Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to są fundusze hedgingowe

Zeszłoroczne nagłówki (COVID-19 i Chiny) zostały zastąpione przez nowe obawy (inwazje i inflacja). Bankierzy centralni przestawiają się ze stabilizowania wzrostu na ograniczanie inflacji. Tradycyjne rynki obligacji i akcji znalazły się pod presją, ponieważ dostosowują się do tego nowego systemu. Zarządzający funduszami hedgingowymi znów są podekscytowani możliwościami inwestycji długich i krótkich. Podczas gdy trend wzrostowy beta na rynkach akcji i obligacji mógł się zatrzymać, rozproszenie zwiększyło perspektywy dla wyników opartych na alfie.

Najważniejsze strategie

Towary: Rosyjska inwazja doprowadziła do ogromnie podwyższonej zmienności na rynkach towarowych i zakłóceń na większości rynków. Historycznie, wyższe poziomy zmienności prowadziły do bogatszego zestawu możliwości zarówno w przypadku strategii kierunkowych, jak i strategii opartych na wartości względnej.

Relative Value: Podwyższony poziom zmienności w obrębie klas aktywów oferuje lepsze możliwości handlowe.

Global Macro: Zarządzający skupiający się na czynnikach makro, takich jak zmieniające się dane ekonomiczne, zmiany w polityce banków centralnych i rozwój sytuacji geopolitycznej, mogą w ciągu najbliższych kilku miesięcy napotkać bogaty zestaw możliwości zarówno w przypadku tematów średnioterminowych, jak i handlu krótkoterminowego.

Omawiane tematy makro

Reklama

W przeszłości niektóre z największych przyczyn zmian reżimu cyklu rynkowego wynikały ze wstrząsów spowodowanych zmianą polityki stóp procentowych, podwyższonym poziomem inflacji i/lub jakimś konfliktem zbrojnym. Przygotowując niniejszy przegląd tematów drugiego kwartału, zauważamy, że wszystkie trzy z tych wydarzeń makro znajdują się obecnie na pierwszych stronach gazet. Krótko mówiąc, rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła presję na cykl inflacyjny, który rozpoczął się pod koniec 2020 roku. W odpowiedzi na tę presję inflacyjną wiele banków centralnych zapowiedziało podniesienie stóp procentowych.

Przez wiele lat słyszeliśmy, jak bankierzy centralni zastanawiali się, jak najlepiej wspierać wzrost gospodarczy, unikając jednocześnie presji deflacyjnej. Jak na ironię, wielu naszych zarządzających funduszami hedgingowymi i strategów rynkowych martwi się obecnie możliwością wzrostu inflacji przy jednoczesnym słabym wzroście gospodarczym na świecie. Z drugiej strony, istnieją pewne oznaki poprawy sytuacji w zakresie COVID-19 i obserwuje się nieznaczne złagodzenie blokad w łańcuchu dostaw.

W przyszłości będziemy monitorować różne czynniki wpływające na rynki, a zwłaszcza ich wpływ na alfę aktywnego zarządzania w ciągu najbliższych 9-12 miesięcy. Wstrząsy, takie jak te, których byliśmy świadkami w pierwszym kwartale, zwykle stwarzają okazje zarówno po długiej, jak i krótkiej stronie rynku akcji, obligacji, towarów i walut. Cała sztuka polega na tym, aby zrozumieć, jakie katalizatory lub wydarzenia ustabilizują nastroje inwestorów, tak aby makro- i mikro-fundamenty mogły napędzać zarówno względną wartość, jak i kierunkowe możliwości inwestycyjne.

Na przykład, jak długo potrwa wojna między Rosją a Ukrainą? Jak szybko i jak daleko bankierzy centralni zamierzają podnieść stopy procentowe? Czy ostatnia korekta w akcjach wzrostowych przywróciła wyceny do poziomów optymalnych? Czy uda się rozwiązać problem braku równowagi pomiędzy podażą a popytem na produkty energetyczne? I wreszcie, jak długo potrwa ten cykl inflacyjny? Biorąc pod uwagę płynność nagłówków prasowych związanych z tymi tematami, ogólna zmienność rynku może pozostać powyżej średniej, dopóki nie uzyskamy pewnej jasności. Niemniej jednak, dyskusje prowadzone przez Komitet Inwestycyjny i komentarze naszych zarządzających skłaniają się ku poglądom przedstawionym poniżej jako najbardziej prawdopodobne.

Jeśli chodzi o wojnę rosyjsko-ukraińską, panuje przekonanie (lub nadzieja), że konflikt będzie trwał krótko i że dalsza eskalacja jest mało prawdopodobna. Ponadto, niektórzy z naszych zarządzających funduszami hedgingowymi podkreślali, że rynki akcji radzą sobie z niepewnością geopolityczną ze stosunkowo niskim poziomem paniki. Makro menedżerowie/doradcy ds. handlu towarami (CTA) obserwują możliwości, które mogłyby skorzystać z pozytywnych nagłówków dotyczących kwestii geopolitycznych w Europie Wschodniej i Azji.

