Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co warto wiedzieć o sprzedaży detalicznej?

W ostatnim czasie GUS opublikował najnowsze dane z polskiej gospodarki. Poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w sierpniu. Wypadły one lepiej niż spodziewali się analitycy.

 

W środę o godzinie 10 poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w Polsce za sierpień w ujęciu rocznym. Okazały się one lepsze od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 21,5% rdr. Prognoza zakładała wzrost o 20% r/r. Dla porównania w lipcu sprzedaż detaliczna była wyższa o 18,4% niż rok wcześniej.

GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. była wyższa o 4,2%  niż przed rokiem oraz wyższa o 1% w porównaniu z lipcem bieżącego roku.

 

Co warto wiedzieć o sprzedaży detalicznej?

Reklama

Dane o sprzedaży detalicznej dotyczą zakupów konsumentów w sklepach detalicznych. Wskaźnik ten jest przedstawiany w ujęciu nominalnym, nie jest korygowany o inflację. Dostarcza informacji na temat części wydatków, które składają się na PKB. Wzrost sprzedaży detalicznej świadczy o silniejszym wzroście gospodarczym. Wartość większa od oczekiwań zazwyczaj sprzyja umacnianiu waluty danego kraju (w tym przypadku polskiego złotego). Jednocześnie jednak wzrost większy od oczekiwań może stanowić sygnał inflacyjny.

 

Zobacz także: Wiadomości krajowe: mocny przemysł, silny wzrost zatrudnienia

 

 

Kursy walut

Od rana polski złoty traci względem pozostałych walut. Najnowsze znakomite dane nie zmieniły tej tendencji. Po godzinie 10 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi ponad 4,75. Za dolara amerykańskiego płacimy 4,80 PLN. Frank szwajcarski kosztuje 4,96 PLN. Kurs funta do złotego (GBP/PLN) wynosi 5,44.

Reklama

Wykres kursu euro do złotego (EUR/PLN)Wykres kursu euro do złotego (EUR/PLN)

Wykres kursu euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

 

Co sprzedaje się najlepiej?

Według danych GUS, w sierpniu 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowały podmioty z branży: „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 13,7%). Na kolejnych miejscach znalazły się „pozostałe” (wzrost o 10,9%), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 8,4%) oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 7,4%). Największy spadek sprzedaży wykazały natomiast firmy handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 14,2%).

 

Zobacz także: Dobry zestaw danych z Polski, czyli ekonomiści mBanku komentują najnowsze wiadomości z narodowej gospodarki

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co warto wiedzieć o sprzedaży detalicznej?