Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cóż akcjami IFIRMA

Pozostałe pozycje przychodowe i kosztowe były bliskie naszych oczekiwań i ostateczny wynik netto był niższy od zakładanego przez nas o 0,5 mln PLN.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Rosnące koszty sprzedaży

Jak Zarząd przyznał w liście do akcjonariuszy, w roku ubiegłym wzrosły zarówno przychody całkowite jak i liczba obsługiwanych klientów, jednakże bardziej znaczącym niż w latach ubiegłych czynnikiem tego wzrostu były podwyżki cen. Jak opisano w raporcie po 3Q’23 spółka pozyskiwała mniejszą ilość klientów przy większej liczbie rezygnacji. Konkretne liczby klientów nowych oraz odchodzących nie są jednak przez spółkę podawane. W 2 półroczu 2023 r. w IFIRMIE nastąpił wyraźny wzrost kosztów sprzedaży z poziomu ok. 1,2 mln PLN kwartalnie w 1 połowie 2023 r. do 1,5 mln PLN w 3Q’23 i 1,8 mln PLN w 4Q’23. Niestety efektów podwyższonych kosztów sprzedaży nie było widać w przyspieszeniu dynamiki przychodów. Niższa efektywność wydawanych środków na reklamę jest prawdopodobnie efektem wysokiej konkurencji w sektorze, w tym przede wszystkim agresywnej ekspansji marketingowej głównego konkurenta tj. firmy InFakt (więcej o niej piszemy na kolejnych stronach). Jak IFIRMA opisała w raporcie, wzrost wydatków na reklamę w 2023 r. nie wynika tylko z samej decyzji zwiększenia budżetu reklamowego. Jest też wynikiem zwiększonej konkurencji na rynku reklamodawców oraz działań pośredniej i bezpośredniej konkurencji ponieważ część reklam jest kupowana w Google Adds w modelu aukcyjnym, co ma bezpośredni wpływ na cenę reklamy.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

Plan wprowadzenia usługi pełnej księgowości

IFIRMA rozpoczęła pracę nad ofertą pełnej księgowości i planuje przyjąć pierwszych klientów jeszcze w bieżącym roku. Jak podkreśla spółka, nie należy jednak spodziewać się pozytywnych efektów ekonomicznych tych działań w krótkim czasie. Pozytywnie odbieramy potwierdzenie rozpoczęcia prac nad nową usługą. W naszej ocenie, ze względu na znacznie mniejszy rynek i większe skomplikowanie prowadzenia pełnej księgowości skutkujące preferencją klientów wyboru biur rachunkowych tradycyjnych (stacjonarnych), podstawą działalności IFIRMY nadal pozostanie jednak obsługa przedsiębiorców prowadzących KPiR i ewidencję ryczałtu, a pełna księgowość będzie jedynie uzupełnieniem głównej działalności.

 

Spada prawdopodobieństwo sukcesu Firmbee

IFIRMA w 2023 r. wprowadziła odpłatność za dostęp do Firmbee, ale jak przyznaje spółka zainteresowanie nową usługą było znikome i efekty sprzedaży za rok 2023 nie są obiecujące. Dotychczas w wycenie wycenialiśmy Firmbee w wysokości kosztów poniesionych (3,6 mln PLN na koniec 2022 i 4,6 mln PLN na koniec 2023 r.). W świetle nowych informacji zdecydowaliśmy o nieujmowaniu Firmbee dłużej w wycenie. W modelu zakładamy, że spółka porzuci prace nad projektem w bieżącym roku i od 2025 r. nie będzie już ujmować kosztów związanych z jego rozwojem. W 2023 r. koszty te wyniosły 1 mln PLN.

Reklama

 

Zaliczka na poczet dywidendy za 4Q’23 r.

19.03.2024 r. spółka wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy za 4Q’23 w wysokości 0,23 PLN na akcję. Całkowita kwota zaliczki wyniosła 1,472 mln PLN. Zaliczka była niższa od zaliczki za 4Q’22 wypłaconej 22.03.2022 r. o 0,17 PLN na akcję.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

 

Główny konkurent pochwalił się dobrymi wynikami za 2023 r.

