Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czechy inflacja 2022

CZE: Inflacja CPI w styczniu wyniosła 9,9% r/r (wobec 6,6% w grudniu; powyżej oczekiwań – kons.: 8,8% r/r). W ciągu miesiąca ceny wzrosły aż o 4,4%, najsilniej od stycznia 1993. To efekt wzrostu cen za prąd o 39% m/m i za gaz o 31% m/m (m.in. na skutek powrotu wyższych stawek VAT).

W komentarzu CNB do danych zaznaczono, że wpływ normalizacji stawek VAT na wzrost cen energii był nieco mniejszy od oczekiwań banku (z raportu zatwierdzonego 10 lutego). Inflacja bazowa wzrosła zgodnie z założeniami CNB do 9,7% r/r z 8,6% r/r w grudniu. Narastająca presja inflacyjna jest więc szeroko zakrojona, a w styczniu sprzyjała temu zwyczajowa na początku roku zmiana cenników. Według prognozy CNB, inflacja ma osiągnąć szczyt na poziomie powyżej 10% r/r w 1h22, by następnie w drugiej połowie roku stopniowo spadać i powrócić w okolice celu równego 2% r/r w 1h23.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja w Czechach i saldo handlowe w Polsce. Zobacz ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja w Czechach i saldo handlowe w Polsce. Zobacz ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 1

W komentarzu stwierdzono, że styczniowa inflacja była o 0,5pp wyższa od prognoz, głównie za sprawą cen żywności. Ceny żywności wzrosły o 4,4% m/m. Podobnie jak na Węgrzech wzrost cen żywności objął szeroką paletę kategorii – o 4,2% m/m podrożało pieczywo, o 5,8% napoje, o 4,3% warzywa, o 12,9% jaja, a o 5,1% oleje i tłuszcze. Dane sugerują, że tendencje wzrostowe dla cen żywności w całym regionie są bardzo mocne (por. wykres), co zwiększa ryzyko równie wysokiego odczytu cen żywności (i inflacji CPI) w Polsce.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja w Czechach i saldo handlowe w Polsce. Zobacz ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja w Czechach i saldo handlowe w Polsce. Zobacz ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 2

USA:

J.Bullard (St. Louis Fed) podtrzymał w wywiadzie radiowym przekonanie o potrzebie silniejszej i skoncentrowanej w najbliższym czasie reakcji Fed na wysokie zaskoczenie w górę inflacją. We wczorajszej wypowiedzi podkreślił konieczność zorganizowanego i niezakłócającego funkcjonowania rynków procesu zacieśniania polityki, nieco łagodząc tym samym swoją zeszłotygodniową prognozę podwyżek stóp o 100pb do lipca, która wywołała zamieszanie na rynkach (np. wycenę aż siedmiu podwyżek o 25pb do końca 2022). J.Bullard argumentował konieczność dokonywania podwyżek stóp troską o utrzymanie wiarygodności banku centralnego i zaufania konsumentów, które wg piątkowego Indeksu Michigan jest najsłabsze od dekady.

POL:

L.Kotecki (RPP) powiedział, że RPP musi dalej agresywnie podnosić stopy procentowe wobec braku właściwego policy mix. Bank centralny powinien być gotowy do walki, dopóki nie odniesie sukcesu w postaci obniżenia inflacji. Zdaniem L. Koteckiego działania rządu tymczasowo obniżą inflację, ale będą skutkować jej podwyższeniem w przyszłości.

POL:

Deficyt obrotów bieżących w grudniu wzrósł do 3,96 mld EUR (kons. -1,85 mld EUR, PKOe -2,13 mld EUR) i osiągnął najwyższy poziom przynajmniej od 1999. Tak wysoki deficyt wynika z gwałtownego pogorszenia salda obrotów handlowych. W ujęciu 12 miesięcy deficyt CA w relacji do PKB pogłębił się do -0,9% z -0,1% w listopadzie. Więcej w Makro Flashu: Najwyższy (miesięczny) deficyt w historii.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja w Czechach i saldo handlowe w Polsce. Zobacz ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja w Czechach i saldo handlowe w Polsce. Zobacz ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 3

EUR:

Reklama

Ch.Lagarde w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim powiedziała, że celem EBC jest sprowadzenie inflacji do celu na poziomie 2% i Bank we właściwym momencie podejmie działania by ten cel osiągnąć. Zastrzegła jednak, że ruchy ze strony EBC będą stopniowe, a władze monetarne nie będą się spieszyć z wycofywaniem wsparcia dla gospodarki. Zastrzegła, że możliwość wpływania przez EBC na część czynników napędzających inflację (m.in. kryzys gazowy, wąskie gardła w transporcie) jest niewielka.

GER:

Niemieckie media donoszą, że rząd rozważa wdrożenie 3-etapowego planu znoszenia restrykcji pandemicznych do 20 marca. W pierwszym etapie złagodzone będą wymogi epidemiczne w dostępie do sklepów oraz prywatnych spotkań towarzyskich. W drugim etapie, od 4 marca, złagodzone zostaną restrykcje dla sektora HoReCa. Z kolei od 20 marca zniesione mają zostać „wszystkie daleko idące środki ochronne”. Według agencji AFP kanclerz O.Scholz oraz premierzy landów mają w środę obradować nad przyjęciem powyższego planu.

Czytaj więcej