Amerykę za imponujący wzrost PKB, ale ostrzegł, że stoi za tym nieodpowiednia polityka fiskalna.

 

MFW krytykuje USA

Międzynarodowy Fundusz Walutowy skrytykował amerykańskich decydentów. Stwierdził w raporcie, że osiągnięcia gospodarcze tego kraju są częściowo spowodowane niezrównoważoną polityką fiskalną.

"Wyjątkowe wyniki gospodarki Stanów Zjednoczonych są z pewnością imponujące i są głównym motorem globalnego wzrostu. Odzwierciedlają one jednak silne czynniki popytowe, w tym politykę fiskalną, która jest niezgodna z długoterminową stabilnością fiskalną" – napisali analitycy MFW w raporcie World Economic Outlook.

Reklama

Co więcej, wedle analityków MFW, USA stwarzają zagrożenie dla całej światowej gospodarki!

„Polityka fiskalna USA rodzi krótkoterminowe ryzyko dla procesu dezinflacji, jak również długoterminowe ryzyko fiskalne i w zakresie stabilności finansowej dla globalnej gospodarki, ponieważ grozi wzrostem globalnych kosztów finansowania” – napisali.

Na koniec 2023 roku relacja długu publicznego do PKB w przypadku USA wynosiła 122%, podczas gdy w przypadku strefy euro było to 89%. Pod koniec 2025 roku, wedle prognoz MFW, ma wynosić blisko 134%, a w przypadku strefy euro niecałe 88%.

 

Zadłużenie gospodarek rozwiniętych – prognozy MFW

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: MFW

 

W odniesieniu do stóp procentowych MFW zakłada, że rentowność trzymiesięcznych obligacji rządowych dla Stanów Zjednoczonych wyniesie średnio 5,2% w 2024 r. i 4,1% w 2025 r., a dla strefy euro wyniesie średnio 3,5% w 2024 r. i 2,6% w 2025 r. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych USA wyniesie średnio 4,1% w 2024 r. i 3,7% w 2025 r.

 

Zobacz także: Cena euro gwałtownie wystrzeliła. ECB przed przełomowym krokiem, a kurs EUR/PLN mocno w górę

 

Jaki globalny wzrost i inflacja – prognozy MFW

Co jeszcze znajdziemy w raporcie MFW? Ekonomiści funduszu twierdzą, że globalna gospodarka pozostaje odporna, wzrost utrzymuje się na stałym poziomie, a inflacja powraca do celu. Podkreślają, że wraca ona „z dalekiej i pełnej wrażeń podróży”.

Reklama

„Pomimo wielu ponurych prognoz, świat uniknął recesji, system bankowy okazał się w dużej mierze odporny, a główne gospodarki rynków wschodzących nie zatrzymały się. Co więcej, wzrost inflacji nie wywołał niekontrolowanej spirali płacowo-cenowej” – podkreślają.

Wedle MFW globalny wzrost PKB w latach 2024 i 2025 r. utrzyma się na stałym poziomie około 3,2%, a mediana inflacji zasadniczej spadnie z 2,8% na koniec 2024 roku do 2,4% na koniec 2025 roku. „Banki centralne wycofują się z restrykcyjnej polityki pieniężnej. Warunki finansowe uległy złagodzeniu, wyceny akcji wzrosły„ – podkreślają analitycy MFW.

Jednak ostrzegają, że choć trendy inflacyjne są zachęcające, to wynikają ze spadków cen energii. „Ale inflacja usługowa pozostaje wysoka i może wykoleić ścieżkę dezinflacji. Priorytetem pozostaje sprowadzenie inflacji do poziomu docelowego” – przekonują.

Poza tym, analitycy MFW podkreślają, że siła rynków pracy może okazać się iluzoryczna. „Niepokojąca jest również dynamika długu publicznego, zwłaszcza jeśli kryzys na rynku nieruchomości przekształci się w kryzys finansów publicznych. Przy obniżonym popycie krajowym istnieje ryzyko, że jeszcze bardziej zaostrzy to napięcia handlowe w i tak już napiętym środowisku geopolitycznym” – ostrzegają.

Zwracają również uwagę na trudności najbiedniejszych krajów w podnoszeniu się po pandemii, oraz na ich relatywnie wysokie zadłużenie. „Kraje te powinny skupić się na odbudowie buforów fiskalnych” – podkreślają.

Znalazł się również wątek o AI. „Średnioterminowe perspektywy wzrostu pozostają historycznie słabe. Głównym winowajcą jest niższy wzrost łącznej produktywności czynników produkcji. Znaczna część tego spadku wynika ze zwiększonej błędnej alokacji kapitału i pracy w obrębie sektorów i krajów. Wiele nadziei wiąże się ze sztuczną inteligencją, która ma zapewnić silny wzrost produktywności w średnim terminie. Być może tak się stanie, ale AI ma też potencjał wywołania poważnych zakłóceń na rynkach pracy i rynkach finansowych. Wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji będzie wymagało poprawy infrastruktury i inwestycji w kapitał ludzki” – napisali analitycy MFW.

Reklama

 

Zobacz również: Inflacja w Polsce – marzec 2024. Jak rosną ceny w Polsce

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy AI zapewni silny wzrost produktywności?