W eKRS dostępne jest już sprawozdanie największego konkurenta IFIRMY tj. InFaktu. Jeszcze w 2020 r. przychody firm były niemal równe. Od tego czasu jednak, główny konkurent rozwija się w tempie średnio 61% rocznie i w 2023 r. generował już prawie 2-krotnie wyższe przychody niż IFIRMA, co możliwe jest dzięki intensywnym działaniom marketingowym. W samym 2023 r. przychody InFaktu wzrosły do 97,3 mln PLN (+58,7% r/r). Jak opisał Zarząd InFaktu w sprawozdaniu za rok 2023, wzrost przychodów i zysków tej spółki wynikał głównie ze sprzedaży usług biura rachunkowego dzięki m.in. zwiększeniu liczby klientów oraz podnoszeniu cen za usługi. Większościowy pakiet InFakt należy od 2020 r. do norweskiej Grupy Visma.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

 

Konkurencja ze strony InFaktu i bardzo agresywny marketing może być głównym powodem spowolnienia tempa wzrostu pozyskiwania nowych klientów przez IFIRMĘ oraz wzrostu kosztów sprzedaży. InFakt pomimo bardzo dużych nakładów na marketing wygenerował w 2023 r. 9,8 mln PLN zysku netto (+215% r/r). Dokumenty spółki w eKRS dostępne są od roku 2017 i w tym okresie spółka nie dokonywała wypłat dywidend. Na koniec 2023 r. spółka posiadała 33,3 mln PLN środków pieniężnych w kasie i na rachunkach (+103% r/r), jednak również cały zysk za rok poprzedni pozostanie w spółce. InFakt jest zatem silny kapitałowo i w naszej ocenie jest wysoce prawdopodobne, że będzie nadal prowadzić bardzo intensywne działania marketingowe. Jak opisano w sprawozdaniu, w kolejnych latach Zarząd planuje dalszy wzrost przychodów i marży, co zamierza osiągnąć rozwijając biuro rachunkowe. Jak podano, w 2024 r. InFakt planuje podejmować dalsze działania zmierzające do zwiększenia skali działalności. 

 

Statystyki CEiDG dotyczące zrealizowanych wniosków o założenie i wznowienie oraz zakończenie i zawieszenie działalności

Liczba aktywnych działalności w ubiegłym roku kurczyła się. Według danych CEiDG liczba zrealizowanych wniosków o założenie i wznowienie działalności w ubiegłym roku wyniosła 480 tys. przy liczbie zrealizowanych wniosków o zawieszenie i zamknięcie na poziomie 571 tys. Saldo w całym roku było więc ujemne na poziomie -91 tys. (w porównaniu do salda na poziomie -77 tys. w 2022 r.). Najgorszy pod tym względem był 4 kwartał dla którego saldo wyniosło -47 tys. (115 tys. wniosków o założenie i wznowienie przy 162 tys. wniosków o zawieszenie i zamknięcie).

Reklama

 

 grafika numer 5 grafika numer 5

 grafika numer 6 grafika numer 6

 

Oczekujemy, że w bieżącym roku wraz z powrotem dobrej koniunktury gospodarczej i spadkiem inflacji, warunki prowadzenia działalności dla przedsiębiorców ulegną poprawie, w związku z czym również statystyki otwieranych i zamykanych działalności powinny być lepsze niż w roku ubiegłym. Impulsem, który w szczególności może skłonić do zakładania działalności czy przechodzenia z etatu na samozatrudnienie mogłoby być zapowiadane obniżenie składki zdrowotnej od 2025 r. Póki co jednak w 1Q’24 nie widać było poprawy. Statystyki zakładanych i likwidowanych działalności były w tym kwartale bardzo zbliżone do statystyk z 1Q’23.

Reklama

 

Obligacje skarbowe w posiadaniu IFIRMY

Sytuacja finansowa IFIRMY pozostaje bardzo dobra. Spółka nie posiada zadłużenia, a zgromadzone przez lata nadwyżki finansowe, IFIRMA przetrzymywała na koniec 2023 r. w postaci środków pieniężnych (3,0 mln PLN) oraz obligacji Skarbu Państwa (12,7 mln PLN). Dzięki przychodom z tytułu odsetek od obligacji w wysokości 1,0 mln PLN, IFIRMA odnotowała w 2023 r. lepszy zysk netto r/r (+0,5 mln PLN r/r) pomimo, że na poziomie zysku z działalności operacyjnej zysk był niemal na tym samym poziomie (+0,1 mln PLN). Pozycja w obligacjach na koniec 2023 r. składała się z obligacji skarbowych długoterminowych (8,5 mln PLN), krótkoterminowych o wykupie w 2024 r. (3,2 mln PLN), jak i obligacji PEKAO LEASING (1,0 mln PLN). W tym papiery o wartości ponad 7,3 mln PLN były obligacjami skarbowymi o oprocentowaniu zmiennym w wysokości WIBORU 6-miesięcznego. Ze względu na zakładany spadek stóp procentowych w kolejnych latach, oczekujemy spadku zysku z tytułu odsetek od obligacji. W pozycji obligacji długoterminowych (razem 8,5 mln PLN), 6,3 mln PLN to obligacje o oprocentowaniu zmiennym w wysokości WIBORU 6-miesięcznego.

