Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co z kursem liry dziś

Turecki bank centralny (TCMB) podjął dzisiaj decyzję w sprawie lipcowych stóp procentowych. Podobnie jak w zeszłym miesiącu zdecydował się podnieść stopy procentowe. Podwyżki były wolniejsze, niż oczekiwano, co przyczyniło się do nieznacznego osłabienia liry (TRY) względem innych walut.

 

  • Stopa benchmarkowa – jednotygodniowa wzrosła z 15% do 17,5%, rynki liczyły na bardziej radykalną podwyżkę do 20%.
  • Z kolei stopa pożyczkowa – overnight wzrosła z 16,5% do 19%, a depozytowa – overnight z 13,5% do 16%.
  • Stopa płynnościowa również została podniesiona z 19,5% do 22%.

 

 

 

Reklama

Kolejna podwyżka, kolejne rozczarowanie…

Ostatnie decyzje tureckiego banku centralnego świadczą o tym, że nowy gabinet prezydenta Erdogana stara się odwrócić bieg erdoganomiki, której głównym założeniem jest walka z inflacją…niskimi stopami procentowymi. Zarówno w czerwcu jak i lipcu zdecydowano się na podwyżki stóp procentowych, mających ustabilizować turecką inflację. Wprawdzie inflacja w Turcji maleje, ale jest dalej wysoka i wynosi niemal 40%. Co gorsza, turecki bank centralny obawia się o to, że inflacja znów zacznie rosnąć…

 

Inflacja w Turcji

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingEconomics.com

 

W komunikacie prasowym dot. stóp procentowych argumentowano decyzję, w sposób następujący: „Komitet postanowił kontynuować proces zacieśniania polityki pieniężnej, w celu jak najszybszego obrania kursu dezinflacyjnego, zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych oraz kontrolowania pogarszania się zachowań cenowych. Podczas gdy globalna inflacja spada, pozostaje ona powyżej długoterminowych średnich i celów banków centralnych. W rezultacie wiele banków centralnych kontynuuje proces zacieśniania polityki pieniężnej. W naszym kraju ostatnie wskaźniki wskazują na kontynuację wzrostu podstawowego trendu inflacji. Silny kurs popytu krajowego, presja kosztowa wynikająca z płac i kursów walutowych oraz lepkość inflacji usług były głównymi czynnikami napędzającymi. Oprócz tych czynników Komitet przewiduje, że regulacje podatkowe i pogorszenie zachowań cenowych będą wywierać dalszą presję na inflację”. Jednak dla inwestorów międzynarodowych podwyżki stóp drugi miesiąc z rządu, są niewystarczające, by odzyskać nadszarpnięte zaufanie względem Tureckiej gospodarki…

Reklama

 

 

Z tego powodu, podobnie jak w przypadku czerwcowej podwyżki stóp procentowych (o której więcej pisałem w tym artykule), jej skala rozczarowała inwestorów, którzy oczekiwali zaostrzenia trendu podwyżek. Niektórzy inwestorzy prognozowali, że główna stopa procentowa zamiast do 17,5%, zostanie podniesiona do 20%. Co sprawiło, że lira  turecka (TRY) utrzymuje straty — notując prawie 0,5% spadek w stosunku do USD — po tym, jak turecki bank ogłosił dzisiejszą decyzję. Lira turecka (TRY) od początku dzisiejszego dnia osłabła względem dolara o 0,35%.

Zobacz również: Dane o wynagrodzeniach w Polsce – płace rosną szybciej, niż ceny

  

Reakcja liry tureckiej (TRY) na dzisiejszą decyzję

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: stooq.pl

Reklama

  

Czy lirze uda się w końcu ustabilizować?

Główny ekonomista IIF, Robin Brooks, zwrócił uwagę na ważny aspekt obecnej sytuacji gospodarczej w Turcji, który jego zdaniem przyczyni się do stabilizacji liry. Mianowice podwyżki stóp procentowych przyczyniły się do ograniczenia sektora kredytowego w Turcji, ponadto turecki rząd również ogranicza akcję kredytową, która w ostatnim roku budżetowym była prowadzona wyjątkowo liberalnie. Na ten aspekt polityki pieniężnej, zwrócono również uwagę w dzisiejszym komunikacie prasowym TCMB: „Kierując się analizami wpływu, proces upraszczania będzie nadal stopniowy. W tym kontekście, oprócz podwyższenia stopy procentowej, Komitet podjął decyzje o zacieśnieniu ilościowym i selektywnym zacieśnieniu akcji kredytowej w celu wsparcia nastawienia polityki pieniężnej”.

Zobacz również: Erdoganomika, głupcze! Turcja obniża stopy przy ponad 80% inflacji

 

 

Robin Brooks uważa, że mimo zadyszki złapanej przez turecką gospodarkę z powodu lat nieortodoksyjnej polityki pieniężnej, dalsza dewaluacja liry tureckiej (TRY) jest powodowana nastawieniem inwestorów, które oczekują dalszych spadków. Jego zdaniem to kwestia czasu, aż rynki zdadzą sobie sprawę, że lira jest wyceniana zbyt tanio…

Zobacz również: Niepewne perspektywy dawnego imperium. Co kryje się za problemami Turcji?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z co z kursem liry dziś