Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co z kursem dolara w 2024 roku

Kursy walut 10.12.2023. Podajemy dzisiejsze kursy walut. Kurs dolara (10 grudnia) USD/PLN: w niedzielę za jednego dolara musimy zapłacić ok. 4,0181 złotego.

 

Ile kosztuje dolar? Sprawdź kurs dolara dzisiaj, 10.12. godzina 8:20, aktualna cena dolara:

  • Kurs dolara do polskiego złotego USD/PLN w niedzielę: 4,0181
  • Kurs funta szterlinga do dolara GBP/USD w niedzielę: 1,2544
  • Kurs euro do dolara amerykańskiego EUR/USD w niedzielę: 1,0758

 

Wykres kursu amerykańskiego dolara

 

 

Kurs dolara (USD): historia i znaczenie amerykańskiej waluty

Aby jakiś „środek płatniczy” mógł otrzymać status oficjalnej waluty, niezbędny jest kraj, który będzie w stanie go przyjąć. A nic lepiej nie popycha państw do nowych rozwiązań jak wojna. W danym przypadku ową wojną była walka o niepodległość Stanów Zjednoczonych, nazywana także rewolucją amerykańską. Był to konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775–1783.

 

Warto wrócić również do czasów kolonialnych,

gdzie osadnicy z Ameryki Północnej posługiwali się tak naprawdę trzema rodzajami waluty. Pierwszym było „płacidło”. Określano tak towar pełniący funkcję pieniądza. Przykładowo w Karolinie Południowej płaciło się za pomocą ryżu, a w Wirginii tytoniu. W ten jednak sposób płatności odbywały się wyłącznie na obszarze kolonii oraz w handlu z rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej, czyli Indianami. Drugi wariant waluty to wspomniane dolary hiszpańskie, które wykorzystywano do transakcji międzynarodowych. Ogromnym jednak problemem była podaż dollaro. W obiegu nie było wystarczającej liczby monet niezbędnej do transakcji wewnątrz stanowych. Dlatego zaczęto drukować własne papierowe pieniądze. Do pierwszego stanu, który je wyemitował, należało Massachusetts.

 

Celem było finansowanie wypraw wojennych

Drukowanie zbyt dużej ilości pieniądza, który nie ma pokrycia w srebrze czy złocie doprowadziło do ogromnej inflacja. By bronić system monetarny, w 1764 roku Brytyjska Korona wprowadziła limity ograniczające drukowanie pieniędzy w koloniach. Ograniczenie to nie trwało jednak zbyt długo. Jak można się domyślić papierkiem lakmusowym kolejnego dodruku waluty była wojna. W tym przypadku powstała waluta zwana „kontynental” (ang. Continentals). Dodruk na ogromną skalę doprowadził do sytuacji, w której kontynental stracił w zaledwie 5 lat około 95% swojej nominalnej wartości.

 

Z ową walutą związane jest słynne powiedzenie: „niewart nawet kontynentala”, które perfekcyjnie obrazuje sytuacje, do jakiej może doprowadzić nadmierny dodruk

Z tej niewątpliwie trudnej sytuacji pomógł wydostać się Robert Morris, czyli  jeden z najbogatszych w ówczesnym czasie amerykanów. Utworzył on Bank Ameryki Północnej. W 1785 roku Kongres Kontynentalny upełnomocnił ów bank w emisji nowej waluty. Nosiła ona nazwę United States Dolar. Niebywale ważnym aspektem było umieszczenie klauzuli, która zakazywała stanom dodruk pieniądza. I tak w 1792 roku dolar amerykański stał się pełnoprawnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych. Punktem odniesienia dla dolara amerykańskiego był dolar hiszpański (obie monety ważyły dokładnie 24 gramy srebra).

Przez około 40 lat istniał parytet złota i srebra dla dolara. Srebrna moneta ważyła 24 gramy, a złota 1,6 grama. Relacja między monetami wynosiła więc 15:1. W 1863 została zmieniona na 16:1. W roku 1873 wycofano z obiegu srebrnego dolara. Czytaj dalej: Masoński dolar! Jakim cudem dolar amerykański stał się najważniejszą walutą świata?

 

Zobacz również prognozę dla kursu dolara: Czy warto dziś kupować dolary (USD) 08.12.2023? Kurs dolara amerykańskiego (prognozy)

 

**************

Kursy walut NBP 11.12.2023 r.: potężny wzrost polskiego złotego na FOREX⚠️

Czytaj więcej