Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co drożeje w Polsce najbardziej

W ostatnim czasie poznaliśmy finalny odczyt inflacji w Polsce za sierpień. Czy najnowsze dane GUS stanowiły zaskoczenie dla rynku? Co podrożało najbardziej? Jak zareagowały kursy walut?

 

Koniecznie sprawdź: Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 rośnie… a przecież miała spadać! Drożyzna coraz mocniej trzyma za gardło

 

W czwartek o godzinie 10 poznaliśmy finalny odczyt inflacji w Polsce za sierpień. Wskaźnik CPI w ujęciu miesięcznym wyniósł 0,8%. Dla porównania w poprzednim miesiącu inflacja w tym ujęciu wynosiła 0,5% m/m.

Reklama

W ujęciu rocznym wskaźnik CPI za sierpień wyniósł 16,1%. Dla porównania w poprzednim miesiącu odczyt wynosił 15,6%.

Dane o inflacji nie stanowiły zaskoczenia dla rynku. Już 31 sierpnia GUS podał wstępne dane, które wykazały niespodziewany wzrost inflacji. Jak wówczas poinformowano, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 16,1% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,8%.

 

 

Czym jest wskaźnik CPI?

Reklama

Wskaźnik CPI jest jednym z najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. Stanowi podstawowy miernik inflacji. Dotyczy inflacji konsumenckiej, a więc dotykającej bezpośrednio gospodarstwa domowe. Dla odróżnienia, innym wskaźnikiem inflacji jest wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (PPI), mierzący inflację producencką.

Wskaźnik CPI jest obliczany jako średnia ważona cen towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe. Pod uwagę jest brany statystyczny koszyk zakupów i udział w nim poszczególnych produktów i usług. Wskaźnik CPI jest wyrażony zmianą procentową w danym okresie czasu – miesiąc do miesiąca lub rok do roku. W Polsce obliczaniem wskaźnika CPI zajmuje się Główny Urząd Statystyczny (GUS).

 

Zobacz także: „Potężna kraksa na rynku” – inflacja zmiażdżyła euro (EUR), złotego (PLN) i giełdy

 

Jak zareagował kurs złotego?

Od rana polski złoty traci względem euro. Najnowsze dane GUS nie wpłynęły istotnie na tę tendencję. Po godzinie 10 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi 4,72.

Reklama

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLNWykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pozostałych walut, które od rana lekko umacniają się względem złotego. Dolar kosztuje 4,73 PLN. Za franka szwajcarskiego płacimy 4,91 PLN. Funt brytyjski natomiast kosztuje 5,46 PLN.

 

Reklama

 

Co podrożało najbardziej?

Jak informuje GUS, najbardziej wzrosły koszty użytkowania mieszkania lub domu oraz nośniki energii. W tej grupie wydatków wzrost wyniósł 27,4% w stosunku do sierpnia poprzedniego roku. Drugie miejsce zajął transport, który w tym ujęciu podrożał o 19,5%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych poszły w górę o 17,5%. Kolejne miejsce zajęły restauracje i hotele – wzrost o 16,7%. Wydatki związane z rekreacją i kulturą wzrosły o 12,6%. Koszty wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego uległy zwiększeniu o 12,2%. Grupa określona jako „Inne towary i usługi” podrożała o 10,6%. Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych poszły w górę o 8,3%. Wydatki związane ze zdrowiem wzrosły o 7,4%. Koszty związane z edukacją uległy zwiększeniu o 6,9%. Odzież i obuwie podrożały o 5,2%. Najmniej wzrosły koszty łączności – o 4,3%.

 

Czytaj więcej