Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co z wynikami kgl

Przychody w I kw. 2022 były zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki, wyniosły 171.3 mln PLN i były wyższe o 32.7% r/r. Wzrost sprzedaży był wyraźnie niższy niż dynamika cen tworzyw w tym samym okresie, co negatywnie wpływało na marże. Strata netto, która wyniosła 3.1 mln PLN vs 0.9 mln PLN straty przez nas oczekiwanej, to efekt niższej marży w segmencie produkcyjnym (była niższa niż w dystrybucji!) oraz wyższych kosztów finansowych. Spółka zapowiada poprawę marż od II kwartału, jednak ponieważ takie nadzieje były przedstawiane już w przeszłości wolimy poczekać na fakty.

  • Przychody spółki KGL były na poziomie szacunków podanych przez spółkę 10 maja. Sprzedaż części produkcyjnej wzrosła o 45% r/r do 99.9 mln PLN a części dystrybucyjnej o 18.6% r/r do 71.4 mln PLN. Relatywnie niska dynamika segmentu dystrybucyjnego sugeruje istotny spadek wolumenów w tym segmencie (ceny tworzyw wzrosły r/r o 50-60%).
  • Spółka nie podaje wolumenów sprzedanych opakowań a jedynie wytworzonej folii, która jest w 80% półproduktem a pozostałe 20% jest sprzedawane na rynku. Wolumen wytworzonej folii wzrósł o 23.8% r/r (z 8.4 do 10.4 tys. ton).
  • Marża brutto spółki KGL wyniosła 9.3% i była niższa o 5.5 p.p. r/r, co było dla nas negatywnym zaskoczeniem (oczekiwaliśmy marży 10.1%). Spółka zapowiadała, że podejmuje kroki mające na celu powrót marż do wyższych poziomów, ale jak widać na razie tak się nie dzieje. Częściowo można obwiniać duże zawirowania na rynkach surowców po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Warto jednak zauważyć, że przy takich ruchach niektórzy gracze (dystrybutorzy) potrafią odpowiednio rozszerzyć marże. KGL niestety do nich nie należy.
  • Zysk brutto na sprzedaży w segmencie produkcyjnym wyniósł 9.0 mln PLN (oczekiwaliśmy 11.0 mln PLN), a marża brutto wyniosła zaledwie 9.0% (spadek aż o -7.8 p.p. r/r oraz -1.8 p.p. kw/kw). Zysk brutto tego segmentu był niższy o 2.6 mln PLN r/r pomimo istotnie większych wolumenów folii. Spółka miała w tym kwartale jeszcze większe trudności z przerzuceniem cen na klientów niż to było w i tak bardzo słabych poprzednich kwartałach.
  • Lepszy od naszych prognoz okazał się zysk brutto na sprzedaży w segmencie dystrybucyjnym, który wyniósł 7.0 mln PLN (oczekiwaliśmy 6.3 mln PLN, rok temu wyniósł 7.5 mln PLN), a marża brutto wyniosła 9.8% (-2.7 p.p. r/r, +1.0 p.p. kw/kw). Udział najwyżej marżowych tworzyw technicznych wzrósł do 48% z 45% rok wcześniej.
  • Koszty SG&A wyniosły w I kw. 16.4 mln PLN i były wyższe o 0.9 mln PLN od naszych oczekiwań (i były 2.6 mln PLN wyższe r/r oraz 0.4 mln PLN wyższe kw/kw). Wzrost kosztów to poza czynnikami inflacyjnymi (paliwa, płace) również 1.14 mln PLN kosztów badań i rozwoju finansowanych częściowo przez dotację z NCBiR.
  • Na linii pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych spółka pokazała wynik +1.0 mln PLN. W kwocie 1.3 mln PLN pozostałych przychodów było 0.96 mln PLN dotacji, które finansowały koszty badawczo-rozwojowe. W sumie KGL wygenerował w I kw. 0.6 mln PLN zysku EBIT (rok temu 5.7 mln PLN) vs oczekiwane przez nas 1.8 mln PLN w efekcie słabszego wyniku w segmencie produkcyjnym.
  • Na koniec I kwartału zadłużenie netto wyniosło 128.8 mln PLN w porównaniu ze 107.1 mln PLN na koniec I kw. 2021 r. Zadłużenie netto rośnie w związku z potrzebą zwiększania kapitału obrotowego wraz z rosnącymi wartościami przychodów. Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły w I kw. zaledwie 2.3 mln PLN w porównaniu z 18.5 mln PLN rok wcześniej. Wydatki inwestycyjne wprawdzie wyniosły tylko 2.5 mln PLN (2.3 mln PLN rok wcześniej), ale dodatkowo spółka wzięła w leasingu aktywa za 3.8 mln PLN. Aktualny wskaźnik dług netto/EBITDA jest na poziomie 4.0, co jest już wysokim wskaźnikiem – KGL powinien skupić się na zwiększeniu marży i redukcji długu.
  • Spółka w I kw. miała 1.6 mln PLN ujemnych różnic kursowych (oczekiwaliśmy 1.2 mln PLN) oraz 2.1 mln PLN kosztów odsetkowych (oczekiwaliśmy 1.5 mln PLN). W efekcie strata netto w I kw. wyniosła 3.1 mln PLN vs oczekiwana 0.9 mln PLN oraz 3.1 mln PLN zysku rok wcześniej.
  • Spółka zapowiada, że od początku drugiego kwartału spodziewa się odbicia w zakresie osiąganych marż w kierunku poziomów historycznych. Zarząd jest zdania, iż sytuacja w branży jest bardzo dobra w kontekście rosnącego zapotrzebowania na oferowane produkty i surowce.

 

Podsumowując, KGL pokazał bardzo słabe wyniki w I kw. W kolejnych okresach jeszcze bardziej będzie ciążyły odsetki od zadłużenia wraz ze wzrostem stóp procentowych. Spółka zapowiada, że marże się odbiją w od II kwartału – uważamy, że jeżeli tak się nie stanie spółka może mieć duże kłopoty. Odbicie marż jest warunkiem koniecznym, aby KGL wygenerował w tym roku zysk, który i tak nie będzie znaczący.

KGL – komentarz po wynikach za I kw. 2022. GPWPA 3.0  - 1KGL – komentarz po wynikach za I kw. 2022. GPWPA 3.0  - 1

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Czytaj więcej

Artykuły związane z co z wynikami kgl