Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to wiek emerytalny

Cierpliwi zostali wczoraj wynagrodzeni, ale wyjątkowo późno, gdyż RPP kazała czekać na decyzję aż do 18:25. Ostatecznie zaskoczenia co do samej wysokości stóp nie było (przynajmniej dla nas), choć opublikowany później komunikat, wraz z nową projekcją, już tak oczywisty nie był. Co wnoszą nowe materiały w kontekście kształtowania się polityki pieniężnej? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Choć emocje po RPP opadły, te związane z amerykańską inflacją wciąż przed nami.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Opublikowane zostaną minutes z październikowego posiedzenia RPP (po środowej decyzji raczej bez znaczenia). Ponadto, czeka nas konferencja prezesa NBP, którą rozpocząć mamy o godzinie 15:00.

Poznamy też inflację CPI w USA. Waga tego odczytu dla Fed będzie zdecydowanie większa, jako że ważą się losy skali grudniowej podwyżki. Ponadto opublikowane zostaną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz zaplanowany jest cały szereg wystąpień przedstawicieli Fed.

Reklama

 

Polska: Po decyzji RPP i pewnie też już po cyklu podwyżek

Wczorajsza, druga już z rzędu, decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian utwierdza nas w przekonaniu, że Rada zakończyła cykl podwyżek. Stopa referencyjna wynosi 6,75% i naszym zdaniem pozostanie już na tym poziomie. Ryzyka rozkładają się wciąż w górę (dalsze podwyżki), ale to tylko ryzyka, a nie nasz scenariusz bazowy.

https://makroekonomia.mbank.pl/215166-polska-po-decyzji-rpp-i-pewnie-tez-juz-po-cyklu-podwyzek

 

Garść newsów makroekonomicznych

Węgry: Październikowa inflacja ponownie wzrosła mocniej od oczekiwań, osiągając 22,3% r/r. Konsensus spodziewał się wzrostu do 21,4% r/r. Jednocześnie dynamika cen bazowych podskoczyła do 21,1% r/r z 20,1% r/r przed miesiącem - odczyt bliski oczekiwaniom.

Reklama

Czechy: Niespodzianka w dół w październikowej inflacji. Ta wyniosła 15,1% r/r (oczekiwano 17,9% r/r). Taki wynik nie będzie miał wpływu na decyzję CNB (czeski bank centralny zakończył już w naszej ocenie cykl podwyżek).

 

 

Holandia: Rząd podniósł wiek emerytalny o trzy miesiące, w 2028 r. wyniesie on 67 lat i 3 miesiące, informują media. W Holandii jest on równy dla kobiet i mężczyzn, a decyzja o podwyższeniu zapadła w związku z wydłużeniem długości życia mieszkańców Niderlandów. Obecnie wiek emerytalny w Niderlandach wynosi 66 lat i 7 miesięcy, od 2024 r. będzie to 67 lat, a w 2028 r. wzrośnie o kolejne trzy miesiące. (PAP)

Czytaj więcej