Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co wpływa na kurs eurodolara w 2024

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi wstępne wyliczenie inflacji CPI w grudniu. Według naszej prognozy wyniosła ona 6,5% r/r, wobec 6,6% r/r w październiku i listopadzie, co jest zgodne z konsensusem prognoz. W przypadku zmaterializowania się tych oczekiwań byłaby to najniższa wartość od września 2021 r. Nie poznamy szczegółowych informacji o zmianach cen w koszyku konsumpcyjnym. Dane, które przedstawi GUS, pozwolą jednak na oszacowanie inflacji bazowej. Według naszej prognozy obniżyła się ona do 7,0% r/r z 7,3% r/r w listopadzie. Zakładamy, że w najbliższych miesiącach wskaźnik CPI jeszcze się obniży, po czym powinien wzrosnąć. Dane najpewniej nie będą miały wpływu Radę Polityki Pieniężnej, która utrzyma stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

EZ: Godz. 11:00 to z kolei czas publikacji wstępnego wyliczenia inflacji HICP w grudniu dla strefy euro. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten wzrósł do 3,0% r/r z 2,4% r/r, przerywając półroczny okres systematycznych spadków. Do wzrostu tego przyczynia się zwłaszcza wygaśnięcie działań osłonowych w Niemczech, a więc w gospodarce, która ma największą wagę we wskaźniku HICP dla całej strefy euro. Według danych, które poznaliśmy wczoraj, niemiecka inflacja HICP wzrosła w grudniu do 3,8% r/r z 2,3% r/r. Wzrost inflacji HICP w strefie euro, w grudniu, będzie przypominał o ryzykach inflacyjnych w unii walutowej i poddawał weryfikacji agresywne oczekiwania rynkowe co do obniżek stóp procentowych EBC w 2024 r.

US: O godz. 14:30 poznamy natomiast raport z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych w grudniu. Konsensus prognoz wskazuje na wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym o 170 tys. m/m wobec 199 tys. m/m w listopadzie. Zrealizowanie się tych oczekiwań oznaczałoby silniejszy przyrost niż średnia historyczna, choć już nie tak spektakularny jak w 2022 r. Według konsensusu prognoz płaca godzinowa ma wzrosnąć o 0,3% m/m po wzroście o 0,4% m/m w listopadzie, a stopa bezrobocia ukształtować się na 3,8% wobec 3,7% miesiąc wcześniej. Dane nie powinny wpływać na oczekiwania co do miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, tj. obniżenia inflacji co celu Fed bez znaczącego wzrostu bezrobocia, co jest obecnie bazowym scenariuszem dla członków Rezerwy Federalnej.

 

Amerykański rynek pracy pokieruje eurodolarem (EUR/USD) - 1Amerykański rynek pracy pokieruje eurodolarem (EUR/USD) - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

GE: Według wstępnych danych inflacja HICP dla Niemiec wzrosła w grudniu do 3,8% r/r z 2,3% r/r w listopadzie, co okazało się zgodne z oczekiwaniami. Za wzrost wskaźnika odpowiada powrót do wzrostów r/r cen energii i paliw po wygaśnięciu osłonowych działań niemieckiego rządu. Można szacować, że inflacja bazowa (tj. indeks cen bez cen żywności i energii) obniżył nieco obniżył się, ale i tak nadal znacząco przekracza cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego. Dane te są zgodne z prognozami wzrostu inflacji HICP w grudniu w całej strefie euro. Szacunki te poznamy dziś.

 

Zobacz także: Krajowy indeks po raz piąty w dół! Sprzedaż dodatku Cyberpunk 2077 wsparła akcje CD Projektu

 

 

US: Liczba zatrudnionych w sektorze prywatnych w Stanach Zjednoczonych wg raportu ADP wzrosła w grudniu o 164 tys. m/m po wzroście o 101 tys. m/m w listopadzie, a więc mocniej od oczekiwań. Zaznaczamy jednak, że niespodzianka w górę w danych ADP przełoży się automatycznie na lepszy od bieżących oczekiwań odczyt non-farm payrolls.

Reklama

 

Amerykański rynek pracy pokieruje eurodolarem (EUR/USD) - 2Amerykański rynek pracy pokieruje eurodolarem (EUR/USD) - 2

 

Rynki na dziś

Na rynkach rozwiniętych piątek to przede wszystkim oczekiwanie na odczyt raportu z rynku pracy USA. Jego wymowa decydować będzie o zachowaniu eurodolara, czy obligacji bazowych na koniec tygodnia. „Mocny” odczyt utrzyma presję na aprecjację amerykańskiej waluty. Na krajowym rynku wydarzeniem dnia będzie natomiast publikacja wstępnych danych o inflacji CPI oraz przetarg sprzedaży długu. Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje o łącznej wartości 5-8 mld PLN serii OK0426, WS0429, DS1029, WZ1129 i DS1033. Nie spodziewamy się większych problemów z uplasowaniem całości emisji. Silny popyt zapewniać będzie nadpłynność sektora bankowego (główny posiadacz SPW) oraz zbliżający się wykup styczniowej serii obligacji.

 

Amerykański rynek pracy pokieruje eurodolarem (EUR/USD) - 3Amerykański rynek pracy pokieruje eurodolarem (EUR/USD) - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z co wpływa na kurs eurodolara w 2024