Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chuck Schumer

Rynki wciąż mają do czynienia z problemami administracji Donalda Trumpa. Rotacja stanowisk – w tym zwolnienie dyrektora ds. informacji Białego Domu – Anthonego Scaramucciego, zaostrzanie się konfliktu handlowego z Chinami i niemożność przeprowadzenia zapowiedzianych reform, wywołują presję na dolara. Mimo tak napiętej sytuacji politycznej, spółki na nowojorskiej giełdzie notują wysokie wzrosty.

 

Niekończące się problemy

Od początku tygodnia amerykańska scena polityczna nie sprzyja dolarowi. Zaczęło się od komunikatu w sprawie zwolnienia Anthonego Scaramucciego, który zaledwie przez 10 dni piastował w Białym Domu Stanowisko dyrektora ds. informacji. Niespodziewana rotacja stanowisk u boku Prezydenta USA, potwierdziła dezorganizację w administracji rządowej.  

Kolejnym powodem niepewności politycznej, która w efekcie może odbić się na kursie dolara, jest zaostrzający się konflikt handlowy z Chinami. Chuck Schumer – lider Demokratów w Senacie apelował, aby Donald Trump podjął stosowne kroki wobec Pekinu. Trump miałby zatrzymać ekspansję gospodarczą Chin w USA, poprzez blokadę chińskich inwestycji. Lider Demokratów wystąpił z tym apelem nie tylko ze względu na trwające zatargi handlowe między Pekinem a Waszyngtonem, ale także przez brak reakcji Chin na śmiałe próby rakietowe Korei Północnej. Rządowy Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych miałby posłużyć się narzędziami, które wywarłyby presję ekonomiczną na Chinach. To właśnie Donald Trump miałby wystąpić do Komitetu z żądaniem podjęcia działań. Jakie formy nacisku miałyby wykorzystać Stany Zjednoczone wobec Chin?

"Zawieszenie zezwoleń na wszystkie fuzje i przejęcia planowane przez chińskie podmioty w USA" – komentuje Schumer.

Reklama

Ostatni element politycznej układanki w USA, który może frustrować Donalda Trumpa, ale również utrzymywać w niepewności inwestorów, to impas w przeprowadzaniu zapowiadanych reform. Fiaskiem zakończyła się już kolejna próba zniesienia ustawy o systemie opieki zdrowotnej – Obamacare (choć tym razem dotyczyło to tylko niektórych jej elementów). Przed Republikanami jeszcze inna, równie istotna reforma – podatkowa. Jednak, gdy wśród członków partii, z której wywodzi się Trump, brak jest zgodności w sprawie ustawy o opiece zdrowotnej, trudno szukać porozumienia w kwestii dalszych reform gospodarczych, które były elementem kampanii obecnego Prezydenta USA. 

Do końca tygodnia sytuacja gospodarcza i polityczna USA będzie na świeczniku. Pamiętajmy, że w piątek opublikowane zostaną „payrollsy” - kolejna zapowiedź możliwej zmienności na USD.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Chuck Schumer