Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co się dzieje z kursem korony duńskiej?

  • Jakie są prognozy dla kursu norweskiej korony?
  • Czy warto inwestować w korony szwedzkie?
  • Co dalej z kursem korony duńskiej?
  • Więcej ciekawych wiadomości znajdziesz na stronie głównej FXMAG.

 

Ostatnio korony skandynawskie nie prezentują się najlepiej. Kurs korony norweskiej ostatnio spadł do najniższego poziomu od 33 lat. Ostatni raz korona NOK była tak tania na początku lat 90-tych XX wieku, z wyjątkiem krótkiego okresu szczytu pandemii w 2020 roku. Warto pamiętać, że jeszcze dwa lata temu, w 2022 roku, jedna korona norweska była warta nawet 0,49 PLN. Obecnie jej wartość spadła w okolice 0,36 PLN, co oznacza spadek o niemal 26% w ciągu dwóch lat. Podobnie jest z kursem szwedzkiej korony, który jest najniżej od 2008 roku.

Czy to koniec spadków?

 

Kurs korony duńskiej do polskiego złotego (DKKPLN)

Prof. Krzysztof Borowski: Kurs dotarł do linii wsparcia – dobrze widoczna w układzie miesięcznym. Poziom ten jest potwierdzony także przez dołek ze stycznia 2020 r. Tutaj doszło do wielokrotnego odbicia (widoczne w układzie dziennym i na dziennym MACD, w układzie wstęg Guppy’ego oraz technice Ichimoku). Na tygodniowym MACD i RSI widoczna jest już pozytywna dywergencja (co sugeruje obronę na wsparciu, a nie jego łatwe przebicie). Zaraz dojdzie do konfrontacji kursu i 200 SMA (ta ostatnia wyraźnie zakręca w bok, ale stanowi opór). Kluczowy opór to: 0,5873 (wybicie powyżej – to krótkoterminowy sygnał kupna), a wsparcie to 0,5697 (wybicie w dół daje zasięg 0,5524). 

Reklama

 

Wykres. Analiza techniczna notowań DKKPLN.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView.

 

Czytaj również: Cisza przed burzą na kursie euro i dolara. Prognozy dla rynku walut

Reklama

 

Kurs korony norweskiej do polskiego złotego (NOKKPLN) 

Krzysztof Borowski: Kurs po wybiciu w dół przez wsparcie 0,3657 ma szansę spaść do zasięgu wyznaczonego na podstawie odbicia z czerwca, tj. do poziomu 0,3485, gdzie przypada dołek z marca 2020 r. (który też stanowi lokalne wsparcie). Układ 200 SMA oraz wstęg Guppy’ego jest niekorzystny i odpowiada sią za takim scenariuszem. Co gorsza na tygodniowym MACD doszło do wygenerowania wskazania sprzedaży i to pod linią zero (silne, negatywne wskazanie). 

 

Wykres. Analiza techniczna notowań NOKPLN.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView.

Reklama

 

Czytaj również: Cenowe szaleństwo w Polsce. Ponad 100% więcej za kawę, 150% za wodę mineralną

 

Kurs korony szwedzkiej do polskiego złotego (SEKPLN)

Krzysztof Borowski: W szerokiej ramie czasowej widoczny jest odwrócony spodek z uchem – obecnie kurs znajduje się w uchu tego spodka (wsparcia na poziomie (0,3614). Aktualnie możemy zobaczyć odbicie w górę – nawet do górnego ograniczenia kanału spadkowego (ucha spodka), tj. do 0,3870. Taki scenariusz potwierdza układ dziennego MACD i RSI, które są bardzo wyprzedane. W układzie tygodniowym MACD wygenerował wskazanie sprzedaży pod linią zero i może obecnie tworzyć formację podwójnego szczytu – ale uwagę zwraca pozytywna dywergencja (przy założeniu, że ostatni dołem MACD nie zostanie przebity – wówczas zostałaby ona anulowana).

 

Wykres. Analiza techniczna notowań SEKPLN.

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView.

 

Nadchodzi odreagowanie na kursach koron skandynawskich?

Michał Stajniak z XTB: Waluty skandynawskie: NOK i SEK osiągnęły lokalną słabość na koniec lipca, ale przed wrześniem może nastąpić presja na dolara oraz euro, co może pomóc na odreagowanie na takich parach jak EURNOK, EURSEK, USDNOK oraz USDSEK. Oczywiście w drugiej połowie miesiąca mamy decyzję ze strony Norges Banku i Riksbanku, ale istnieje spora szansa na utrzymanie stóp bez zmian w przypadku Norges Banku, a w przypadku Riskbanku obniżka jest w pełni wyceniona. 

 

Czytaj również: Ceny złota i srebra mogą zaskoczyć tej jesieni. Będzie się działo na metalach

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co się dzieje z kursem korony duńskiej?