Reklama

Na przykład, poszukują oni dalszych oznak stabilizacji na chińskim rynku nieruchomości i w szerszym środowisku gospodarczym. Uważają, że niektóre waluty są niedowartościowane, a rentowność obligacji niektórych rynków wschodzących osiągnęła atrakcyjny poziom. Dla tych, którzy handlują surowcami, zarówno kierunkowo, jak i na podstawie spreadów, wszelkie oznaki zahamowania cen energii wraz z oznakami cyklu wzrostu globalnego po COVID stwarzają pewne silne możliwości arbitrażu i nowe trendy techniczne.

Wiemy już, że inflacja nie była przejściowa. Co teraz? Czy nawet jeśli w 2022 r. tendencje inflacyjne ulegną spowolnieniu, presja cenowa pozostanie wysoka i ograniczy cykl wzrostu gospodarczego na świecie? Jesteśmy zdania, że inflacja będzie się obniżać, ale pozostanie powyżej historycznych, długoterminowych średnich poziomów. Uważamy również, że wzrost gospodarczy będzie umiarkowany, o ile nie dojdzie do eskalacji działań wojennych. W tym środowisku najważniejsza będzie selekcja papierów wartościowych na rynkach akcji i obligacji korporacyjnych.

Trendy oparte na wskaźnikach beta mogą być hałaśliwe, ale transakcje spreadowe oparte na wskaźnikach alfa powinny przyczynić się do osiągnięcia wyników w 2022 roku. Sektory, które korzystają z ponadprzeciętnej inflacji, będą przyciągać inwestorów, podczas gdy inne mogą doświadczyć ograniczonego wzrostu zysków ze względu na obniżone marże. Zarządzający akcjami long/short i obligacjami oczekują w związku z tym zwiększonego rozproszenia. Właściwe pozycjonowanie na te rozbieżności było zazwyczaj dobrym źródłem wyników alfa.

Ponadto, poziom i tendencja inflacji oraz związane z tym środowisko stóp procentowych są kluczowymi czynnikami wpływającymi na handel na rynku walutowym. Po latach niskiej inflacji, niskich lub ujemnych stóp procentowych i zmienności poniżej średniej, traderzy makro CTA są podekscytowani możliwością ponownego generowania wyników poprzez handel na rynku walutowym.

Podsumowując, stresujące wydarzenia rynkowe nigdy nie są przyjemne w krótkim okresie, ale zakłócenia powstałe w czasie zmienności pomagają zresetować możliwości alfa dla inwestycji long/short i relative value.

Perspektywy na II kwartał 2022 roku: Najważniejsze założenia strategii

Towary

Reklama

Decyzja Rosji o inwazji na Ukrainę pod koniec lutego prawdopodobnie będzie miała długotrwałe konsekwencje dla całego sektora towarowego. Rosja była dużym dostawcą energii dla reszty Europy, a po rozpoczęciu wojny Unia Europejska przyspieszyła realizację planów zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii. Szalejące ceny towarów i coraz częstsze wezwania do uzupełnienia depozytów zabezpieczających zmusiły handlowców do ograniczenia działalności, co spowodowało spadek płynności na rynkach i pogłębienie wahań cen. Byliśmy tego świadkami na wszystkich rynkach towarowych, w tym na europejskim rynku gazu ziemnego po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zaczął domagać się płatności w rublach za gaz do niklu, co doprowadziło do zawieszenia handlu na Londyńskiej Giełdzie Metali na kilka dni po wzroście cen o 250% w ciągu dwóch dni, oraz na rynku pszenicy, gdzie kontrakty terminowe podskoczyły o limit giełdowy w ciągu kolejnych sesji na początku marca. Połączenie podwyższonej zmienności, znacznie zwiększonych wymogów dotyczących depozytów zabezpieczających oraz obszarów, w których płynność rynku spada, doprowadziło do tego, że fundusze muszą przyjąć znacznie bardziej konserwatywne podejście do zarządzania ryzykiem.

Wartość względna

Zmienność wzrosła w szerokim zakresie klas aktywów, ale jest szczególnie widoczna w przypadku stóp procentowych. Gwałtowny wzrost oczekiwań inflacyjnych i jastrzębia reakcja banku centralnego doprowadziły inwestorów do podbicia zmienności implikowanej do poziomów ostatnio obserwowanych podczas dyslokacji COVID-19 w marcu 2020 r. Stopniowe wycofywanie płynności z rynków w związku z rosnącymi stopami procentowymi i ograniczeniem zakupów przez banki centralne prawdopodobnie będzie wspierać podwyższone wskaźniki zmienności, co powinno być korzystne dla strategii opartych na aktywnym handlu i dostarczaniu płynności na rynki.

Makroekonomia globalna

Czynniki makroekonomiczne nadal dominowały w ostatnich ruchach na rynkach. W sytuacji, gdy banki centralne skłaniają się ku zacieśnianiu polityki w odpowiedzi na rosnącą inflację, oczekujemy, że ta dominacja czynników może się utrzymać. Wielu dyskrecjonalnych i systematycznych zarządzających makro pozycjonowało swoje portfele tak, aby skorzystać z tego trendu, m.in. poprzez zawieranie transakcji długich na surowcach lub krótkich na instrumentach o stałym dochodzie. W miarę rozwoju sytuacji makro i reakcji politycznych, zarządzający skupiający się na tych wydarzeniach mogą znaleźć atrakcyjny zestaw możliwości do aktywnego inwestowania.

Nota prawna

Czytaj więcej