Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Crab

W poprzednim artykule (tutaj) opisywałem do czego wykorzystać mierzenia wewnętrzne Fibonacciego. Dziś dowiesz się jak skorzystać z tych drugich - zewnętrznych używając tego samego narzędzia czyli - Fibonacci Poziomy. Mierzenia zewnętrzne służą do określenia końca potencjalnego impulsu.

 

Mierzenia, które używam:

- 127.2%

- 161.8%

- 261.8%

Reklama

-423.6%

 

Mierzeń 127.2% oraz 161.8% używam najczęściej. Głębsze poziomy takie jak 261.8% oraz 423.6% przydają się w silnych trendach oraz jako potwierdzenie głębokich struktur harmonicznych zewnętrznych takich jak np. Krab.

 

W jaki sposób wykorzystać mierzenia zewnętrzne?

Tak jak wspominałem mierzenia zewnętrzne służą do określenia końca impulsu. W przypadku tendencji wzrostowego będziemy się spodziewać korekty spadkowej bądź odwrócenia trendu. Pierwszy schemat pokazuje w jaki sposób poprawnie dokonać mierzenia. W przypadku trendu wzrostowego należy zmierzyć ostatnią największą korektę.  Mierzymy ruch korygujący od szczytu do dołka, a więc od punktu X do punktu A.  W ten sposób poziom 0.0% znajdzie się przy wierzchołku A, a poziom 100% przy wierzchołku X.

Reklama

mierzenie zewnętrznemierzenie zewnętrzne

 

Na drugim schemacie widzimy w jaki sposób poprawnie nałożyć siatkę Fibonacciego na korektę w trendzie spadkowym. W przypadku trendu spadkowego mierzymy korektę od dołka do szczytu. Wyznaczone poziomy zewnętrzne zostaną wykorzystane do zajęcia pozycji zgodnie z kierunkiem fali XA - do góry.

 

mierzenie zewnętrznemierzenie zewnętrzne

Reklama

 

Jak to wygląda na wykresie?

Pierwszy przykład dotyczy rynku Eurodolara na interwale H1. Siatka Fibonacciego została nałożona na odcinek korekcyjny - XA. Po wybiciu nowych dołków można było zauważyć reakcję popytową na wysokości współczynnika 127.2%. Ostatecznie mierzenie to zostało wybite i rynek dotarł do współczynnika 161.8%, ten poziom skutecznie powstrzymał dalsze spadki. Ruch wzrostowy jaki się pojawił był większy w zasięgu od korekty XA.

mierzenie zewnętrznemierzenie zewnętrzne

 

Zobaczmy przykład 2. Wzrosty wyhamowały dopiero na poziomie 161.8%. Rynek kilkukrotnie testował to miejsce zostawiając powyżej współczynnika 161.8% jedynie cienie. Rekcja spadkowa jaka się pojawiła była dość dynamiczna i swoim zasięgiem przewyższała korektę XA.

Reklama

 

mierzenie zewnętrznemierzenie zewnętrzne

 

W ostatnim artykule mówiłem o potwierdzeniu w postaci ZZB, tutaj również warto brać je pod uwagę. Po lewej stronie wykresu widzimy wcześniejsza historyczną reakcję ceny, dokładnie na tym poziomie wypadało zniesienie 161.8%.

 

Reklama

mierzenie zewnętrznemierzenie zewnętrzne

 

Ważne

Dzisiejszy artykuł miał na celu pokazanie w jaki sposób poprawnie dokonywać mierzeń siatką Fibonacci poziomy. Pamiętaj, że sam pojedynczy poziom nie wystarczy by zająć pozycje! Zgrupowanie kilku współczynników (clustry) poparte strefą ZZB będzie miało dużo silniejsze niż pojedyncze zniesienie np. 127.2%.  Do wejścia na rynek potrzebujesz mieć ściśle określony trading plan oraz zarządzanie kapitałem.  Pamiętaj też, że każdy instrument ma swoją specyfikę, oznacza to, że na walutach silniejsze będą inne poziomy niż np. na surowcach czy indeksach. Aby określić, który ze współczynników jest silniejszy należy dokładnie przebadać dane historyczne.

Do wyznaczania układów harmonicznych wewnętrznych wystarczyły same zniesienia z zakresu 0 -100%. Dziś poznałeś mierzenia powyżej 100%, które są wykorzystywane między innymi do wyznaczania układów zewnętrznych. O strukturach harmoniczny możesz poczytać tutaj:

Reklama

- Gartley

- Nietoperz

- Układy wewnętrzne

- Motyl

- Krab

Reklama

 

 

Spodobał Ci sie mój artykuł i chcesz się dowiedzieć więcej na temat bardziej zaawansowanych technik wykorzystujących geometrię oraz narzędzia Fibonacciego? Zobacz moje ostatnie wykłady z cyklu: Handluj z Harmonią.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Crab