 

Przesunięcie wprowadzenia KSeF

Reklama

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), zostało przesunięte przez nowego Ministra Finansów. Wprowadzenie systemu miało stać się faktem 1 lipca 2024 r., a dla sektora MŚP nierozliczającego się z VAT 1 stycznia 2025 r. Póki co nie znamy daty wejścia systemu w życie, jednak, jak komunikuje Ministerstwo, nie wydarzy się to w 2024 r. Ministerstwo w drugiej połowie lutego przeprowadziło cykl konsultacji, w których wzięło udział około 10 tys. osób. W ich trakcie urzędnicy sugerowali, że system mógłby wystartować 1 stycznia lub 1 lipca 2025 r. Jak zapowiedział Minister Finansów nowa data wprowadzenia systemu powinna zostać podana na przełomie kwietnia i maja, po przeprowadzeniu audytu informatycznego. Obecnie trwają konsultacje projektu zmian ustawy, które mają zakończyć się 19 kwietnia.

 

Proponowane zmiany w składce zdrowotnej

Ministerstwo Finansów zaproponowało od 2025 roku obniżenie i uproszczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Obecny kształt składki obowiązuje od wprowadzenia Polskiego Ładu w 2022 r. Na zmianach miałoby skorzystać 93% przedsiębiorców. Według Ministra Finansów tylko ci najlepiej zarabiający na ryczałcie poniosą koszty, ale Ministerstwo oczekuje, że przeszliby na inne zasady rozliczenia. Zmiany miałyby wejść w życie od początku 2025 r. Na tym rozwiązaniu przedsiębiorcy zyskaliby od ok. 100 zł miesięcznie do ok. 530 zł miesięcznie w przypadku osób o dochodach na poziomie 2-krotności średniej płacy. Oceniamy, że wprowadzenie nowych zasad naliczania składki byłoby pozytywne dla IFIRMY. Obniżenie obciążeń powinno wpływać na zwiększenie liczby zakładanych firm i zmniejszenie liczby firm likwidowanych. Dodatkowo każda zmiana podatkowa zniechęca przedsiębiorców do samodzielnego prowadzenia ksiąg i daje bodziec do skorzystania z usług biura rachunkowego (z którego przychód na klienta jest znacznie wyższy od pakietu Księgowości Internetowej).

 

Reklama

 grafika numer 7 grafika numer 7

 grafika numer 8 grafika numer 8

 grafika numer 9 grafika numer 9

 

Czynniki ryzyka

Konkurencja - rynek księgowości internetowej, rozwiązań do fakturowania oraz biura rachunkowego charakteryzuje się bardzo wysoką, ciągle zaostrzającą się konkurencją. Firmy z sektora są coraz bardziej aktywne marketingowo i dostrzegamy ryzyko, że aktywność ta będzie nadal postępować. Usługi księgowe oferuje już większość banków. Sytuacja może prowadzić do obniżania rentowności serwisu ifirma.pl.

Reklama

Niestabilność systemu prawnego - zmiany przepisów prawnych, w szczególności podatkowych i ubezpieczeń społecznych, wiążą się z dodatkowymi obowiązkami dla pracowników IFIRMY. W ostatnich latach spółka odczuła tego typu problemy w szczególności po wprowadzeniu Polskiego Ładu w 2022 r. oraz przepisów AML w 2018 r, (wdrożenie w Polsce V Dyrektywy AML w postaci Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu). Tego typu sytuacje mogą wiązać się z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników, zmniejszać efektywność pracy osób już zatrudnionych lub powodować konieczność wypłaty wyższego wynagrodzenia. Dodatkowo, spółka może nieprawidłowo dokonać interpretacji nowych przepisów, co naraziłoby ją na roszczenia za strony klientów i kary administracyjne. Zmiany prawne mogą też spowodować zamknięcie działalności przez klientów IFIRMY, w szczególności może to dotyczyć przedsiębiorców świadczących usługi dla wyłącznie jednego kontrahenta. Komplikacja systemu prawnego jest też jednak pewną szansą na pozyskanie nowych klientów - przedsiębiorców, którzy prowadzą księgi samodzielnie i ze względu na coraz większe skomplikowanie szukają pomocy biura rachunkowego lub tych, którzy szukają systemów do księgowania na bieżąco aktualizowanych.

