Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czarne łabędzie

 

  • Jakie fundusze miały być polisą na wypadek pojawienia się „czarnego łabędzia”?
  • W jaki sposób inwestują te fundusze?
  • Czemu te fundusze mają tragiczne wyniki?

 

Gigantyczne straty poniosły fundusze ETF mające być polisą na wypadek wystąpienia „czarnych łabędzi”, czyli zdarzeń takich jak pandemia czy wojna, negatywnie wpływających na notowania ryzykownych aktywów. Niektóre z nich są zamykane, z uwagi na brak zainteresowania ze strony klientów…

 

Zobacz także: Kim jest Andrzej Borcz? Co wiemy o prowadzącym „Biznesowe Zero”?

 

Inwestorzy nie chcą polisy

Reklama

Zaskakująco odporna na różne problemy amerykańska gospodarka i rozgrzany rynek akcji – to składa się na ogromne straty funduszy ETF zaprojektowanych tak, aby wytrzymać tak zwane „czarne łabędzie”, czyli różnego rodzaju nieoczekiwane katastrofy.

Dla przykładu, Simplify Tail Risk Strategy ETF ma tak fatalne wyniki, że został zlikwidowany. Od momentu powstania, czyli od września 2021 roku, wycena jego jednostki spadła o -99,8%. Jego aktywa w 12 miesięcy spadły ze 110 mln USD do 2 mln USD. Firma Simplify Asset Management, który nim zarządza, odmówiła komentarza w sprawie wyników oraz decyzji o likwidacji funduszu.

 

Historia notowań Simplify Tail Risk Strategy ETF na tle S&P500

Obraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: TradingView

Reklama

 

Fundusz ETF Janus Velocity Tail Risk Hedged Large Cap również został zlikwidowany w 2018 roku. Inny - o nazwie Fat Tail Risk ETF - poszedł w jego ślady w 2022 roku.

Podobny fundusz, Cambria Tail Risk ETF od początku 2019 r. odnotował -36% straty, zmniejszając swoje aktywa z prawie 500 mln USD do 90 mln USD. Nic dziwnego, skoro w analogicznym okresie S&P500 urósł o 80%...

Co jednak ciekawe, Cambria Tail Risk ETF miał słabiutki wynik także w 2022 roku, czyli roku giełdowej bessy. Oto wyniki funduszu Cambria Tail Risk ETF w 2022 i 2023 roku:

Rok 2022:

  • Stopa zwrotu: -11,44%
  • Maksymalne drawdown: -23,57%

Rok 2023:

  • Stopa zwrotu: -16,50%
  • Maksymalne drawdown: -28,34%
Reklama

 

Historia notowań Cambria Tail Risk ETF na tle S&P500

Obraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: TradingView

 

Jak działają fundusze typu tail risk

Owszem, tego rodzaju fundusze miały swój dobry okres, a był nim głównie covidowy krach z marca 2020 roku. Jednak z późniejszymi trudnościami rynek akcji uporał się świetnie, a indeks S&P500 od minimów bessy z 2022 roku urósł już o 40%.

Reklama

Jak dokładnie działają fundusze typu „black swan” ETF? Mogą realizować szereg strategii, choć często kupują opcje put na S&P 500, co pozwala im sprzedawać z zyskiem, jeśli rynek gwałtownie spadnie. Kupują również opcje call, które zyskałyby na dużym wzroście indeksu zmienności Cboe lub Vix. Fundusz Simplify Tail Risk wykorzystał połączenie obu tych rozwiązań.

Dla przykładu, Amplify Black Swan Growth & Treasury Core ETF mający aktywa o wartości 193 mln USD, ma większość środków w amerykańskich obligacjach skarbowych o 10-letnim terminie zapadalności. To aktywo obejmuje 90% portfela, a reszta środków zainwestowana jest w "LEAP", czyli opcje kupna na S&P 500.

Problem w tym, że jeśli „czarne łabędzie” nie pojawiają się, to kontrakty zawierane przez takie fundusze stają się bezwartościowe po wygaśnięciu, a fundusze tracą wszystko, co zainwestowały…

Jednak niektórzy emitenci takich funduszy nie składają broni. Meb Faber, dyrektor generalny Cambria Investment Management, powiedział Bloombergowi, że jego fundusz tail risk radzi sobie dobrze w porównaniu z innymi, "tracąc mniej" na rynku. Stwierdził, że spodziewa się wzrostu zainteresowania funduszem Cambria Tail Risk ETF, gdy nastroje osłabną, a wysokie wyceny akcji zostaną poddane ponownej rewizji. "Gdy rynek przejdzie w trend spadkowy, zobaczymy duże napływy z powrotem do TAIL" – uważa Meb Faber.

 

Zobacz również: Gigantyczne przejęcie na rynku finansowym, Warren Buffett w tle

Czytaj więcej

Artykuły związane z czarne łabędzie