Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co z notowaniami kogeneracja

East Value Research obniżył swoje prognozy wyników Zespołu Elektrowni Kogeneracja na 2023 rok i na kolejne lata. Cena docelowa również została obniżona, wciąż jednak jest ponadtrzykrotnie wyższa od kursu akcji. Notowania Kogeneracji wciąż utrzymują się ponad 20 proc. wyżej niż przed publikacją kontrowersyjnej rekomendacji z początku października.

 

Prognozy dla Kogeneracji w dół

East Value Research w swoim raporcie analitycznym z piątku 8 grudnia zaktualizowało rekomendację dla notowanej na głównym parkiecie GPW spółki Kogeneracja. Analitycy obniżyli cenę docelową akcji do poziomu 137 PLN w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, z wcześniejszych 150,30 PLN.

Biorąc pod uwagę kurs zamknięcia wczorajszej sesji na poziomie 42,1000 PLN, nowa cena docelowa - zdaniem analityków East Value - daje ponad 250 proc. potencjał wzrostu notowań operatora elektrociepłowni.

Aktualizacja raportu związana jest z publikacją wyników finansowych Kogeneracji za trzeci kwartał. Zdaniem Adriana Kowolika, który w imieniu East Value przygotował analizę spółki, wyniki Kogeneracji za trzy pierwsze kwartały 2023 roku były niższe od oczekiwań, co nie pozwoli osiągnąć zakładanego celu ponad 3,4 mld PLN przychodów oraz zysku netto 435,4 mln złotych na koniec roku.

Reklama

W aktualizacji raportu prognozowane wyniki Kogeneracji zostały mocno zrewidowane w dół - przychody ze sprzedaży w 2023 roku zostały obniżone do 2,88 mld PLN (-15 proc.), zaś zysk netto do 307,24 mln złotych (ponad 29 proc. spadek prognozy).

Rewizji w dół uległy również bardzo optymistyczne prognozy na kolejne lata: przychody Kogeneracji w 2024 obniżono do 2,998 mld PLN (z 3,53 mln PLN), a w 2025 roku do 3,7 mld złotych (z 4,09 mld PLN), natomiast projekcja zysku netto spadła do 510,8 mln PLN w 2024 (z 738,88 mln PLN) i 550,9 mln PLN w 2025 roku (z 827,24 mln PLN).

  grafika numer 1 grafika numer 1

 

Po trzech kwartałach 2023 roku Kogeneracja wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 2,16 mld PLN (wzrost o 83 proc. Rdr), marża EBITDA wyniosła 19,3 proc. (wobec 19,6 proc. rok wcześniej), natomiast zysk netto wzrósł o ponad 188 proc. rdr (do 220,9 mln złotych). 

Zdaniem East Value Research istotnym czynnikiem ryzyka dla Kogeneracji pozostaje proces sądowy z Polimex, który domaga się od spółki niemal 344 mln złotych odszkodowania, a także niepewność związana z głównym akcjonariuszem, którym jest kontrolowany przez Skarb Państwa PGE Energia Ciepła (58 proc. udziału w akcjonariacie).

Reklama

Pierwsza rekomendacja autorstwa East Value Research dla Kogeneracji została opublikowana 23 października i wywołała sporo uzasadnionych kontrowersji. Wówczas analitycy wycenili akcje Zespołu Elektrociepłowni na 150,30 PLN, czyli o niemal 280 proc. powyżej ówczesnej ceny akcji. Jak nietrudno się domyślić, akcje Kogeneracji zaczęły mocno rosnąć po publikacji raportu East Value, przez chwilę nawet o ponad 20 proc.

W pierwszej rekomendacji dla Kogeneracji pojawił się zapis, że została ona sporządzona na zlecenie grupy inwestorów spółki. Oliwy do ognia dodał fakt, że East Value Research ze swojego oficjalnego konta na Twitterze przyznało, że inwestorzy mogą traktować zakup rekomendacji autorstwa jej analityków jako „inwestycję”, która kosztuje od 12 000 euro. To rzuca zupełnie nowe światło na oderwaną od ceny rynkowej wycenę akcji spółki w rekomendacji.

 

Czytaj również: Cena docelowa spółki IT z GPW mocno w dół - ale potencjał wzrostu wciąż robi wrażenie

 

Podobne kontrowersje z analizami East Value miały miejsce w przypadku rekomendacji dla takich spółek jak 4Mass, Vindexus czy Synektik. 

Pod koniec listopada opisywałem również „tajemnicze wzrosty” akcji spółki ELQ, które dziwnym trafem rozpoczęły się na dwa dni przed publikacją optymistycznej rekomendacji autorstwa (co za niespodzianka!) East Value Research.

Reklama

 

Zobacz także: Sprawa dla KNF! Akcje spółki rosną ponad 100% w dwa dni... tuż przed publikacją rekomendacji "na zamówienie"

Czytaj więcej