Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czemu kurs Orlenu dziś spada?

Orlen przejął blisko 300 stacji paliw na rynku austriackim. Ale jest dziś najsłabszą spółką w WIG20. Walor spisuje się słabiutko na tle WIG20 od momentu październikowych wyborów.

 

  • Jaką firmę przejął Orlen?
  • Czemu zachodni kierunek jest ważny dla Orlenu?
  • Kto może zastąpić Daniela Obajtka na fotelu prezesa Orlenu?
  • Czemu kurs Orlenu dziś spada?

 

Orlen wchodzi na rynek austriacki. Koncern kupił 267 stacji paliw pod marką Turmöl. Dzięki temu stał się trzecim największym graczem na tamtejszym rynku. Sieć stacji czeka integracja z grupą i rebranding.

Jednak kurs Orlenu zniżkuje dziś o 2,5%. Walor jest wyraźnie słabszy od WIG20 od październikowych wyborów...

Reklama

 

Notowania Orlenu na tle WIG20 - 12m

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Orlen wchodzi na 7 rynek

"Przejęliśmy 267 stacji paliw austriackiej firmy Turmöl i staliśmy się trzecią pod względem udziału na tamtym rynku paliw grupą detaliczną. Wartość transakcji jest standardowo zastrzeżona w umowie. Natomiast mogę zapewnić inwestorów, że pozwala osiągnąć dobrą stopę zwrotu z akwizycji" - powiedział w rozmowie z PAP Biznes prezes Daniel Obajtek.

Reklama

Orlen ma w tej chwili 10% rynku paliwowego w Austrii. Działa w segmencie zarówno detalicznym, jak i hurtowym. „Bliskość naszych aktywów rafineryjnych w Czechach pozwoli optymalizować logistykę i zagwarantować stabilność dostaw na stacje paliw" – powiedział Obajtek.

Przejęta sieć będzie integrowana z grupą PKN Orlen. Czeka ją modernizacja oraz ewentualny rebranding. Blisko połowa kupionych przez Orlen stacji to stacje samoobsługowe. Na ponad 80 z nich można skorzystać z oferty gastronomicznej. Na wielu z nich można znaleźć również ładowarki do aut elektrycznych.

 

 

Dla Orlenu Austria to już 7 rynek. Koncern działa w Polsce, Niemczech, Czechach, na Litwie, na Słowacji, na Węgrzech. Do 2030 roku Orlen chce mieć co najmniej 3,5 tys. stacji paliw. Po wejściu do Austrii ma 3 439 stacji – to stan na dziś.

Reklama

W ciągu 8 lat na modernizację i rozwój stacji Orlen wydał 8,7 mld zł. Zysk operacyjny z całej działalności detalicznej w tym okresie wyniósł 21,6 mld zł. Tylko w ostatnich 2 latach grupa zmodernizowała ponad 61% stacji w Polsce.

Orlen przeprowadza obecnie rebranding w Czechach oraz w RFN. Taka operacja została już zakończona na Litwie, na Słowacji i na Węgrzech.

 

Zobacz także: To koniec hossy na GPW? Przyszły rząd pogrążył Orlen i WIG20

 

Kto trafi do Orlenu po tym jak zadziała miotła

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach pojawiła się informacja, iż była wicepremier i była komisarz UE Elżbieta Bieńkowska może wskoczyć na fotela prezesa Orlenu. Jest to news dziennika "Rzeczpospolita".

Czy dzisiejsza reakcja to odpowiedź właśnie na te doniesienia, a nie na informację o akwizycji w Austrii? Niektórzy komentatorzy tak sądzą:

Reklama

 

 

Prezes Obajtek zapowiadał, że odejdzie z własnej woli ze stołka, jeśli PiS przegra wybory, ale jak widać, tego nie zrobił. Tak więc zmian w Orlenie należy się spodziewać 6 lutego, gdy odbędzie się NWZA.

Kto jeszcze jest przymierzany do stanowiska prezesa Orlenu? Były wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński, który w latach 2008-2012 kierował spółką PERN (zarządza krajowymi ropociągami i magazynami paliw).

Jak na razie po wyborach minister aktywów państwowych Borys Budka odwołał z rady nadzorczej Orlenu Janinę Goss - przyjaciółkę Jarosława Kaczyńskiego. Przewodniczącym RN Orlenu jest wciąż inny przyjaciel Kaczyńskiego - Wojciech Jasiński, były minister skarbu.

Reklama

 

Zobacz również: Akcje giganta mogą zyskać 35%. Prognozy dla giełdy USA w 2024 roku

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czemu kurs Orlenu dziś spada?