Wprowadzenie krajowego systemu e-Faktur - klienci serwisu ifirma.pl będą mieli możliwość wystawiania faktur bezpośrednio w KSeF, co może spowodować odpływ klientów z Faktury+. Wiele jednak będzie zależeć od sprawności działania rozwiązań dostarczanych prze Ministerstwo - jeśli będą dobre i przyjazne dla użytkownika, to klienci Faktury+ mogą przerzucić się na system KSeF. Jeśli nie będą, to zintegrowana z KseF Faktura+ może zyskać klientów. Dodatkowo, ustrukturyzowanie faktur w formacie xml zmusi tradycyjne biura rachunkowe do większego zdigitalizowania się oraz ułatwi im automatyczne księgowania. Korzystanie z technologii i automatyzacja procesów jest jedną z kluczowych przewag konkurencyjnych biura rachunkowego ifirma, które pozwala zaoferować lepsze ceny od biur tradycyjnych, w związku z czym tę przewagę ifirma może w pewnym stopniu utracić. Wprowadzenie systemu jest dla IFIRMY również szansą na zwiększenie automatyzacji procesów.

Wprowadzenie testu przedsiębiorcy - wprowadzenie testu przedsiębiorcy lub inna próba eliminacji zjawiska fikcyjnego prowadzenia działalności gospodarczej w celu ucieczki od pracy na etacie (ze względu na istotnie niższe obciążenia), może skutkować utraceniem części obecnych klientów IFIRMY, zmniejszeniem liczby potencjalnych klientów i nowozakładanych firm.

Niepowodzenie projektu Firmbee - jak Zarząd sam przyznaje, prawdopodobieństwo sukcesu Firmbee nie jest wysokie. Spółka w 2023 r. wprowadziła odpłatność za Firmbee ale zainteresowanie było znikome. Koszty rozwoju Firmbee są na bieżąco rozliczane w kosztach bieżących działalności, w związku z czym nie ma ryzyka istotnych odpisów przy potencjalnym zarzuceniu projektu.

Oferta pełnej księgowości w biurze rachunkowym - IFIRMA planuje uruchomienie w biurze rachunkowym usługi prowadzenia pełnej księgowości. Uruchomienie nowej, bardziej skomplikowanej usługi wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych kosztów, niepowodzenia, roszczeń ze strony klientów czy kar administracyjnych.

Reklama

Problemy z pozyskiwaniem pracowników - szybki wzrost IFIRMY wiąże się z koniecznością ciągłego pozyskiwania nowych pracowników, w tym w dużej części księgowych do obsługi nowych klientów. Rozwój firmy może być potencjalnie ograniczonyprzez dostępność tego typu pracowników na rynku.

Ryzyko błędów popełnianych przez księgowych w dokumentacji klientów biura rachunkowego - IFIRMA oferując klientom biura rachunkowego obsługę księgową i kadrową ponosi ryzyko związane z ewentualnymi błędami księgowymi lub kadrowymi. Spółka ma wykupioną rozszerzoną wersję obowiązkowego ubezpieczenia OC dla podmiotów wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i jej pokrewnych, która obejmuje podwyższoną sumę gwarancyjną i rozszerzony zakres ochrony ubezpieczeniowej o działalność kadrową i płacową biura.

Sytuacja makroekonomiczna - osłabienie wzrostu gospodarczego w Polsce oraz na rynkach światowych w sposób negatywny może wpłynąć na rozmiary prowadzonej działalności przez klientów IFIRMY, a tym samym osiągane przez spółkę wyniki.

Ryzyko wyceny posiadanych obligacji - IFIRMA posiada istotną pozycję w obligacjach Skarbu Państwa. Są to zarówno obligacje zmiennokuponowe jak i zerokuponowe oraz o oprocentowaniu stałym. Zmiany stóp procentowych mogą wpłynąć na rentowności obligacji, a tym samym ich wycenę.

Ochrona danych osobowych - działalność serwisu ifirma.pl narażona jest na przestępstwa dokonywane za pośrednictwem Internetu, np. włamanie do systemu i jego zniszczenie lub uszkodzenie. Możliwe jest przy tej okazji również ujawnienie danych osobowych, a co za tym idzie naruszenie aktów prawnych dotyczących ochrony danych. IFIRMA ogranicza to ryzyko poprzez hasło i login, które muszą spełniać warunki bezpieczeństwa, szyfrowanie danych oraz tworzenie kopii zapasowych.

Reklama

 

Zobacz także: IFIRMA akcje prognozy na najbliższe dni: spółka pod mocnym naciskiem konkurencji [wycena]

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z cóż akcjami IFIRMA