Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co na temat złota mówią analitycy

W poprzednim roku, tzn. 2022 złoto było tematem wielu dyskusji i zyskiwało na popularności wśród inwestorów. Nawet banki centralne zainteresowały się tym surowcem. Warto więc zastanowić się czy jego czas w 2023 dobiegnie końca, czy nadejdzie jeszcze gorętszy okres. Nie od dziś wiadomo, że świetnie chroni inwestowany kapitał, nawet w najcięższych czasach. Zobaczmy jednak co myślą na jego temat eksperci. I czy faktycznie godny jest dotychczasowej opinii?

 

 

Ole Hansen (dyrektor ds. strategii rynku surowców Saxo Bank): „Nasza od dawna podtrzymywana konstruktywna prognoza dla złota uzyskała wsparcie w postaci umocnienia o 300 USD od czasu listopadowego minimum w związku z perspektywą deprecjacji amerykańskiej waluty i spadku rentowności obligacji w miarę hamowania inflacji i potencjalnej decyzji FOMC o wstrzymaniu cyklu agresywnych podwyżek stóp procentowych. W tym miesiącu rynek może jednak wkroczyć w fazę konsolidacji, biorąc pod uwagę ryzyko korekty kursu dolara. Skupiamy się na kluczowym wsparciu w okolicach 1 900 USD, którego pokonanie może pogłębić korektę w kierunku 1 825 USD. W odniesieniu do dalszej części roku, nadal przewidujemy, że cena złota osiągnie nowe rekordowe maksimum, kiedy rynki zmuszone zostaną do przeszacowania zanadto optymistycznych oczekiwań dotyczących średnio- i długoterminowej inflacji, obecnie - w przypadku Stanów Zjednoczonych - zakotwiczonej poniżej 2,5%.”

Reklama

 

Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Spadek. Notowania złota mocno zdyskontowały już oczekiwany pivot Fed i osłabiającego się dolara, jednakże Fed na lutowym posiedzeniu może naszym zdaniem podtrzymać jastrzębią komunikację, co wpłynęło by na korektę notowań.”

 

Czytaj także: Prognozy dla złota i srebra na 2023 rok – FXMAG zapytał analityków o perspektywy dla metali szlachetnych

 

 

Łukasz Zembik (Oanda TMS Brokers): “Short. Mocno wykupione złoto już pod koniec stycznia rozpoczęło korektę spadkową. W długim terminie wzrosty wciąż będą napędzane przez utrzymującą się wysoką inflację, jednak w perspektywie miesiąca oczekuję spadków wyceny do 1 870 USD/oz – pierwsze wewnętrzne zniesienie Fibo 23,6 proc. całego impulsu wzrostowego liczonego od początku listopada 2022 roku.”

Reklama

 

XTB: „UP - W najbliższym czasie powinniśmy obserwować tańszego dolara ze względu na działania Fed mające na celu osiągnięcie szczytu podwyżek. Złoto i inne kruszce powinny korzystać. W pierwszym kwartale możliwe będzie przekroczenie poziomu 2 000 USD za uncję.”

 

Jarosław Jamka (CIO WealthSeed): „Cel: 1 930 USD. Zwyczajowo, przełom roku jest dobrym okresem dla złota, w lutym następuje jednak koniec wzrostów. Widać stabilizację na rynku walutowym – słabość dolara może zostać zatrzymana. Istnieje wysoka korelacja kruszcu z realnymi i nominalnymi rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych.”

 

Zobacz także: PROGNOZY RYNKOWE LUTY 2023. Zapytaliśmy znanych analityków o przyszłość WIG20, SP500, złota, ropy, gazu, bitcoina oraz głównych par walutowych

Czytaj więcej