Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cięcie stóp EBC

Jeśli liczba nowych miejsc pracy będzie zbliżona do prognoz, a stopa bezrobocia utrzyma się na stabilnym poziomie, prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez Fed wzrośnie, co może mieć istotny wpływ na przyszłe działania polityki monetarnej w USA.

 

USA. Inflacja konsumencka PCE zgodnie z oczekiwaniami. Dane payrolls 6 września przesądzą o skali obniżki stóp Fed we wrześniu

Inflacja konsumencka w lipcu, mierzona deflatorem konsumpcji prywatnej PCE, ukształtowała się zgodnie z oczekiwaniami: 2,5%r/r, podobnie jak w czerwcu.

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2%m/m, również zgodnie z oczekiwaniami, po 0,1% miesiąc wcześniej.

Natomiast inflacja bazowa PCE lekko zwolniła do 2,6% w lipcu z 2,7%, po miesięcznym wzroście o 0,2%m/m (dokładnie 0,161%), zgodnie z oczekiwaniami i podobnie jak miesiąc wcześniej.

Reklama

 

>> Sprawdź też: Kiedy zaczną spadać ceny mieszkań?

 


Wskaźnik PCE jest preferowaną przez Fed miarą inflacji.

Odczyt zgodny z oczekiwaniami wspiera obniżkę stóp Fed na posiedzeniu 18 września.

O jej skali przesądzą dane payrolls za sierpień, które zostaną opublikowane 6 września.

Reklama

Około 150tys. lub więcej nowych miejsc pracy i spadek lub stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 4,3% to scenariusz wspierający cięcie stóp Fed o 25pb.

Natomiast odczyt bliżej 100tys. i wzrost stopy bezrobocia do 4,4%-4,5% może skłonić Komitet do decyzji o agresywnym cięciu o 50bp.

 


Piątkowe dane o wydatkach i dochodach Amerykanów w lipcu wypadły korzystnie.

Wydatki wzrosły o 0,5%m/m w ujęciu odsezonowanym, zgodnie z oczekiwaniami i po 0,3% w czerwcu.

Z kolei dochody wzrosły o 0,3%m/m po 0,2% miesiąc wcześniej.

Reklama

Solidne wydatki konsumpcyjne przy osłabieniu dynamiki dochodów są finansowane oszczędnościami.

Spodziewamy się, że stopa oszczędności gospodarstw domowych spadła do 2,9% - poziomów najniższych od czasów globalnego kryzysu finansowego.

Ewentualny wzrost stopy bezrobocia może zastać konsumentów z mniejszym buforem finansowym.


 

Utrzymują się optymistyczne nastroje konsumentów. Według badania Uniwersytetu Michigan, indeks nastrojów konsumentów wyniósł 67,9pkt. w sierpniu, wstępnie 67,8pkt., po 66,4pkt. w lipcu. Oczekiwania inflacyjne w horyzoncie 1 roku wyniosły 2,8% po 2,9% miesiąc wcześniej, a w długim terminie utrzymały się na poziomie 3,0%.

 

Strefa euro. Inflacja w sierpniu 2,2%r/r, zgodnie z oczekiwaniami

Reklama

Inflacja konsumencka HICP w strefie euro zwolniła w sierpniu do 2,2%r/r, zgodnie z konsensusem, z 2,6% w lipcu po wzroście o 0,2%m/m, po 0,0% miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa delikatnie spadła do 2,8%r/r z 2,9% miesiąc wcześniej.

Korzystny odczyt inflacji w całej strefie euro sugerowały wcześniejsze dane z poszczególnych krajów, m.in. Niemiec i Hiszpanii. Piątkowe dane wspierają cięcie stóp EBC o 25pb na posiedzeniu 12 września.


 

>> Czytaj także: PGE mocno w górę, Tauron spada. Co się dzieje na GPW? Giganci energetyczni walczą z wynikami

 

Wybory landowe w Turyngii i Saksonii. Historyczny wynik skrajnej prawicy, straty partii z koalicji rządowej.

Reklama

We wczorajszych wyborach landowych w Turyngii i Saksonii, sukces odnotowała skrajnie prawicowa AfD, która – według wstępnych wyników – uzyskała drugi wynik po CDU w Saksonii i zwyciężyła w Turyngii (pierwsze takie zwycięstwo od II wojny światowej), w obu landach uzyskując około 30% głosów.

