Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to wakat

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym czerwcu znalazł się na poziomie nieznacznie wyższym od wartości majowej. Obecnie wakatów jest już więcej niż przed epidemią. Przyczynia się do tego reakcja sektora prywatnego na zniesienie ograniczeń epidemicznych, jak również chęć konsumentów nadrobienia niezrealizowanych w ubiegłym roku ambicji, m.in. wakacyjnych. Napędza to popyt i zwiększa potrzeby zatrudnieniowe przedsiębiorstw. Dla dalszego rozwoju gospodarki niezbędna jest pewność co do dalszej sytuacji epidemicznej.

Choć liczba ujawnionych nowych przypadków COVID-19 maleje od kilku miesięcy,

całkowite wyeliminowanie zagrożenia związanego z powrotem zakażeń na poziom sprzed końca marca br. nie jest obecnie możliwe. Ponadto, całkiem prawdopodobny jest pesymistyczny scenariusz, w którym rozpowszechnienie nowego gatunku delta koronawirusa może doprowadzić do nowych ograniczeń sanitarnych. Spośród pozostałych źródeł zagrożeń dla dalszej ekspansji rynku wakatów wciąż wyróżniamy głównie rosnącą inflację oraz niedobór niektórych surowców i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej, który wraz ze wzrostem kosztów zatrudnienia rozkręca spiralę inflacyjną. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w maju spadła o 0,2 punkt proc. i znalazła się na poziomie równym 6,1%.

Bez znacznych zmian na rynku wakatów - 1Bez znacznych zmian na rynku wakatów - 1

Na wykresie zaprezentowano dane wyrównane sezonowo (bez zmian sezonowych). Wartości oznaczają zmianę w pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca: wzrost, brak zmian, spadek (stopa bezrobocia podawana jest z miesięcznym opóźnieniem).

Wartości wskaźnika:
Czerwiec 2021: 291,2 pkt.
Maj 2021: 290,1 pkt.

W czerwcu, liczba internetowych ofert zatrudnienia nieznacznie wzrosła w większości województw

Reklama

Relatywnie najwięcej wakatów przybyło w woj. lubuskim, pomorskim oraz podkarpackim. Redukcja liczby wakatów wystąpiła w woj. opolskim, małopolskim oraz łódzkim. W relacji do okresu przed epidemią ofert jest już więcej w całym kraju.

Do wzrostu liczby ofert pracy,

choć niewielkiego przyczyniły się zmiany w grupie prac fizycznych oraz dla przedstawicieli nauk ścisłych. W pozostałych grupach ofert było z kolei nieznacznie mniej niż przed miesiącem. Choć epidemii nadal nie jest pokonano, a ryzyko nowego lockdownu jest nadal prawdopodobne, liczba obserwowanych w Internecie ofert pracy dla tych dwóch grup zawodów już jest na poziomie wyraźnie wyższym niż przed epidemią. W zawodach usługowych oraz społecznych i prawnych liczba wakatów oscyluje na poziomie delikatnie wyższym niż przed epidemią. Większych wzrostów w tych grupach nie udało się osiągnąć głównie ze względu na wysoki udział tak zwanych zawodów “kowidowych”, innymi słowy kategorii, w przypadku których praca była utrudniona, a przejście w tryb offline niemożliwy.

Liczba ofert zatrudnienia skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w czerwcu była większa niż przed miesiącem w połowie obserwowanych kategorii. Najwięcej wakatów przybyło w branży bankowej, administracji biurowej oraz branży nieruchomości. Największe spadki z kolei notujemy dla zawodów związanych z prawem, obsługą klienta oraz zakupami firmowymi. Nie tylko jednorazowy, ale trwalszy wzrost obserwujemy w zapotrzebowaniu na pracowników call center. Notujemy także kategorie w których liczba ofert pracy jest nadal mniejsza niż była przed epidemią. Dotyczy to sprzedaży tradycyjnej i zakupów firmowych. Ta druga kategoria dynamicznie rozwijała się przed epidemią. Teraz widzimy stagnację.

Wśród grupy ofert pracy dla przedstawicieli zawodów przeznaczonych dla absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w czerwcu wzrosty obserwujemy dla większości tej kategorii. Najwięcej ofert zatrudnienia przybyło dla pracowników związanych z e-commerce, branżą budowlaną oraz programistów. Największą redukcję z kolei notujemy dla administratorów systemów informatycznych, pracowników badań i rozwoju oraz BHP i ochrony środowiska. Obecnie liczba publikowanych ofert zatrudnienia w tej grupie ofert jest większa niż w okresie przed epidemią przede wszystkim dla pracowników e-commerce, badań i rozwoju, w branży budowlanej oraz administratorów systemów informatycznych. W tych kategoriach za wyjątkiem branży budowlanej wzrost jest skutkiem zmiany w strukturze popytu na produkty o wysokiej intensyfikacji wiedzy, w tym głównie w zakresie ICT. W informatyce szybciej wzrasta zapotrzebowanie na administratorów systemów informatycznych niż pracodawców. Całkiem możliwe więc to, iż pracodawcy poszukują obecnie bardziej osób do zarządzania i obsługi już istniejących systemów, niż osób to masowej produkcji nowych. Wśród szczegółowych kompetencji informatycznych widać wyraźny wzrost zainteresowania na pracowników cyberbezpieczeństwa.

Wśród zawodów usługowych w czerwcu wzrost notujemy jedynie w branży medialnej. W pozostałych kategoriach wystąpiły spadki. Największe były w branży hotelarskiej oraz edukacyjnej. Dla branży hotelarskiej obecny spadek to zapewne korekta po bardzo dużym wzroście w miesiącu poprzednim. W relacji do okresu przed epidemią więcej nowych ofert pracy jest w logistyce, hotelarstwie oraz edukacji.

Zegar rynku ofert pracy

Bez znacznych zmian na rynku wakatów - 2Bez znacznych zmian na rynku wakatów - 2

Reklama

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie. Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy. Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

Robert Pater i Herman Cherniaiev

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z lipca ukażą się 10 sierpnia 2021 roku (wtorek) o godz. 9.00.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. Wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy. Zazwyczaj posiada właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian zatrudnienia i bezrobocia. Jednak równie ciekawą interpretację ma nietypowe zachowanie w stosunku do innych wskaźników rynku pracy. Może wtedy wskazywać na zmiany strukturalne, zachodzące na rynku pracy. Przykładem takich zmian były lata 2002 i 2009, kiedy Barometr wzrastał wraz ze wzrostem bezrobocia, wskazując na rosnące niedopasowanie kwalifikacji poszukujących zatrudnienia do potrzeb pracodawców, które przyczyniło się do utrzymywania się stopy bezrobocia na wysokim poziomie.

Czytaj więcej

Artykuły związane z co to wakat