Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cykl zaostrzania polityki monetarnej Fedu

Poprzez analizę danych makroekonomicznych, wskaźników biznesowych oraz wydarzeń politycznych, próbujemy zrozumieć obecną sytuację oraz przewidzieć potencjalne kierunki rozwoju w najbliższej przyszłości. Dodatkowo, przedstawiamy perspektywy ekspertów oraz możliwe scenariusze, które mogą mieć wpływ na te rynki w nadchodzących miesiącach.

 

Pobierz raport BossaFX

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Rynek indeksów amerykańskich okiem analityka

Reklama

Amerykańskie indeksy w minionym roku odnotowały znaczące wzrosty, zwłaszcza S&P500 (+25%) i Nasdaq100 (+38%). Od początku bieżącego roku (YTD) zanotowano wzrost o około 7-8%. Trend wzrostowy rozpoczął się około października 2022 r., gdy indeksy osiągnęły lokalne minimum. 

 

Notowania NASDAQ100 + 38%

 grafika numer 2 grafika numer 2

Notowania SP500 + 25%

 grafika numer 3 grafika numer 3


 

Reklama

Ten ruch opiera się na przekonaniu, że chociaż Fed rozpoczął cykl zaostrzania polityki monetarnej, ostatecznie będzie zmuszony do jej złagodzenia w celu wsparcia gospodarki. Inwestorzy pierwotnie oczekiwali pierwszych obniżek stóp procentowych w marcu, a następnie w maju i czerwcu 2024 r. 

Obecnie spodziewa się ich rozpoczęcia we wrześniu. Jednak przesuwanie terminu tych obniżek nie miało znaczącego wpływu na indeksy, które nadal osiągają historyczne szczyty. Sektor technologiczny, a obecnie AI/SI, stał się kluczowym czynnikiem napędowym wzrostu, z akcjami takimi jak Nvidia, które odnotowały znaczący wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Przyszłość tych technologicznych liderów może być jednak niepewna, gdyż często z pierwszej fazy cyklu przeżywa tylko niewielka liczba emitentów. Nadchodzące miesiące będą pod znakiem dwóch kluczowych wydarzeń: decyzji FED i listopadowych wyborów prezydenckich w USA, które mogą znacząco zwiększyć zmienność na rynkach.

“W ciągu najbliższych miesięcy wydaje się, iż liczyć się będą dwa wydarzenia, wspomniany już Fed, oraz listopadowe wybory prezydenckie w USA, które na pewno przyniosą skokowy wzrost zmienności na rynkach.” - piszą eksperci w raporcie

 

Cały raport dostępny jest tutaj

Reklama

 

Rynek indeksów europejskich okiem analityka

W ciągu ostatnich 12 miesięcy DAX zanotował zwrot na poziomie 15%, z czego niemal połowa to efekt wyniku YTD. Głównym tematem dyskusji wokół europejskich indeksów w ostatnich miesiącach był spodziewany scenariusz recesyjny, choć część danych makroekonomicznych można było interpretować w jego kontekście. 

Niemniej jednak, zarówno w USA, jak i w krajach Strefy Euro, wydaje się, że gospodarki mają lepszą kondycję, niż przewidywano, czytamy w raporcie BossaFX. Pomimo pozytywnych wskaźników biznesowych i konsumenckich, rzeczywista dynamika makroekonomiczna pozostaje ograniczona. Inwestorzy oczekują dalszego potwierdzenia trwałości odbicia w kolejnych kwartałach 2024 roku.

Rynek spekuluje, że Europejski Bank Centralny (EBC) przeprowadzi obniżkę stóp procentowych około czerwca, prawdopodobnie pierwszy ruch wynoszący 25 punktów bazowych. Z uwagi na nacisk na sektor motoryzacyjny w Europie, spodziewane są działania ograniczające konkurencję z Chin (włączając w to możliwość nałożenia ceł na import pojazdów elektrycznych i energię wiatrową).

 

'Głównym story wokół europejskich indeksów z ostatnich miesięcy był spodziewany scenariusz recesyjny, gdzie część odczytów makro można było określać w ramach tejże definicji. W praktyce jednak, podobnie jak w USA, wydaje się, iż gospodarki krajów Strefy Euro znajdują się w lepszej kondycji niż zakładano. Dodatkowo wskaźniki wyprzedzające/koniunkturalne na poziomie firm i konsumentów notują wyższe odczyty.” - komentują eksperci 

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Notowania DAX40 w 2023

 grafika numer 5 grafika numer 5

Reklama

 

Co w dalszej części raportu? Przygotuj się na nadchodzące!

Pobierz cały raport, w którym dodatkowo znajdziesz analizę rynku japońskiego i  polskiego, a także perspektywy i prognozy ekonomistów na nadchodzące miesiące. W materiale przygotowanym przez ekspertów Konrada Ryczko oraz Michała Pietrzyce zamieszczone zostały dokładne wykresy i historyczne dane na podstawie których została przeprowadzona analiza techniczna i zakres możliwych ruchów cenowych na rynkach akcji w danym krajach i regionach.

 

Pobierz raport BossaFX

Czytaj więcej

Artykuły związane z Cykl zaostrzania polityki monetarnej Fedu