Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

coca cola wyniki

Coca-Cola opublikowała wyniki finansowe, które okazały się nieco powyżej oczekiwań analityków. Kolejne podwyżki cen napojów przełożyły się na wyższe przychody. Zdaniem zarządu firma równoważy wzrost kosztów, nie wpływając negatywnie na popyt.  

  • Coca-Cola opublikowała wyniki za I kw. wskazujące na odporność na trudniejsze otoczenie makroekonomiczne. 
  • Za wzrost przychodów odpowiada głównie wzrost cen. 
  • Konsumenci są skłonni zapłacić więcej za ulubione produkty spożywcze. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Pozytywne wyniki skutkiem wyższych cen

Akcje Coca-Coli wzrosły po opublikowaniu kwartalnych wyników. Przychody wzrosły w reakcji na podwyżkę cen. W I kw. odnotowano skorygowany zysk w wysokości 68 centów na akcję przy sprzedaży w wysokości 11 mld USD. To nieco powyżej oczekiwań analityków, którzy prognozowali zysk na poziomie 65 centów i przychody wynoszące ok. 10,8 mld USD. 

Zobacz również: W co inwestować 2023? Jakie akcje kupić w marcu według strategii Warrena Buffetta, co poleca Charlie Munger

 

Reklama

 

Wyniki finansowe podyktowane były przede wszystkim wzrostem średnich cen na poziomie 11% w ujęciu kwartalnym. Spowodowało to rewizję prognoz rocznych. W 2023 r. przychody mają wzrosnąć o 3-4%.

Prywatni inwestorzy, w tym Gregoire Dupont zwracają uwagę na przychody organiczne (pomijające wpływ przejęć i zbyć) w wysokości 12%, przy czym 11% to wynik wyższej ceny, natomiast zaledwie 1% to kwestia wolumenu. Jak wiele innych firm, Coca-Cola podnosi ceny, aby złagodzić wpływ wysokiej inflacji. 

Zobacz również: Warren Buffett czeka na kolejne bankructwa amerykańskich banków

 

Reklama

 

Notowania Coca-Coli na tle indeksu S&P 500

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading View 

  

Ulubiona spółka Warrena Buffetta odporna na niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne

Reklama

Wartość rynkowa firmy wynosi obecnie 277 mld USD. Wyniki finansowe zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów i zarząd. Przypomnijmy, że Coca-Cola to jedna z ulubionych spółek Warrena Buffetta – jej akcje stanowią około 8,5% jego portfela (mają wartość około 25,44 mld USD).

Nasze dostosowanie systemu jest silniejsze, niż kiedykolwiek, a nasza organizacja sieciowa pozwala nam dostosowywać się do potrzeb. Kontynuujemy długoterminowe inwestycje, wzmacniając nasze możliwości w zakresie tworzenia trwałej wartości dla naszych interesariuszy. Mamy odpowiednie portfolio, odpowiednią strategię i właściwą realizację, aby zapewnić sobie rynkową pozycję. Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie zrealizować nasze cele na rok 2023” - powiedział James Quincey, prezes i dyrektor generalny The Coca-Cola Company.

Analityk Citi Filippo Falorni przyznał, że wyniki koncernu są stabilne, szczególnie biorąc pod uwagę niepewne otoczenie makroekonomiczne. 

Coca-Cola przewiduje, że wysoka inflacja wciąż będzie oddziaływać na raportowane wyniki finansowe w ciągu bieżącego roku podatkowego. Angela Palumbo oraz Sabrina Escobar w artykule dla Barron’s stawiają otwarte pytanie dotyczące momentu wystąpienia punktu krytycznego, który spowoduje spadek popytu na dane dobro w warunkach wysokiej inflacji. Konsumenci są w stanie znieść ograniczoną liczbę podwyżek, zanim zdecydują się na zmianę nawyków. Coca-Cola balansuje obecnie na cienkiej linie, równoważąc popyt i kolejne podwyżki. Utrzymanie równowagi będzie kluczowe w kolejnych miesiącach roku. 

Według Billa Chappella, analityka firmy Truist Securities koncernowi uda się utrzymać popyt. Jego zdaniem potencjał wzrostu w drugiej połowie roku jest całkiem spory, szczególnie z uwagi na prognozowany spadek kosztów. 

Zobacz również: Notowania spółki Tesla spadają. Pomysły Elona Muska na nowe źródła dochodów są niezwykle zaskakujące

Czytaj więcej