Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co dalej z PLN

Dzisiaj poznaliśmy dane dotyczące PKB Polski. Odczyty rok do roku miały wartość -8.2% rok do roku. To największy spadek w historii naszego kraju, ale zgodny z prognozami analityków. Lockdown w wyniku pandemii koronawirusa sprawił, że wiele firm dramatycznie zmniejszyło dochody nawet o kilkadziesiąt procent. Najbardziej ucierpiały takie branże jak gastronomia i zakwaterowanie oraz transport. Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja na głównych parach z PLN po ogłoszeniu danych?

Funt do polskiego złotego - czy będzie atak na 5 PLN

W dn. 26.08.2020 kurs pary funt do polskiego złotego (GBPPLN) wybił lokalny poziom oporu na 4.90. Obecnie trwa ruch powrotny i korekta spadkowa. Jeśli poziom 4.90 zostanie utrzymany już jako wsparcie, możemy się spodziewać dalszych wzrostów do okolic okrągłego poziomu 5 PLN. Wcześniej jednak na drodze bykom stoi opór wynikający z równości fal korekcyjnych, jeśli okaże, że obecny ruch wzrostowy jest korektą prostą (zygzakiem).

 Wykres 1. Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN), interwał dziennyWykres 1. Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN), interwał dzienny

Frank z kluczowymi dwoma poziomami

Reklama

Poziom 4.05 na parze CHFPLN już trzeci raz wybronił kurs przed dalszymi spadkami. Cena konsoliduje się od końca lipca nad poziomem wsparcia. W minioną środę i czwartek doszło do próby wybicia w górę, jednak podaż sprowadziła kurs poniżej 4.11. Piątek to silny atak niedźwiedzi skutkujący mocną świecą podażową. Początek poniedziałkowej sesji to osłabienie polskiego złotego, jednak okaże się czy dzisiejszy dzień będzie przełomowy dla tej pary w średnim terminie. Aby doszło do większego ruchu potrzebne jest zdecydowane wybicie jednego z poziomów. Wybicie w dół 4.05 powinno otworzyć drogę do spadków na CHFPLN w kierunku 3.95. Przebicie oporu na 4.11 to możliwy atak na lokalne szczyty przy 4.20.

 Wykres 2. Kurs franka do polskiego złotego (PLN), interwał dziennyWykres 2. Kurs franka do polskiego złotego (PLN), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs franka do polskiego złotego (PLN), interwał dzienny

Gaz ziemny – gdzie szukać zagrania?

Gaz ziemny od momentu wybicia z formacji klina spadkowego na początku sierpnia, systematycznie pnie się do góry. Kurs bardzo dobrze respektuje wsparcia i opory tworząc coraz wyższe schody cenowe (wyższe szczyty i dołki). Zasadę zmiany biegunów widać w ostatnich akcjach cenowych, gdzie poziom najpierw 2.29 a potem 2.50 po wybiciu zadziałały jako wsparcie dla dalszych wzrostów. W chwili obecnej zejście właśnie w okolice 2.50 byłoby dobrym miejscem do zajęcia longów z targetem na najbliższym ważnym oporze czyli 2.90.

 Wykres 3. Notowania gazu ziemnego, interwał dziennyWykres 3. Notowania gazu ziemnego, interwał dzienny

Reklama

Wykres 3. Notowania gazu ziemnego, interwał dzienny

Czytaj więcej