Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co będzie wpływać na PKB w 2023

Żadna ze znaczących gospodarek nie wejdzie w recesję wywołaną polityką pieniężną, a światowa gospodarka urośnie zaskakująco w 2023 roku – prognozuje Goldman Sachs.

Na początku 2023 roku odczyty CPI w Polsce prawdopodobnie wzrosną, ale nie zmieni to gołębiego nastawienia Narodowego Banku Polskiego – uważają analitycy Goldman Sachs.

Zobacz również: Kalendarz makroekonomiczny 16 stycznia 2022: euro (EUR), dolar (USD), frank (CHF), juan (CNY) srogo Cię zaskoczą?

 

 

Reklama

 

Co dalej z inflacją w Polsce

Eksperci Goldman Sachs przyjrzeli się inflacji w naszym kraju. Wskazują w najnowszej analizie, że grudniowa inflacja w Polsce (16,6%) zaskoczyła pozytywnie, głównie dzięki obniżkom cen energii i żywności. „W szerszym ujęciu, mamy do czynienia z umiarkowanym wzrostem cen towarów, który jest kompensowany przez stosunkowo stabilne i silne usługi bazowe” - stwierdzili.

Pokusili się także o prognozę. „Od początku 2023 r. inflacja prawdopodobnie wzrośnie, ze względu na częściowe wycofanie tarczy antyinflacyjnej w odniesieniu do paliw transportowych i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, oraz ze względu na silne efekty bazowe w lutym. Pojawi się niepewność w związku z odczytami CPI za styczeń i luty, ale nadal uważamy, że inflacja bazowa pozostaje nieprzyjemnie wysoka. Uważamy, że dane inflacyjne w najbliższym czasie raczej nie wpłyną na zmianę obecnego relatywnie gołębiego nastawienia NBP” – stwierdzili.

Wskazali, że NBP dwukrotnie zrezygnował z podwyżek stóp, mimo że mógł je zrealizować, bo skupił się na ryzyku w zakresie wzrostu gospodarczego, a nie na ryzyku związanym z przedłużającym się nadmiernym wzrostem inflacji. „Nie oczekujemy, by napływające dane o inflacji zmieniły stanowisko polskiego banku centralnego w najbliższym czasie. Ponadto, złagodzenie presji na kurs walutowy również łagodzi bezpośrednią presję na zmianę nastawienia NBP na bardziej jastrzębie” – zauważyli analitycy Goldman Sachs.

Zobacz również: Co dalej ze stopami procentowymi i inflacją w 2023? Nasze prognozy

  

Inflacja bazowa w Polsce - prognoza

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Goldman Sachs

 

Prognozy dla gospodarki na 2023

Analitycy Goldman Sachs podzielili się także swoją opinią na temat globalnej gospodarki. Stwierdzili, że nie przewidują recesji w żadnej z dużych gospodarek świata. Stwierdzili także, że widzą perspektywę wyższego tempa wzrostu globalnego PKB w 2023 roku, niż wskazuje konsensus rynkowy.

Wskazali, że warunki finansowe na świecie uległy znacznemu zaostrzeniu w II połowie 2022 roku, a najlepszym dowodem zachowanie indeksu warunków finansowych FCI, który wzrósł o 150 punktów bazowych. Analitycy GS przyznali, że polityka pieniężna banków centralnych wpływa na wzrost gospodarczy, ale z opóźnieniem, a rynki najczęściej wyceniają ją z wyprzedzeniem, a oznacza to, że wpływ podwyżek stóp jest już w cenach aktywów, zanim cykl zostanie zakończony. Podkreślili także, że opóźnienie między zaostrzaniem warunków finansowych a wzrostem PKB jest krótsze, niż się powszechnie sądzi, a to oznacza, że szczyt oddziaływania podwyżek stóp na wzrost gospodarczy miał miejsce w IV kwartale 2022 r. Dlatego tempo wzrostu gospodarczego powinno w tym roku przyspieszyć.

Zobacz również: Inflacja hamuje, giełda szaleje... aaa i w Polsce można dobrze zarobić!

Reklama

 

Notowania wskaźnika GFCI

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs

 

Zdaniem analityków Goldman Sachs, jest 5 czynników, które mogą pomagać światowej gospodarce w 2023 roku:

  1. Niskie zadłużenie firm.
  2. Zablokowanie udzielania kredytów hipotecznych.
  3. Dobra sytuacja rynku pracy.
  4. Wysoki poziom oszczędności gospodarstw domowych.
  5. Mniejszy niż zwykle negatywny wpływ podwyżek stóp na handel.

„Żadna z głównych gospodarek nie wejdzie w recesję napędzaną polityką monetarną w 2023 r. Banki centralne co prawda mogą być zmuszone do utrzymania wzrostu stóp, jeśli ceny surowców zaskoczą wzrostami. Jednak naszym zdaniem, perspektywy globalnego wzrostu nie są zagrożone, o ile inflacja będzie wciąż spadać” – podsumowali analitycy GS.

Zobacz również: Uważaj, Goldman Sachs obniża radykalnie cenę docelową akcji Tesli. Co sądzi Wall Street o firmie Elona Muska?

Reklama

  

Prognozy Goldman Sachs dla światowego PKB

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Goldman Sachs

Czytaj więcej