Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to CAC40

Wczorajsza sesja na szerokim rynku akcji w kraju zakończyła się wzrostem na poziomie +0,34%, co jest najlepszym wynikiem od 4 listopada. Tak mała zmiana o takim znaczeniu obrazuje dokładnie otoczenie panujące na krajowym rynku akcji, z którym mierzą się w tym miesiącu inwestorzy. Lekkie odbicie notowań nie zmienia jednak znacząco kierunku w jakim, w krótkim terminie, podążą WIG, który jeszcze na początku miesiąca znajdował się na poziomie 75000 punktów.

Wczorajsze polepszenie nastrojów było w zasadzie pokłosiem dobrego zachowania największych spółek skupionych w ramach indeksu WIG20, który zakończył handel z blisko 0,60% zyskiem. Aprecjacja notowań dotyczyła drugiej części handlu, co korespondowało z aprecjacją notowań krajowej waluty. Największy udział we wzrostach miały min. walory CDProjekt, które zyskały 3,35%. Odbicie zanotowały słabo radzące sobie w ostatnim czasie akcje spółek paliwowych i finansowych. Akcje Lotos wzrosły o 1,54%, a PZU 1,44%. Najsłabiej wypadły małe spółki, a motorem napędowym spadków były min. walory Ferro (-3,33%) i Tim (-4,13%).

Atmosfera na bazowych rynkach akcji Europy zachodniej była o wiele gorsza. CAC40 stracił blisko 1%, a DAX ponad 1%. Wpływ na pogorszenie nastrojów mogą mieć coraz bardziej negatywne projekcje odnośnie kształtowania się sytuacji epidemicznej dot. wirusa COVID-19 i związanych z tym, potencjalnych lockdownów. Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów głównych indeksów, z wyjątkiem technologicznego Nadaq Composite, który zanotował drugi spadkowy dzień z rzędu. Kolejny dzień rosły rentowności amerykańskich 10-latek, co korespondowało z kolei z spadkami cen złota.

Indeks WIG20 w końcu na plusie. Akcje CDProjekt zyskują najwięcej - 1Indeks WIG20 w końcu na plusie. Akcje CDProjekt zyskują najwięcej - 1

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Reklama

W godzinach rannych atmosfera na rynkach akcji nie napawa optymizmem. Nikkei225 kończy handel z ponad 1,5% stratą, a kontrakty terminowe na S&P500 są kwotowane wokół 0%. Powyższe powinno implikować umiarkowanie negatywne otwarcie handlu na GPW w Warszawie. O godzinie 10:00 poznamy odczyt indeksu instytutu Ifo w Niemczech obrazującego nastroje panujące wśród tamtejszych przedsiębiorców. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 96,5 pkt. Z kolei po południu na rynek napłynie szereg odczytów danych z Amerykańskiej gospodarki (min. zrewidowany odczyt PKB za III kwartał, Indeks Instytutu Michigan i sprzedaż nowych domów). W obliczu rosnących oczekiwań co do podwyżki stopy procentowej przez Fed, rynki zwrócą również uwagę na protokół z posiedzenia FOMC, który zostanie opublikowany w godzinach wieczornych.

Czytaj więcej