Trzecie miejsce w obu landach uzyskała skrajnie populistyczna, ale lewicowa BSW (Blok Sahry Wagenknecht). Inne partie zadeklarowały, że nie będą wchodzić w koalicje z AfD, więc jej zwycięstwo wyborcze nie będzie oznaczać przejęcia władzy w tych landach.

Bardzo słaby wynik uzyskały partie tworzące obecnie koalicję na poziomie federalnym (SPD-FDP-Zielonii), uzyskując łącznie mniej niż 15% głosów.

Pomimo tego, nie spodziewamy się przedterminowych wyborów do Bundestagu, które są zaplanowane na wrzesień 2025.

 

>> Zobacz także:  Polscy giganci na rozdrożu. PGE i Tauron zaskakują, Comarch w kłopotach. Jak zacznie się wrzesień?

 

Chiny  PMI w przemyśle 50,4pkt

Reklama

Indeks PMI w przemyśle wg Caixin Media (50,4pkt.) nieznacznie przekroczył granicę wskazującą na ożywienie i konsensus na poziomie 50pkt, po 49,8pkt. miesiąc wcześniej. Nie spodziewamy się istotnych zmian koniunktury gospodarczej w Chinach w tym roku.

 

Najbliższy tydzień na rynkach bazowych. Piątkowe payrolls z USA w centrum uwagi.

Kluczowe dla inwestorów dane (payrolls za sierpień), które wpłyną na skalę obniżki stóp Fed na najbliższym posiedzeniu, poznamy w piątek.

Konsensus zakłada, że w sierpniu powstało 165tys. nowych miejsc pracy (114tys. w lipcu), a stopa bezrobocia lekko spadła do 4,2% (z 4,3% w lipcu).

Raport payrolls poprzedzą, publikowane w tym tygodniu, inne dane z amerykańskiego rynku pracy (wakaty JOLTS, ankieta ADP, zwolnienia wg Challenger) oraz dane ISM o koniunkturze – w przemyśle we wtorek oraz usługach w czwartek. Poniedziałek jest dniem wolnym w USA (Święto Pracy).

 

Reklama

>> Sprawdź też:  Stalprofil pod presją. Słabe wyniki finansowe zagrażają akcjom spółki

 

W środę Bank Kanady (BoC) prawdopodobnie, po raz trzeci z rzędu, obniży stopy procentowe o 25pb do 4,25%. W poprzednich cyklach polityki pieniężnej decyzje BoC były silnie skorelowane z decyzjami Fed. W tym cyklu, wyprzedzają je o kilka miesięcy. Wydarzenia w tym tygodniu:

  • Poniedziałek: dzień wolny w USA; PMI za sierpień wg Caixin w przemyśle w Chinach; finalne PMI w przemyśle w Europie Zachodniej,
  • Wtorek: ISM w przemyśle w USA za sierpień (nasza prognoza 48,5pkt., poprzednio 46,8pkt.); finalne PMI za sierpień w przemyśle w USA,
  • Środa: finalne PMI w usługach za sierpień w Chinach i Europie Zachodniej; inflacja producencka PPI w strefie euro za lipiec; decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych; wakaty wg JOLTS w lipcu (nasza prognoza 8,1mln po 8,2mln w czerwcu); zamówienia na dobra trwałe w USA za lipiec (nasza prognoza 5,5%m/m po -3,3% w czerwcu); Beżowa Księga Fed,
  • Czwartek: zamówienia w niemieckim przemyśle w lipcu; sprzedaż detaliczna w strefie euro za lipiec; wyniki ankiety ADP z rynku pracy w USA (nasza prognoza 120tys. nowych miejsc pracy, poprzednio 122tys.) i zwolnienia wg Challengera za sierpień; ISM w usługach w USA (nasza prognoza 52,4pkt. po 51,4pkt. w lipcu) i finalne PMI w usługach za sierpień,
  • Piątek: produkcja przemysłowa w Niemczech za lipiec (nasza prognoza +0,5%m/m i -2,5%r/r po +1,4% i -3,9% w czerwcu); raport payrolls w USA za sierpień (nasza prognoza 125tys. nowych miejsc pracy po 114tys. w lipcu); wystąpienia przedstawicieli Fed (Williams, Waller).

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z cięcie stóp EBC