Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny wzrost

Dynamika wzrostu chińskiej gospodarki spowalnia po silnym ponownym otwarciu w I kwartale. To rozczarowująca wiadomość nie tylko dla Azji, ale całego świata. Odbicie w czasach kryzysu wymaga silnego czynnika. 

 

  • Chiny rozczarowały wynikami gospodarczymi. Mogłoby się wydawać, że okres dynamicznego wzrostu został zakończony. 
  • Wzrost PKB w Chinach w drugim kwartale okazał się niższy, niż oczekiwano i wyniósł 6,3%. 
  • Bezrobocie wśród młodych Chińczyków wzrosło do rekordowego poziomu 21,3%. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Chiny znów spowalniają! Problemy z odbiciem gospodarczym 

Z danych Narodowego Biura Statystycznego wynika, że gospodarka Chin wzrosła zaledwie o 0,8% w II kwartale, w porównaniu z 2,2% w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. Nie spełniło to oczekiwań rynku, popyt eksportowy pozostał słaby, natomiast spadające ceny nieruchomości osłabiły zaufanie konsumentów. Ekonomiści biorący udział w ankiecie agencji Reutera przewidywali wzrost na poziomie 7,3%. 

Szczególnie złe wyniki odnotował sektor handlu. W czerwcu spadł o ok. 6%, eksport spadł o 8,3% do zaledwie 2 bln CNY juanów, a import zmniejszył się o 2,6%.

“Mieliśmy dwucyfrowy wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu i maju z bardzo niskiego poziomu, który wyniósł tylko 3,1% nominalnego wzrostu sprzedaży detalicznej, co wskazuje, że konsumenci pozostają dość niechętni” - przekazał w wypowiedzi dla agencji Reutera Louis Kuijs, główny ekonomista S&P Global ds. Azji. 

Zobacz również: Druga gospodarka świata ma poważny problem z klasą średnią – zobacz jak to wpływa na gospodarkę, giełdę

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Macromicro.me

  

Czerwcowa stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,2%. Jednakże niepokojącym wskaźnikiem jest bezrobocie wśród osób młodych, które osiąga obecnie rekordowe wartości.  Odsetek bezrobotnych Chińczyków w wieku od 16 do 24 lat wzrósł do poziomu 21,3%. Ponadto spadające ceny nieruchomości mocno uderzyły w gospodarkę, naruszając jej struktury. 

Reklama

Sytuacja mająca obecnie miejsce w chińskiej gospodarce odbija się negatywnie na innych państwach. W ciągu ostatnich trzech dekad Chiny stanowił podstawę wzrostu, generując nowy popyt warunkujący globalny rozwój gospodarczy. 

Lim Hui Jie informuje o ograniczonej reakcji rynku. Z powodu ryzyka wystąpienia tajfunu Talim giełda w Hongkongu pozostaje zamknięta. Wszystkie sesje giełdowe danego dnia zostaną anulowane, jeśli ostrzeżenie będzie obowiązywać do południa. 

Zobacz również: Nastroje Amerykanów i oczekiwania inflacyjne – zobacz najnowsze dane

 

Chiny u progu “straconej dekady”?

Kolejny kwartał rozczarowujących wyników gospodarczych może być potwierdzeniem ryzyka, że Chiny stoją przed tzw. straconą dekadą. Okres charakteryzujący się powolnym lub ujemnym wzrostem będzie towarzyszył wysokiej inflacji. Wynika to z faktu, że zarówno sprzedaż detaliczna, jak i zamówienia fabryczne i import spadają. Jednocześnie rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Gospodarstwa domowe są zadłużone, podobnie jak przedstawiciele młodego pokolenia. Sytuację dodatkowo pogarsza kryzysowa sytuacja w nieruchomościach. 

 

  

Po zdjęciu restrykcyjnych ograniczeń gospodarczych gospodarka mocno odbiła, notując wzrost na poziomie 4,5%. Ostatnie dane wyraźnie jednak sugerują osłabienie dynamiki. Warto przypomnieć, że Pekin ustalił cel wzrostu na 2023 r. na poziomie około 5%, co jest bardzo konserwatywnym wynikiem w stosunku do trendu wzrostowego ostatnich dekad. 

Zobacz również: Elektryki tanieją mimo inflacji. To najlepszy moment na zakup Tesli?

Czytaj więcej